Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 10-01-11, 15:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τα διόδια λειτουργούν νόμιμα, τότε γιατί οι διάφοροι επαναστάτες επιμένουν ότι τα όργανα της τάξης δεν μπορούν να επέμβουν;
Τι εστί νόμιμο και τι ηθικό;
Στην Ελβετία, με 30 ευρώ, αγοράζεις κάρτα με ισχύ ένα χρόνο.
Στην Ιταλία η κάρτα κάνει 50 ευρώ τον χρόνο.
Στην Γερμανία και την Βρετανία, απ όσο ξέρω ήταν πάντα δωρεάν.
Κάρτες ετήσιας χρήσης έχουν όλα τα κράτη.

Όμως Δημήτρη μου και Αλέξιε μου, πόσο δίκαιο είναι να πηγαίνω Αθήνα Θεσσαλονίκη και να πληρώνω διόδια πήγαινε έλα, 58 ευρώ, όταν σε 150 χιλιόμετρα της διαδρομής, δεν είναι αυτό που λέμε αυτοκινητόδρομος (Motorway), δεν έχει μπάρες ασφαλείας και οι δρόμοι είναι κίνδυνος θάνατος από κακοτεχνίες με δεξιόστροφες και αριστερόστροφες στροφές, που σε πετάει έξω.

Είμαι και εγώ ένας απ' αυτούς που έμαθα να οδηγώ στο εξωτερικό, που ήξερα ότι δεν θα είχα κανένα πρόβλημα στην στροφή να ρίξω ταχύτητα υπερβολικά, που σε δρόμο χωρίς όριο, θα πάταγα τα 160 χιλιόμετρα, χωρίς να νοιώθω ότι είμαι σε τραμπάλα.

Είμαι παράνομος με τους παράνομους και νόμιμος με τους νόμιμους. Αν το κράτος παρανομεί, τότε δεν πειθαρχώ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-01-11, 16:46
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το κράτος παρανομεί, τότε δεν πειθαρχώ
Όλο αυτό που έγραψες δεν είναι απάντηση στο ερώτημά μου αλλά η πολιτικο-φιλοσοφικο-υπαρξιακο-θρησκευτική θεώρησή σου για τη στάση των πολιτών απέναντι στους νόμους.

Εγώ ρώτησα το εξής απλό (και είναι η τρίτη φορά που το γράφω):

Αν κάτι είναι νομικά θεσμοθετημένο, όπως πιστεύω ότι είναι τα διόδια, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει από πού πηγάζει η πεποίθηση ότι τα όργανα της τάξης δεν μπορούν ή δεν έχουν δικαίωμα να επέμβουν όταν δεν πληρώνουμε;

Την ιδέα ότι είναι ιδιωτική εταιρεία και άρα η αστυνομία απλά κοιτάζει τη βρίσκω κάπως αφελή.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-01-11, 18:01
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Προσωπικά είμαι λίγο επιφυλακτικός στη συγκεκριμένη πρακτική...
Αλλά ψάχνοντας απάντηση στο απεγνωσμένο ερώτημα του Δ. και ενθυμούμενος φίλους αντιστασιακούς διοδίων να λένε ότι είναι "νόμιμο" αυτό που κάνουν, βρήκα άρθρο του δικηγόρου Χρήστου Σταμόπουλου στην εφημερίδα "Τρικαλινά Νέα" της 23.12.2009, από το οποίο μεταφέρω το σχετικό απόσπασμα:

