Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 09-05-07, 11:24
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν σε τιμα βεβαίως-βεβαίως. Σου δίνει όμως τη δυνατότητα να αγωνιστείς στο περιβάλλον σου να υπενθυμίσεις στην φυλή σου την παλία της ευγένεια και λαμψη, δηλ. σε προσκαλεί να κάνεις κάτι για τον πιο όμορφο λαό του κόσμου που μεταξύ ήλιου, θάλασσας και βράχων βρήκε χρόνο και τροπο να μεγαλουργησει, όταν δεν τρωγόταν μεταξύ του
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-05-07, 11:26
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Γιατι η Ελλάδα , ας μη σταματαμε να το λέμε, ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΠΟΣ ΖΩΗΣ.

Και καλούμεθα να επανανακαλύψουμε αυτόν τον τρόπο και να του δώσουμε πάλι την πνευματική του διάσταση.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-05-07, 11:30
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στέλιο δε διαφωνώ στα παραδείγματα που λες. Είναι όμως μεμονωμένες περιπτώσεις, για τις οποίες θα μπορούσα να αντιπαραθέσω αντίστοιχες ελληνικές... πχ το σπρωξίδι, και το βρισίδι κατά την ταυτόχρονη είσοδο/έξοδο του επιβατικού κοινού στα λεωφορεία. Επίσης θα μπορούσα να αναφέρω και διάφορα άλλα στραβα σε άλλα κράτη όσον αφορά τις νοοτροπίες. Δεν είναι εκεί το θέμα μας όμως.

Ταπεραμέντο, βοήθεια, πονοψυχία, φιλότιμο και τόσα άλλα που θεωρητικά χαρακτηρίζουν τους Έλληνες, τα βρίσκεις και αλλού... και σε καλύτερη συσκευασία που λένε και οι κότες του Αρκά. Και για να είμαι ειλικρινής, ακόμα και αυτές οι αξίες πλέον ανήκουν σε 20-30 χρόνια πριν. Ο νέο-νεοέλληνας απέχει σιγά σιγά όλο και περισότερο από αυτά.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-05-07, 11:30
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά δεν βρίσκω ούτε μία ευτυχία του να είσαι Έλληνας εκτός αν μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει, όπου πολύ ευχαρίστως θα τον άκουγα. Δε θέλω να ακούσω όμως για ένδοξη ιστορία, όμορφο φαΐ, όμορφα τοπία και ηλιόλουστο ουρανό γιατί αυτά τα έχουν και πολλά άλλα έθνη.
Το κονσεπτ ειναι οτι ο καθενας ειναι περηφανος για τα καλα της χωρας του... ο καθενας δηλαδη για τους δικους του λογους, και οχι επειδη ειναι καλυτερος απο τους αλλους
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-05-07, 11:31
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Το "πιο όμορφος λαός του κόσμου" το αφήνω στην άκρη
Και εγώ! Άλλωστε μπορεί για τα γούστα μας να μας αρέσουμε, αλλά για άλλα γούστα να είμαστε ανυπόφοροι.

Το θέμα είναι τι κριτήρια βάζει ο καθένας.

Εγώ πάντως βρίσκω τόσα θετικά, όσα και αρνητικά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-05-07, 11:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Μην γραφετε για λιγο άλλαξε η ώρα που πηγαινε μπροστα και χανονται μηνυματα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-05-07, 11:33
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν με ενοχλεί να είμαι μόνος κόντρα στην ισοπέδωση. Με ενοχλεί ο κάθε ηλίθιος, μαλ**ας, κουτοπόνηρος, αναίσθητος, αγενής διπλανός μου να μη με αφήνει να κάνω τη δουλειά μου σωστά, να μου χαλάει τη διάθεση και να με κοιτάει καχύποπτα. Με πολύ πολύ απλά λόγια.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-05-07, 11:34
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν σε τιμα βεβαίως-βεβαίως. Σου δίνει όμως τη δυνατότητα να αγωνιστείς στο περιβάλλον σου να υπενθυμίσεις στην φυλή σου την παλία της ευγένεια και λαμψη, δηλ. σε προσκαλεί να κάνεις κάτι για τον πιο όμορφο λαό του κόσμου που μεταξύ ήλιου, θάλασσας και βράχων βρήκε χρόνο και τροπο να μεγαλουργησει, όταν δεν τρωγόταν μεταξύ του
Το "πιο όμορφος λαός του κόσμου" το αφήνω στην άκρη

Στα υπόλοιπα που λες συμφωνώ. Και αυτό κάνω. Τρώω όμως συνέχεια πόρτες, ή για να το πω καλύτερα και ελληνικότερα... μούτζες. Και δε μιλάω μόνο σε ακαδημαϊκό, επαγγελματικό και ερευνητικό επίπεδο. Μιλάω στην καθημερινότητα και στα μικρά πράγματα.

Και το χειρότερο ξέρεις ποιο είναι; Ότι οι θεσμοφύλακες και οι λειτουργοί της Ελληνικής Οχλαγωγ...εεε... Δημοκρατίας, μου ρίχνουν και αυτοί μούτζες επειδή τους ενοχλώ για "ψύλου πήδημα". Να χαρώ εγώ λαό!

