Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 03-02-11, 08:52
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ποινικές διώξεις για άρνηση πληρωμής διοδίων
Οι ποινικές διώξεις ασκήθηκαν μετά από ένα χρόνο προκαταρκτικής εξέτασης

Ποινικές διώξεις, σε βαθμό πλημμελήματος, ασκήθηκαν για εννιά άτομα, μέλη οργανώσεων και κατοίκων της βορειοανατολικής Αττικής, για κινητοποιήσεις και άρνηση πληρωμής αντιτίμου στα διόδια Αφιδνών.

Αφορμή για την εισαγγελική έρευνα ήταν οι μηνύσεις που είχε υποβάλει η εταιρία ΝΕΑ ΟΔΟΣ Α.Ε., η οποία διαχειρίζεται τον αυτοκινητόδρομο.

Οι ποινικές διώξεις ασκήθηκαν μετά από ένα χρόνο προκαταρκτικής εξέτασης.

Πηγή : ΣΚΑΙ

Σχόλιο : Θα γελάσει ο κάθε πικραμένος. Ένα χρόνο για να ασκηθεί δίωξη, τέσσερα πέντε χρόνια να γίνει η δίκη, με τις αναβολές, τις ενστάσεις και τις εφέσεις, για να πάρει 2.2€ ο κος Μπόμπολας...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 03-02-11, 10:13
Το avatar του χρήστη justin
justin Ο χρήστης justin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 01-02-24 07:20
Φύλο: Άντρας


Το παραπάνω βρήκα στο αυτοκίνητο μου χθες. Το βρήκα όμως και σε πολλές ηλεκτρονικές διευθύνσεις ''Το όχι στα διόδια'' δεν είναι σημερινό θέμα, όμως παίρνει μεγάλες και ανεξέλεγκτες διαστάσεις. Εμένα με ανησυχεί το δεν πληρώνω παντού, δηλαδή σε όλα τα μέσα μεταφοράς, όπως παρακάτω γράφουν σήμερα τα ΝΕΑ. Είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας, αν και στο Σ. Μάρκετ πω δεν πληρώνω;
----------------------------------------------------------------------------------------------

Στα ακυρωτικά µηχανήµατα των εισιτηρίων τοποθετούν πάνω από τις σχισµές αυτοκόλλητα που καλούν τον κόσµο να µη βγάλει εισιτήριο. Στους σταθµούς διοδίων σηκώνουν τις µπάρες και δεν πληρώνουν. Το... κίνηµα ανυπακοής εξαπλώνεται πανελλαδικά από τα διόδια στα µέσα µαζικής µεταφοράς και από εκεί – σε ορισµένες περιπτώσεις, όπως στη Λαµία – και στα νοσοκοµεία, όπου καλεί τους ασθενείς να µην πληρώνουν για τις εξετάσεις στα εξωτερικά ιατρεία.

Χθες, πρώτη µέρα της ισχύος των νέων αυξηµένων εισιτηρίων, το σύνθηµα «δεν πληρώνω» ακούστηκε και εκτός αυτοκινητοδρόµων. Στην Αθήνα στους σταθµούς τουΗΣΑΠστον Πειραιά, την Καλλιθέα, το Μαρούσι και στο σταθµό του τραµ στη Νέα Σµύρνη, ενώ στη Θεσσαλονίκη έγινε συµβολική κατάληψη σε οχήµατα του ΟΑΣΘ.

Τελικά ποιοι είναι οι πρωταγωνιστές της διαµαρτυρίας που εξελίσσεται σε κίνηµα; Ο υπουργός Υποδοµών ∆ηµήτρης Ρέππας έριξε χθες λάδι στη φωτιά χαρακτηρίζοντας όσους δεν πληρώνουν «τζαµπατζήδες, η στάση των οποίων συνιστά δολιοφθορά γιατί οι εταιρείες θα οδηγηθούν, εάν επικρατεί µια τέτοια αντίληψη, σε ακόµη µεγαλύτερα ελλείµµατα, τα οποία είτε θα κληθεί να πληρώσει ο κάθε φορολογούµενος πολίτης είτε θα γίνει νέα αύξηση στην τιµή του κοµίστρου».