Νομική προσέγγιση: Με τον νόμο 3555/2007 κυρώθηκε η αποικιακού χαρακτήρα σύμβαση της εταιρείας «ΝΕΑ ΟΔΟΣ Α.Ε.» με το ελληνικό Δημόσιο. Για τους χρήστες της ΠΑΘΕ ισχύει ο νόμος αυτός, αλλά φυσικά ισχύει και το Σύνταγμα της Ελλάδας. Με τον παραπάνω νόμο προβλέπεται ότι η «παραχωρησιούχος» εταιρεία μπορεί να απαιτήσει απ’ τον χρήστη που δεν πλήρωσε την καταβολή του 20πλάσιου του αντιτίμου σαν ΑΣΤΙΚΗ ποινή, με κάποιες προϋποθέσεις και διαδικασίες, ζητώντας εντέλει την έκδοση διαταγής πληρωμής. Η διάταξη όμως αυτή είναι αντισυνταγματική, αφενός γιατί δεν παρέχει στον πολίτη το δικαίωμα της προηγούμενης ακρόασης και αφετέρου γιατί παρέχει στο προσωπικό της «παραχωρησιούχου» ιδιωτικής εταιρείας αρμοδιότητες δημοσίου υπαλλήλου (παράβαση άρθρων 20 και 103 αντίστοιχα του Συντάγματος). Συγχρόνως ο ίδιος ο νόμος (3555/07) ορίζει ότι το Δημόσιο (Αστυνομία, Τροχαία, Δ.Ο.Υ.) δεν έχει καμιά ανάμειξη στη διαδικασία επιδίωξης είσπραξης του αντιτίμου και της αστικής ποινής. Πρόκειται δηλαδή για μια ιδιωτική οικονομική διαφορά μεταξύ χρήστη και του ιδιώτη ΝΕΑ ΟΔΟΣ Α.Ε.
Για όλους τους παραπάνω λόγους πρέπει να θεωρείται βέβαιο ότι εάν ο «Παραχωρησιούχος» προσπαθήσει μέσω διαταγής πληρωμής να εισπράξει πρόστιμα απ’ τους πολίτες που αρνούνται να πληρώσουν διόδια, τα Δικαστήρια, που θα προσφύγουν αυτοί, θα τους δικαιώσουν και η εταιρεία θα έχει γενικότερα προβλήματα σχετικά με τη νομιμότητα της Σύμβασής της (που μπάζει από παντού).
Σε κάθε περίπτωση η άρνησή μας να πληρώνουμε διόδια και το ανέβασμα της μπάρας για να περάσουμε δεν συνιστά κανένα ποινικό αδίκημα. Ούτε παράβαση του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας έχουμε. Γι’ αυτό και η Τροχαία δεν επεμβαίνει. Η μπάρα των ιδιωτικών εταιρειών στα διόδια αντιστρατεύεται και παραβιάζει την ελευθερία και δη την ελευθερία μετακίνησής μας στους εθνικούς δρόμους, που προστατεύεται απόλυτα για όσους βρίσκονται στην Ελληνική Επικράτεια.
Το δικαίωμα αυτό, ως μερικότερο δικαίωμα του δικαιώματος για ελεύθερη ανάπτυξη της προσωπικότητας του ατόμου, αφορά Έλληνες πολίτες και αλλοδαπούς που βρίσκονται στη χώρα μας και προστατεύεται «απόλυτα» από το άρθρο 7 του Συντάγματος.- ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ- ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΑΣ- ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΜΑΣ, και- ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ!(Ούτε δίνουμε το ονοματεπώνυμό μας ή παραλαμβάνουμε οποιοδήποτε χαρτί απ’ τους ανθρώπους των ιδιωτικών εταιρειών).
ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΤΩΝ ΑΙΤΗΜΑΤΩΝ ΜΑΣ!
__________________
Ό,τι προλάβουμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Easty : 10-01-11 στις 18:02 Αιτία: πάω να βρω το νόμο 3555/2007
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Easty για αυτό το μήνυμα:
Archmage (11-01-11)
  #19  
Παλιά 10-01-11, 18:01
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
@Archmage
Χωρις να το εχω ψαξει, η εντυπωση που αποκομισα απο ολες αυτες τις συζητησεις που ακουσα ειναι η εξης:

Πιθανον τα διοδια να μη εχουν δηλωθει στην εφορια ή το κράτος ως πληρωμη παροχης υπηρεσιων. Μπορει ο δρομος να ειναι πχ δηλωμενος ως μη κερδοσκοπικη επιχειρηση κοινοφελους χαρακτηρα (λεμε τωρα ενα παραδειγμα). Σε ενα τετοιο σεναριο η πληρωμη των διοδιων ΔΕΝ ειναι υποχρεωτική συνδιαλλαγή οπως όταν αγοράζουμε πχ ενα εισιτήριο σαν αντιτιμο της υπηρεσιας.

Με αλλα λογια μπορει ο νομος να βλεπει τα συγκεκριμενα διοδια σαν 'ερανο' για τη συντήρηση ή τη μελλοντική κατασκευή του δρομου. Ο ιδιοκτητης εχει δικαιωμα να στησει διοδια και να ζηταει λεφτα μεσω αυτων (ψαρωτικα), αλλα ο οδηγος δεν ειναι νομικα υποχρεωμενος να δωσει.