Και δε μιλάω για 1-2 περιπτώσεις ε; Μιλάω για τη συντριπτική πλειοψηφία.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-05-07, 11:37
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μήπως χαρακτηριστικό του πνευματικού αγωνιστή δεν είναι να μένει μονος κόντρα στο ρεύμα της ισοπέδωσης;

Χρειαζόμαστε ταγούς. Θυσιες. Αν δεν άρχισες ακόμα,μην ολιγωρείς. Το κείμενο που ανέφερα πιο πάνω, του Ν.Σαρίπολου, κάτι λέει για την φιλοπατρία...
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-05-07, 11:39
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κονσεπτ ειναι οτι ο καθενας ειναι περηφανος για τα καλα της χωρας του... ο καθενας δηλαδη για τους δικους του λογους, και οχι επειδη ειναι καλυτερος απο τους αλλους
Αααα γεια σου... Εδώ τελειώνει και το όλο θέμα. (Το τονισμένο quote, τονίζεται για ευνόητους λόγους). Δε βλέπω λοιπόν και που είναι το θέμα εγώ προσωπικά να μη δηλώνω περήφανος για κάτι, ειδικά για τη χώρα μου μιας και εκτός της φυσικής της ομορφιάς (που και αυτή σιγά σιγά χάνεται χάρη στους Έλληνες), κι ενός παραπάνω συναισθηματισμού στις ανθρώπινες σχέσεις (που και αυτός σιγά σιγά μετατρέπεται σε αρνητικό), δεν βρίσκω τίποτα άλλο θετικό.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-05-07, 11:40
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν με ενοχλεί να είμαι μόνος κόντρα στην ισοπέδωση. Με ενοχλεί ο κάθε ηλίθιος, μαλ**ας, κουτοπόνηρος, αναίσθητος, αγενής διπλανός μου να μη με αφήνει να κάνω τη δουλειά μου σωστά, να μου χαλάει τη διάθεση και να με κοιτάει καχύποπτα. Με πολύ πολύ απλά λόγια.
Αυτο μας ενοχλεί όλους. Αλλα μη ξεχνάς, ειναι θέμα Παιδείας. Τι Παιδεία έχει ο διπλανός, τι ευκαιρίες έχει για να γίνει ότι έγινε ή για να μείνει άξεστος.

Αν ο καθένας δούλευε πάνω στον εαυτό του, θαταν λίγο καλύτερα τα πράγματα. Και ένας χώρος, όπου μπορει να ανταλλάξει κανείς εμπειρίες, βιώματα και κοινες αντιλήψεις - κάτι σαν την παρέα μας- έχει σημαντικη αξία. Κράτει λοιπόν, ό έχεις, ΄να μηδείς λάβει τον στέφανόν σου....
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-05-07, 11:40
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το post #22 ήταν απάντηση στο #24 παρεπιπτόντως. Μας έφαγε το GMT lag
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-05-07, 11:43
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Φαντάσου, το κατάλαβα. Σπίρτο είμαι ε;
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-05-07, 11:43
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο μας ενοχλεί όλους. Αλλα μη ξεχνάς, ειναι θέμα Παιδείας. Τι Παιδεία έχει ο διπλανός, τι ευκαιρίες έχει για να γίνει ότι έγινε ή για να μείνει άξεστος.

Αν ο καθένας δούλευε πάνω στον εαυτό του, θαταν λίγο καλύτερα τα πράγματα. Και ένας χώρος, όπου μπορει να ανταλλάξει κανείς εμπειρίες, βιώματα και κοινες αντιλήψεις - κάτι σαν την παρέα μας- έχει σημαντικη αξία. Κράτει λοιπόν, ό έχεις, ΄να μηδείς λάβει τον στέφανόν σου....
Ωραία... Συμφωνούμε σε αυτό. Εγώ λοιπόν βλέπω ένα ολόκληρο έθνος στη συντριπτική του πλειοψηφία να μην έχει τη στοιχειώδη Παιδεία για πολλά θέματα. (Δε μιλάω για ακαδημαϊκή... ως γνωστόν όλοι "επιστήμονες" είναι σε αυτή τη χώρα).
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-05-07, 11:52
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Να λοιπόν ένας χώρος που μπορούμε να δουλέψουμε. Στα παιδιά μας, στους γύρω, ενάντια στην αποβλακωτική τηλεόραση, ενάντια σε μια συστηματική έλλειψη στρατηγικής για Παιδεία ( φαντάσου, αρνητική στρατηγική) των τελευταίων 30 ετών.

ΟΛα αυτα προβληματίζουν σε ποιο ποσοστό - χωρίς συνομωτικές διαδικασίες- υπάρχει μια τάση να βγάλουμε απο το κεφάλι του ΄Ελληνα το Λόγο, ενώ συγχρόνως του καπηλεύσαμε και την Πϊστη.

Εχουμε δουλειά μπροστά μας. Αλλα μη νομίζεις πως άλλα έθνη δεν ΄χουν το ίδιο πρόβλημα; Απλά, πολλοί λόγω μυωπικής και αφελούς συμπεριφοράς δεν το πιάνουν αμέσως.

Οσο πιο ασκητικός είναι ένας λαός, τόσο ανακαλύπτεις μέσα του αξίες και ευγένεια και πολιτισμό.

Οι καλοπερασάκηδες της Ευρωοαμερικης απέχουν πολύ από αυτό, διότι φαίνεται ότι το λίπος εμποδίζει την διαπήδηση πνευματικών μορίων στα εγκεφαλικά κύταρρα.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:38.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.