«Ο κ. Ρέππας ισχυρίζεται για να δικαιολογήσει τις απαράδεκτες αυξήσεις ότι η Αθήνα εξακολουθεί να έχει χαµηλό επίπεδο τιµών. Αποκρύπτει όµως ότι εξακολουθεί να έχει και χαµηλό επίπεδο µισθών», επισηµαίνει το µέλος του Ανοιχτού Συντονισµού Επιβατών Αττικής, Λία Φράγκου.

Ο Ανοιχτός Συντονισµός Επιβατών Αττικής είναι πίσω από τις κινητοποιήσεις στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη οι Επιβάτες Θεσσαλονίκης. Οπως λέει η κ. Λία Φράγκου, «η κίνηση είναι µια οµπρέλα που συντονίζει τις δράσεις οµάδων και επιτροπών πολιτών. Ολες αυτές οι οµάδες πραγµατοποίησαν σύσκεψη στις 24 Ιανουαρίου και από εκεί γεννήθηκε ο Ανοιχτός Συντονισµός Επιβατών Αττικής που πραγµατοποίησε χθες την παρθενική του εµφάνιση».

Σύµφωνα µε την Ελένη Μήτσου, συντονίστρια της περιβαλλοντικής οργάνωσης Green Attack, γι’ αυτήν την εβδοµάδα ο Ανοιχτός Συντονισµός είχε προγραµµατίσει µια σειρά από κινητοποιήσεις, όµως εξαιτίας των κινητοποιήσεων των εργαζοµένων στα ΜΜΜ την τελευταία στιγµή άλλαξε ο προγραµµατισµός.

«Ετσι, τώρα θα δράσουµε στα κενά των απεργιών», επισηµαίνει. «∆εν αντιδρούµε µόνο για την αύξηση των εισιτηρίων. Αντιδρούµε στην αραίωση των δροµολογίων και την κατάργηση των γραµµών. Με τις αστικές συγκοινωνίες αρχίσαµε να ασχολούµαστε από τον περασµένο Νοέµβριο, όταν άρχισε η κουβέντα για το νοµοσχέδιο σχετικά µε αυτές».

Και έχουν βρει υποστηρικτές στους εργαζόµενους της ΕΘΕΛ. «Εµείς οι εργαζόµενοι στην ΕΘΕΛ δηλώνουµε τη συµπαράστασή µας στους πολίτες που αγωνίζονται ενάντια στην αύξηση των εισιτηρίων και των καρτών», αναφέρεται µεταξύ άλλων σε ψήφισµα συµπαράστασης.

ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΣΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ.
«Επιβιβαζόµαστε στα λεωφορεία του ΟΑΣΘ και ζητάµε από το επιβατικό κοινό να µην κόψει εισιτήριο. Η αποδοχή είναι µεγάλη, ενώ, ακόµη κι αν κάποιοι διαφωνούν, το θετικό είναι ότι το λεωφορείο µετατρέπεται σε… συνέλευση», λέει ο πολιτικός µηχανικός Γιώργος Θεοδωρόπουλος, µέλος της κίνησης Επιβάτες Θεσσαλονίκης, που συγκροτήθηκε πριν από ενάµιση µήνα. Χθες τα µέλη της κίνησης κατέλαβαν συµβολικά οχήµατα του ΟΑΣΘ, κόλλησαν αφίσες και ζητούσαν από τον κόσµο να µην κόψει εισιτήριο. «Κάποιοι µας κατηγορούν ως τζαµπατζήδες, όµως ο χαρακτηρισµός ταιριάζει µάλλον στην κυβέρνηση που κόβει µισθούς και συντάξεις. Αν µου ζητήσετε έναν λόγο που δεν πληρώνω εισιτήριο, είναι γιατί απλούστατα δεν µου φθάνουν τα χρήµατα», συµπληρώνει ο κ. Θεοδωρόπουλος.