Αυτη ειναι μια πιθανη εξηγηση του γιατί "τα όργανα της τάξης δεν μπορούν ή δεν έχουν δικαίωμα να επέμβουν όταν δεν πληρώνουμε", η οποια μπορει να ειναι και λαθος
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 10-01-11 στις 20:53
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-01-11, 00:35
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά είμαι λίγο επιφυλακτικός στη συγκεκριμένη πρακτική...
Ναι... βλέπω και ένα πρόβλημα με το συγκεκριμένο επιχείρημα, ειδικά όταν επικαλείται την ελευθερία μετακίνησης.

Έστω ότι είναι αντισυνταγματικό να πληρώνουμε διόδια. Άρα κανείς δεν πληρώνει διόδια πχ, στην Αττική Οδό. Χωρίς άλλη πηγή εσόδων, η Αττική Οδός μαραζώνει και δυσχεραίνει σημαντικά τη μετακίνηση την ελευθερία της οποίας το Σύνταγμα εγγυάται. Αυτό το παράδοξο πώς λύνεται; Τελικά, με το να μην πληρώνεις εσύ (πχ) διόδια, δεν καταπατάς έμμεσα το δικό μου δικαίωμα μετακίνησης;

Το «πρόβλημα» με το Σύνταγμα είναι ότι χρειάζεται ερμηνεία από επαγγελματίες. Αλλιώς μπορώ να ισχυριστώ ότι η κράτηση από την αστυνομία είναι αντισυνταγματική γιατί το Σύνταγμα δεν επιτρέπει σε κανέναν να μου περιορίσει την προσωπική ελευθερία ή το δικαίωμα ελεύθερης μετακίνησης.

Μη με παίρνεις πολύ στα σοβαρά. Όπως ξέρεις δεν έχω ιδιαίτερη επαφή με την «ελληνική πραγματικότητα» (sic).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgul : 11-01-11 στις 00:39
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-01-11, 02:17
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη με παίρνεις πολύ στα σοβαρά. Όπως ξέρεις δεν έχω ιδιαίτερη επαφή με την «ελληνική πραγματικότητα» (sic).
Ε ναι... έχω πάψει να σε παίρνω στα σοβαρά από τότε που άφησες τα 0 και 1 και ξεκίνησες να ασχολείσαι και με άλλα θέματα.

__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-01-11, 04:16
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Το «πρόβλημα» με το Σύνταγμα είναι ότι χρειάζεται ερμηνεία από επαγγελματίες.
Απο οσο ξερω, στο κινημα εναντιον των διοδιων συμμετεχουν νομικοι και δικηγοροι
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 11-01-11 στις 13:56
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-01-11, 12:48
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
. Όπως ξέρεις δεν έχω ιδιαίτερη επαφή με την «ελληνική πραγματικότητα» (sic).
ΕΝΤΕΛΩΣ ΟΦΦΤΟΠΙΚ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΟΛΛΛΛΥ ΚΑΙΡΟ

Τι σημαίνει αυτο το (sic). Πώς και πότε χρησιμοποιέιται??? Το βλέπω κατά καιρούς γραμμένο καιδεν καταλαβαίνω τι θέλει να πει ο ποιητής!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-01-11, 12:52
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
[offtopic]
http://en.wikipedia.org/wiki/Sic
[/offtopic]
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-01-11, 13:27
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Για την ιστορία, θα πρότεινα στους αντιδιοδιακούς να διαβάσουν το νόμο 3555/2007 (δωρεάν από το ΕΤ) και ειδικότερα τις σελίδες 1857, 1883, 1985.

Επισημαίνω ακόμα ότι ο εν λόγω νόμος αφορά την Ιόνια και την ΠΑΘΕ. Μόνο.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-01-11, 16:07
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την ιστορία, θα πρότεινα στους αντιδιοδιακούς να διαβάσουν το νόμο 3555/2007 (δωρεάν από το ΕΤ) και ειδικότερα τις σελίδες 1857, 1883, 1985.
Επειδή πραγματικά τα έχω πάρει στο κρανίο, με την παθητική αντιμετώπιση των πάντων, απλά θα σας πω ότι ο Κολοκοτρώνης και ο Μαυρομιχάλης, που ξεκίνησαν τις εχθροπραξίες το 1821, παρανομούσαν, κατά του τότε καθεστώτος.

Ακριβώς το ίδιο παρανόμησαν στην Δυτική Μακεδονίας ο Παύλος Μέλας και οι επόμενοι Άγρας και Νικηφόρος.

Το ίδιο παρανόμησε ο Γρίβας, που ξεκίνησε την ΕΟΚΑ στην Κύπρο.

Το ίδιο έκαναν οι φοιτητές που το 1973 κλείστηκαν σε Νομική και Μετσόβειο.