Πηγή: Τα ΝΕΑ online 3/2/2011
__________________
Έως αν τον έτερον προπέσειν
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην justin για αυτό το μήνυμα:
Xenios (03-02-11)
  #33  
Παλιά 03-02-11, 13:20
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελλάδα: η χώρα που οι νομοταγείς λίγοι πληρώνουν για τους πολλούς.
Μιας και είσαι πολύ νομοταγής πολίτης, που πληρώνεις για τους άλλους, γιατί σε άλλο θέμα, καταφέρεσαι εναντίον απόφασης δικαστηρίου;

Απορία ψάλτου βηξ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 03-02-11 στις 13:23
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 03-02-11, 20:36
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Συμφωνα με τις ειδησεις σημερα, το 'δεν πληρωνω' ποινικοποιειται και οι λαθρεπιβατες θα διωκονται με πλημελημμα

οχι θα αφηνανε
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 03-02-11 στις 21:34
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 03-02-11, 22:18
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
το 'δεν πληρωνω' ποινικοποιειται και οι λαθρεπιβατες θα διωκονται με πλημελημμα

οχι θα αφηνανε
Α! Μεγάλη επιείκεια και φιλευσπλαχνία δείχνουν!

Κακούργημα να το κάνουν και απέλαση.

υ.γ: Ρε δεν πάνε καθόλου καλά...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 03-02-11, 22:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνα με τις ειδησεις σημερα, το 'δεν πληρωνω' ποινικοποιειται και οι λαθρεπιβατες θα διωκονται με πλημελημμα

οχι θα αφηνανε
Το κρέμασμα στο Σύνταγμα, πταίσμα, πλημμέλημα ή κακούργημα είναι;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 04-02-11, 13:32
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 19:41
Φύλο: Άντρας
Διαταγές πληρωμής ετοιμάζεται να κοινοποιήσει η κοινοπραξία «Αυτοκινητόδρομοι Αιγαίου» σε περίπου εξακόσιους οδηγούς που αρνήθηκαν να πληρώσουν διόδια. Οι εν λόγω οδηγοί αναμένεται να λάβουν επιστολή της εταιρείας για την εξόφληση του χρέους τους εντός 15 ημερών και αν δεν το πράξουν, θα κληθούν να πληρώσουν το 20πλάσιο του ποσού με διαταγή πληρωμής, όπως προβλέπεται από τη σύμβαση παραχώρησης.

Σε ανάλογη διαδικασία προχωρά και η κοινοπραξία «Νέα Οδός», που εκμεταλλεύεται, μεταξύ άλλων, και τα διόδια των Αφιδνών, στα οποία παρατηρείται .....

η συνέχεια, εδώ: tvxs

Σχόλια:

Είναι άλλο πράγμα η άρνηση πληρωμής του αντιτίμου συγκεκριμένων διοδίων, και άλλο πράγμα η άρνηση πληρωμής του κόμιστρου στα μέσα μαζικής μεταφοράς.
Στη δεύτερη περίπτωση, τα ΜΜΜ σου προσφέρουν υπηρεσία, την οποία, ενώ χρησιμοποιείς, αρνείσαι να πληρώσεις. Αυτό είναι παράνομο.
Στην πρώτη όμως περίπτωση, ποια ακριβώς είναι η υπηρεσία που σου παρέχεται; ο δρόμος ΠΟΥ ΘΑ κατασκευαστεί και η συντήρησή του ΠΟΥ ΘΑ ακολουθήσει;
Δεν είμαι ειδικός ούτε έχω νομικές γνώσεις, αλλά η κοινή (μου) λογική λέει, πως αυτό είναι, τουλάχιστον, παράλογο.


Υπόψη: οι διώξεις που ασκήθηκαν στη περίπτωση των διοδίων Αφιδνών, αφορούν σε φθορές που έγιναν στις εγκαταστάσεις των διοδίων και όχι στη μη καταβολή του αντιτίμου.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 04-02-11 στις 15:30
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to pazo For This Useful Post:
Gildor (04-02-11), Xenios (04-02-11)
  #38  
Παλιά 04-02-11, 16:07
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι άλλο πράγμα η άρνηση πληρωμής του αντιτίμου συγκεκριμένων διοδίων, και άλλο πράγμα η άρνηση πληρωμής του κόμιστρου στα μέσα μαζικής μεταφοράς.
Στη δεύτερη περίπτωση, τα ΜΜΜ σου προσφέρουν υπηρεσία, την οποία, ενώ χρησιμοποιείς, αρνείσαι να πληρώσεις. Αυτό είναι παράνομο.
Στην πρώτη όμως περίπτωση, ποια ακριβώς είναι η υπηρεσία που σου παρέχεται; ο δρόμος ΠΟΥ ΘΑ κατασκευαστεί και η συντήρησή του ΠΟΥ ΘΑ ακολουθήσει.
Ας μιλήσουμε για τα εισιτήρια των αστικών συγκοινωνιών.

Διαβάζω σήμερα το άρθρο του Άρη Χατζηγεωργίου στην Ελευθεροτυπία.

Ένας ωρομίσθιος υποαπασχολούμενος ή ένας εργαζόμενος των 650 ευρώ, καλείται να πληρώσει 40% αύξηση, στα ΜΜΜ. Πόσο δίκαιο και ηθικό είναι αυτό;
Ξεχάσαμε εντελώς, ότι ένα κράτος, εκτός από απαιτήσεις και εισπράξεις φόρων, έκτακτων εισφορών, παρακρατήσεις, με υποχρέωση στράτευσης κλπ, πρέπει αυτά να τα ανταποδίδει, με ασφάλεια στους πολίτες, με κοινωνικές παροχές, με δωρεάν φροντίδα στους αναξιοπαθούντες, με μέριμνα και αρωγή.

Είδατε πουθενά παροχή ασφάλειας στους πολίτες; Μπάστε σκύλοι αλέστε είμαστε. Ζωές χάνονται για μια χούφτα ευρώ. Περιουσίες εξαφανίζονται και κανείς δεν νοιώθει ασφαλής, ούτε μέσα στο σπίτι του.

Είδατε κοινωνικές παροχές και αν ναι που; Κλείνω ένα ραντεβού για ένα καρδιογράφημα, με στέλνουν μετά από έξι μήνες και όταν έρθει η σειρά μου, ο γιατρός λείπει με άδεια ή απεργεί και το νέο ραντεβού πάει ένα χρόνο μετά.
Πάω στα νοσοκομεία, με ασφάλιση που έχω πληρώσει μια ολόκληρη ζωή και μου ζητάνε εισιτήριο.

Πήγατε μια βόλτα από τα δημόσια γηροκομεία ή από ένα άσυλο ανιάτων;

Αν εγώ Βασίλη, ήμουν πουλμανατζής και μου επέτρεπαν να κάνω αστικό δρομολόγιο, με ενα εισιτήριο 50 λεπτών, θα έκανα μια ολόκληρη περιουσία.

Αν το κράτος είναι ανάξιο να οργανώσει κατάλληλα τις υπηρεσίες του και χρειάζεται 1.000.000 υπαλλήλους, που εκείνο έχει διορίσει κατά 90% από κομματικά ρουσφέτια, δεν θα πρέπει να απαιτεί από τον μισθωτό των 500 και 700€ ή τον άνεργο που τρέχει να βρει δουλειά, να πληρώσει τα δικά του λάθη και τις δικές του παραλήψεις.

Θα πρέπει όλοι να καταλάβετε, ότι τα όρια στενεύουν, τα πράγματα δεν πάνε καθόλου καλά, χρειάζεται μία αφορμή, γιατί η αιτία υπάρχει, να γίνει τέτοια έκρηξη, που μάλλον στην Ελλάδα δεν έχουμε ξαναδεί.