Όταν οι νόμοι δεν είναι ηθικοί, παύουν να είναι νόμοι. Τάδε έφη ο αρχαίος ημών Σόλων και λιγο μεταγενέστερα ο Αριστοτέλης.

50 ευρώ διόδια Αθήνα Θεσσαλονίκη, δεν είναι δίκαιο ούτε ηθικό, είναι άνομο και παράνομο.

Το παλαιό άρθρο του Συντάγματος 114 και το σημερινό 120 δίνει το δικαίωμα στους πολίτες, να αντιστέκονται σε περιπτώσεις παρεκτροπής.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
HelenA (11-01-11), jimil (12-01-11)
  #27  
Παλιά 11-01-11, 16:41
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Όντως, όταν έχεις μόνο σφυρί τότε όλα τα προβλήματα μοιάζουν με καρφιά.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Archmage για αυτό το μήνυμα:
  #28  
Παλιά 12-01-11, 08:46
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Να διακόψω;

Αν συνάψετε μια σύμβαση και δεν πληρώστε το αντίτιμο, αλλά λάβετε την αντιπαροχή, ο αντισυμβαλλόμενός σας έχει μια απαίτηση εναντίον σας. Δεν καθιστά αυτό την πράξη σας ποινικό αδίκημα, καθώς τα ποινικά αδικήματα είναι συγκεκριμένα και ορίζονται στον Ποινικό Κώδικα, αλλά και σε άλλους νόμους, και θεσπίζονται αποκλειστικά και μόνο για την προστασία της έννομης ταξης και του συνόλου.

Σε αντίθετη περίπτωση, όλες οι δίεκς ενώπιον των αστικών δικαστηρίων, θα παρήγαγαν και μια ποινική δίκη, αλλά και δεν θα υπήρχε η έννοια του διαχωρισμού.

Αναφορικά με τη διαταγή πληρωμής, εφόσον προβλέπεται η περίπτωση από νόμο, ενδεχομένως και να μπορεί να εκτεθεί, πλην όμως θα πρέπει να υπάρχουν πλήρη στοιχείααοδεικνύοντα το ύψος της οφειλής, την αιτία γένεσης της οφειλής και κυρίως τον οφειλέτη. Συνήθως απαιτείται να έχει προηγηθεί και κάποιο εξώδικο, έτσι ώστε να προκύπτει και η γνώση του οφειλέτη σχετικά με την πληρωμή.
Το 20πλάσιο, δεν είναι υποχρεωτικό για τα δικαστήρια. Αποτελεί όμως ένα τεκμήριο της βλάβης την οποία έχει υποστεί ο αντισυμβαλλόμενος από τη μη καταβολή του ποσού.
Προσωπικά θεωρώ την έκδοση διαταγής πληρωμής για το 20πλάσιο του ποσού προβληματική, δεδομένου ότι δημιουργεί θέμα σε σχέση με το βέβαιο και εκκαθαρισμένο της απαίτησης. Έτσι για ποσό μεγαλύτερο του αντιτίτιμου των διοδίων (τουλάχιστον έως ότου πουν τα δικαστήρια κάτι διαφορετικό) η λύση της αγωγής είναι ευχερέστερη.

Σε κάθε περίπτωση η έκδοση διαταγής πληρωμής είναι προβληματική, αφενός διότι μπορεί να ανακοπεί, αφετέρου διότι εάν κάποιος έχει πραγματικό λόγο που δεν κατέβαλε το ποσό στα διόδια (πχ το γνωστό πρόβλημα της έλλειψης παρακαμπτηρίων οδών σε περιπτώσεις αποδεδειγμένης τοπικής μετακίνησης) και καταγραφεί στον Τειρεσία λόγω της έκδοσης της διαταγής πληρωμής, θα μπορεί να αξιώσει αποζημίωση από την εκδούσα τη διαταγή πληρωμής εταιρεία.

Να επισημανθεί ότι σε περιπτώσεις που κάποιος σηκώνει την μπάρα και κατά τη διάρκεια της ενέργειας την καταστρέφει, ενδέχεται να υπαρχουν ποινικές συνέπειες, δεδομένου ότι ναι μεν για τη φθορά ξένης ιδιοκτησίας απαιτείται δόλος, αλλά αυτός υφίσταται όταν γνωρίζει ότι μπορεί και να καταστραφεί από την ενέργειά του και δεν τον ενδιαφέρει.