Εμένα η έκρηξη δεν με φοβίζει, εκείνο που με κάνει να τρέμω, είναι ποιος θα την καπηλευθεί.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
Gildor (04-02-11)
  #39  
Παλιά 04-02-11, 16:28
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
"Μη κοιτας τι κανει το κρατος για σενα αλλα εσυ τι κανεις για το κρατος"
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 04-02-11, 16:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
"Μη κοιτας τι κανει το κρατος για σενα αλλα εσυ τι κανεις για το κρατος"
Ήθελα να σου αναγγείλω Ρήγα «ακόμα τούτη η Άνοιξη, ραγιάδες, ραγιάδες, Τούτο το καλοκαίρι», αλλά την γλίτωσες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 04-02-11, 20:12
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πάντως μόλις γυρισα από ταξιδι στην κοζάνη, και σε καθε σταθμό διοδίων, ειδα τουλάχιστον 1 αμαξι να περνά χωρίς να πληρώνει. Συνεχεια ακουγοταν η σειρηνα.... το κινημα εξαπλώνεται!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 05-02-11, 12:32
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πήγα και ήρθα Λάρισα. Πλήρωσα διόδια, γιατί είχα τη δυνατότητα. Θεωρώ όμως ότι οι αυξήσεις είναι τέτοιες που πολύ απλα δεν επιτρέπουν σε πολύ κόσμο να τα καταβάλει.
Δεν νομίζω ότι είναι κίνημα ανυπακοής, αλλά ότι πολύ απλά το αντίτιμο υπερβαίνει κάθε εύλογο όριο.
Το πήγαινε-έλα μου κόστισε βενζίνη και διόδια διακόσια Ευρώ, όταν πριν από έναν χρόνο κόστιζε εκατο Ευρώ.
Δηλαδή κάποιος που πηγαίνει κάθε ΣΚ να δει τους γονείς του σε κάποιο χωριό της περιοχής, καλείται να δώσει οκτακόσια Ευρώ το μήνα.

μφχ

ΥΓ αντί για το δε πληρώνω, θα ήταν πάντως πιο ορθό ένα κίνημα, "πληρώνω το εύλογο αντίτιμο", γιατί γίνονται έργα στους δρόμους κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 05-02-11, 22:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ενοχή και δίκαιο

Θα έπρεπε να ερυθριούν οι παρειές του υπουργού Μεταφορών όταν απεκάλεσε «τζαμπατζήδες» με αντικοινωνική, παρακαλώ, συμπεριφορά όσους αρνούνται να πληρώσουν το αντίτιμο των εισιτηρίων στις αστικές συγκοινωνίες και στα διόδια.

Αυτούς τους χαρακτηρισμούς όφειλε να τους αποδώσει στους μεγαλοκαρχαρίες αυτού του πολύπαθου τόπου, που απαλλάσσονται από τη βαριά φορολογία «για οικονομικούς-εθνικούς λόγους», ότι δήθεν προσφέρουν υπηρεσίες με την εξαγωγική δεινότητα των επιχειρήσεών τους και ότι τάχα δημιουργούν νέες θέσεις εργασίας.

ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ο υπουργός να φορτώσει με ενοχές τους οργισμένους (με το δίκιο τους) και διαμαρτυρόμενους πολίτες, που πράττουν το ελάχιστο για να δείξουν ότι δεν αντέχουν άλλο το ανήθικο πολιτικό σύστημα. Να νιώσουν ένοχοι για τι; Απέναντι σε ποιους; Η ενοχή είναι ένα χριστιανικό κατασκεύασμα, που ουδεμία σχέση έχει με το δίκαιο. Ας ανατρέξει ο κ.

Ρέππας σε οποιοδήποτε έργο του Νίτσε, μπας και καταλάβει την κρίσιμη διαφορά. Επιπλέον, δεν είναι η συμπεριφορά των «τζαμπατζήδων» αντικοινωνική· αντικοινωνικά είναι τα σκληρά μέτρα, τα δικά του, της κυβέρνησής του. Αλλά δεν είναι μόνο ο κ. Ρέππας που επιτίθεται μ' αυτόν το σκαιό τρόπο κατά των πολιτών που αρνούνται να πληρώσουν. Το κίνημα «Δεν πληρώνω» έχει κατά καιρούς χλευαστεί και από κατά δήλωσίν τους αριστερούς, από ανθρώπους που τάχα κόπτονται για τα δικαιώματα των πολιτών της τάλαινας δημοκρατίας μας.