Ενδιαφέρον είχε και η ενέργεια του δημάρχουν Στυλίδας, δεδομένου ότι ενδεχομένως να είναι όντως νόμιμη, καθώς οι υπηρεσίες της Δημαρχίας (τμήμα πολεοδομίας ή τεχνικό τμήμα) έχουν υποχρέωση να απομακρύνουν αυθαίρετες κατασκευές που εμποδίζουν την πρόσβαση και μετακίνηση των πολιτών στις δημοτικές οδούς. Δυστυχώς προβλέπεται το σημερινό σχετικό δικαστήριο να αναβληθεί, όπως ορθώς συνηθίζεται σε τέτοιες περιπτώσεις.

ΥΓ (μεταγενέστερη προσθήκη): η συγκεκριμένη περίπτωση δεν πηγαίνει στο Αυτόφωρο, αλλά ούτως ή άλλως σε τακτική δικάσιμο σε ανώτερο δικαστήριο λόγω της ιδιότητας του δημάρχου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elbereth : 12-01-11 στις 19:37 Αιτία: παράλειψη
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to elbereth For This Useful Post:
Easty (12-01-11), Xenios (12-01-11)
  #29  
Παλιά 12-01-11, 11:15
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Κάρτες ελευθέρας για τα διόδια θα λάβουν χίλιοι κάτοικοι Στυλίδας

Κάρτες ελευθέρας διέλευσης από τα διόδια της Πελασγίας θα δοθούν σε χίλιους κατοίκους της Στυλίδας, όπως αποφασίστηκε από το Υπουργείο Υποδομών και την κοινοπραξία Αυτοκινητόδρομος Αιγαίου. Αναμένεται επίσης να κατασκευαστούν παράπλευροι δρόμοι ενώ υπό κράτηση παραμένει ο Απόστολος Γλέτσος.

Ο υφυπουργός Υποδομών και Μεταφορών, Γιάννης Μαγκριώτης δήλωσε στην πρωινή εκπομπή της τηλεόρασης του ΣΚΑΪ όται στην περιοχή θα επρεπε να υπάρχει παράδρομος και υπογράμμισε ότι θα είναι έτοιμος τους επόμενους μήνες, καθώς καθυστέρησε λόγω προσφυγών κατοίκων.

Ο Δήμαρχος Στυλίδας, Απόστολος Γλέτσος συνελήφθη την Τρίτη όταν αφαίρεσε την μπάρα ασφαλείας από οδικό άξονα και αναμένεται να προσαχθεί στον εισαγγελέα. Δικογραφία για "διατάραξη ασφάλειας συγκοινωνιών, φθορά ξένης ιδιοκτησίας και παραβίαση διατάξεων του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας" έχει σχηματιστεί εις βάρος του. Ο ίδιος δήλωσε ότι δεν έχει μετανιώσει για την πράξη του και ότι θα συνεχίσει να το κάνει μέχρι να βγουν οι κάρτες.

Κύκλοι του Υπουργείου Υποδομών δήλωσαν στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ότι η σύλληψή του δεν είναι θέμα του Υπουργείου αλλά οι εισαγγελικές αρχές κινήθηκαν από μόνες τους.

Στο δήμο Στυλίδας αποφασίστηκε επίσης να παραμείνουν κλειστά αύριο τα καταστήματα και οι δημοτικές και δημόσιες υπηρεσίες, εις ένδειξη διαμαρτυρίας για τη σύλληψη του δημάρχου Απ. Γκλέτσου.

Σύσσωμο το δημοτικό συμβούλιο κατευθύνεται στην αστυνομική διεύθυνση Φθιώτιδας όπου θα επιδώσει το σχετικό ψήφισμα για να διαμαρτυρηθεί για την κράτηση του κ. Γκλέτσου, ενώ συγκροτήθηκε και ειδική πενταμελής επιτροπή η οποία θα διαχειρίζεται το θέμα.

Πηγή : Ελευθεροτυπία

Σχόλιο : Έπρεπε να φτάσουν στα όρια τους οι κάτοικοι της Στυλίδας, για να γίνει δεκτό αυτό που λέει καθαρά ο νόμος.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-01-11, 14:31
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Τρέχει να σβήσει τη φωτιά των διοδίων η κυβέρνηση

Αντιμέτωπος με κριτική και από βουλευτές του κόμματός του βρέθηκε ο υφυπουργός Υποδομών Γ. Μαγκριώτης, που μιλώντας στην Ειδική Μόνιμη Επιτροπή Οδικής Ασφάλειας του Κοινοβουλίου αναγνώρισε πως υπάρχουν αδικίες στα διόδια των υπό κατασκευή αυτοκινητοδρόμων.

Ο υφυπουργός άφησε ανοικτό το ενδεχόμενο διαπραγματεύσεων για το πρόβλημα με τα αυξημένα διόδια στις εθνικές οδούς, με τις 19 κατασκευάστριες κοινοπραξίες των πέντε βασικών εθνικών αξόνων, καθώς και τις 26 τράπεζες που δανειοδοτούν τους ιδιώτες και το Δημόσιο.

"Υπερασπιζόμαστε τα έργα, το δημόσιο συμφέρον και τον πολίτη και σε καμία περίπτωση, λόγω επίκλησης της κρίσης, δεν θα δεχθούμε εκβιασμούς από κανέναν", είπε χαρακτηριστικά ο υφυπουργός Υποδομών Γιάννης Μαγκριώτης, δήλωση που εκτιμάται πως αποτελεί απάντηση σε όσα λέγονται περί απόσυρσης των κατασκευαστικών εταιρειών από τα εργοτάξια.

Προανήγγειλε πως οι τροποποιημένες συμβάσεις παραχώρησης θα έλθουν περί το τέλος Μαρτίου για κύρωση από τη Βουλή, προσθέτοντας ότι οι αυξήσεις των διοδίων στην αρχή κάθε έτους και με την ολοκλήρωση κάποιων τμημάτων των έργων, προβλέπονται από τις πέντε συμβάσεις παραχώρησης που καταρτίστηκαν και ψηφίστηκαν από τη Βουλή το 2007.

«Προσπαθούμε να βρούμε λύση για το θέμα των τιμών των διοδίων με τη μικρότερη δυνατή επιβάρυνση του Δημοσίου», είπε ο κ. Μαγκριώτης, υπογραμμίζοντας ταυτόχρονα ότι το Δημόσιο θα αρχίσει να εισπράττει, δηλαδή να αποδίδουν τα διόδια από το Σεπτέμβριο του 2012.

Όσον αφορά στις τρεις οδούς "Αιγαίον", "Νέα Οδός" και "Ολυμπία Οδός" ο υφυπουργός είπε ότι είναι τρεις συμβάσεις που δεν έχουν εγγύηση του Δημοσίου για τα τριάντα χρόνια παραχώρησης, γεγονός που σημαίνει ότι έχουν πάρει όλα τα ρίσκα οι ιδιώτες παραχωρησιούχοι.

Ωστόσο ο υφυπουργός αναγνώρισε ότι υπάρχουν αδικίες, ιδίως για όσους οδηγούς κινούνται στις περιοχές πέριξ των τοπικών σταθμών και εκτίμησε το ηλεκτρονικό διόδιο και η έκπτωση που θα συνεπάγεται από τη χρήση του για όσους διέρχονται συχνά από τους σταθμούς διοδίων θα είναι μια λύση.

Επίσης διαβεβαίωσε ότι θα παραταθούν οι κάρτες διέλευσης που έχουν δοθεί στους κατοίκους γύρω από τους σταθμούς Αγ. Τριάδας και Πελασγίας, έως ότου ολοκληρωθούν οι παράπλευροι δρόμοι που όπως είπε ίναι υποχρέωση του Δημοσίου και όχι των παραχωρησιούχων".

Την αντίδρασή του εξέφρασε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Νίκος Τσώνης, ο οποίος εξέφρασε τη διαφωνία του σχετικά με το φαινόμενο, όπως είπε, να συμμετέχουν οι κατασκευαστές το πολύ με το 8% της δαπάνης του έργου και να τους παραχωρούνται πολλαπλά. Πρότεινε δε, να μην μπορούν να επιβληθούν διόδια, αν δεν έχουν παραδοθεί οι απαιτούμενοι παράδρομοι και να καθιερωθεί η πληρωμή, ανάλογα με τα χιλιόμετρα που διανύονται.

Και ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Λάμπρος Μίχος, πρότεινε την πληρωμή για τη συντήρηση, αλλά όχι την κατασκευή των αυτοκινητοδρόμων και ζήτησε να αναστέλλεται η πληρωμή διοδίου στο προκατασκευαστικό στάδιο.

Πηγή : Ελευθεροτυπία

Σχόλιο προς τους νοματαγείς πολίτες : Αν δεν είχε αντιδράσει τόσο δυναμικά ο κόσμος, θα ίδρωνε το αυτί του υπουργού;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
Nikoscot (16-01-11)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:20.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.