ΑΠΟ μερικούς που θέλουν να κινούν τα νήματα στα κινήματα αλλά σκοντάφτουν στα μνήματα (της παρωχημένης ιδεολογίας τους). Από 'κεί, αναρωτιούνται, θα γίνει η εξέγερση, η επανάσταση; Γιατί όχι, αγαπητοί; Από 'κεί είναι περισσότερο πιθανό να ξεπηδήσει η κοινωνική Αριστερά, από τη βαθύθυμη οργή εναντίον της αδικίας, από τον πυρακτωμένο λόγο της πληγωμένης αξιοπρέπειας, από τον επί δεκαετίες λοιδορημένο και κατασυκοφαντημένο μέσο όρο (που συμπλέει πάντα με όσους του δίνουν ψιχία κ.λπ.). Ομως, τώρα, παίρνουν πίσω και τα ψιχία. Οι βολεμένοι της Αριστεράς δεν μπορούν να το κατανοήσουν (γιατί είναι πραγματικά βολεμένοι), άρα δεν μπορούν να χωνέψουν ότι ξεκινάει ένα σημαντικό κίνημα χωρίς αυτούς (τι κρίμα...).

ΔΕΝ είναι τυχαία η ταραχή του κ. Ρέππα και η σύγχυση των παλαιών αριστερών. Στην αρχή είδαν το κίνημα αυτό ίσως και με συμπάθεια· το αντιμετώπισαν, όμως, με πλήρη ειρωνεία και πολιτική απαξίωση. Με την πάροδο του χρόνου κι ενώ περίμεναν να διαλυθεί, αυτό ενδυναμώθηκε· σαν μανιτάρια ξεφυτρώνουν ανά την επικράτεια οι αρνητές καταβολής αντιτίμου εισιτηρίου, είτε στα διόδια είτε στις συγκοινωνίες, μακρινοί απόγονοι -λες- του Χένρι Ντέιβιντ Θόρο, που προτίμησε να πάει στη φυλακή παρά να πληρώσει τους άδικους φόρους που του επέβαλε η κυβέρνηση (ΗΠΑ, 19ος αιώνας). Τη στάση του αυτή εγκολπώθηκε ο Γκάντι για να διώξει τους Αγγλους... Ειλικρινώς, δεν ξέρω τι συνέχεια μπορεί να έχει το κίνημα «Δεν πληρώνω», δείχνει, όμως, πώς το έλασσον στην πολιτική μεταμορφώνεται συγκλονιστικά σε μείζον.

Άρθρο του Γιώργου Σταματόπουλου από την Ελευθεροτυπία
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
Gildor (05-02-11)
  #44  
Παλιά 09-02-11, 20:48
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Οπως ακουσα παλι σημερα στις ειδησεις, προκειται να γινει τροποποιηση του νομου ωςστε η μη πληρωμη να γινει αδικημα του ΚΟΚ.

Παντως μαλλον οι αντιδρασεις οδηγησαν σε αποφασεις για μειωσεις τιμων σε ευπαθεις ομαδες κλπ κλπ. Βεβαια τραβα να κανονισεις τα δικαιολογητικα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 09-02-11, 21:08
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως ακουσα παλι σημερα στις ειδησεις, προκειται να γινει τροποποιηση του νομου ωςστε η μη πληρωμη να γινει αδικημα του ΚΟΚ.
Είναι τόσο βλήμα ο άνθρωπος, που δεν καταλαβαίνει τι γίνεται.
Σε λίγο καιρό, θα βγαίνουν μπουλντόζες και θα καταστρέφουν τους σταθμούς διοδίων.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:09.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.