Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1876  
Παλιά 09-12-14, 04:26
calm Ο χρήστης calm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-06-15 05:50
Φύλο: Γυναίκα
Καλημερίζω και πάλι και εύχομαι όλοι να είστε καλά.. Αυτή τη φορά θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει βάλει κάνεις σας σίδηρο με ορό στο νοσοκομείο και γενικότερα αν έχετε πάρει κάποιο σκεύασμα σιδήρου..
Απάντηση με παράθεση
  #1877  
Παλιά 09-12-14, 17:04
Githeo k Ο χρήστης Githeo k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-16 07:20
Αρχική Δημοσίευση από calm Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερίζω και πάλι και εύχομαι όλοι να είστε καλά.. Αυτή τη φορά θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει βάλει κάνεις σας σίδηρο με ορό στο νοσοκομείο και γενικότερα αν έχετε πάρει κάποιο σκεύασμα σιδήρου..
καλησπερα σου, ναι μου εχουν βαλει με ορο γιατι ενιωθα τερμα κουρασμενος λογω της ελλειψης σιδηρου.. δεν ειναι τπτ ισα ισα ειναι καλυτερα απο οσο ξερω γτ παιρνεις τον σιδηρο με την μια, ενω αντιθετα στα χαπια θα χρειαστει πολυς καιρος για να νιωσεις καλυτερα
Απάντηση με παράθεση
  #1878  
Παλιά 11-12-14, 15:25
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
γεια σας!συνηθιζεται να βγαζεται επειχηλιο ερπη?εγω αρκετα συχνα και αυτη την στιγμη εχω τον μεγαλυτερο απο ποτε.μαλλον λογο του rem.....δεν ειναι τραγικο αλλα πολυ εκνευριστικο.μαζι με την αλοιφη η φαρμακοποιος μου εδωσε και βιταμινες.αυτα. βασικα θελω να δω αν εχει παρομοια εμπειρια κανεις.
Απάντηση με παράθεση
  #1879  
Παλιά 11-12-14, 15:28
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από calm Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερίζω και πάλι και εύχομαι όλοι να είστε καλά.. Αυτή τη φορά θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει βάλει κάνεις σας σίδηρο με ορό στο νοσοκομείο και γενικότερα αν έχετε πάρει κάποιο σκεύασμα σιδήρου..
και γω πηρα πριν 3 μηνες περιπου οταν ειχα παει για το re...οι εξετασεις μου δειξαν χαμηλο αιματοκριτη και αφου τελειωσε το ορο μετα απο μιση ωρα μου βαλαν σιδηρο.οντως ειναι ποιο δραστικο απο χαπια και σχεδον μια ωριτσα και αν θα σου παρει.
Απάντηση με παράθεση
  #1880  
Παλιά 15-12-14, 03:21
Githeo k Ο χρήστης Githeo k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-16 07:20
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας!συνηθιζεται να βγαζεται επειχηλιο ερπη?εγω αρκετα συχνα και αυτη την στιγμη εχω τον μεγαλυτερο απο ποτε.μαλλον λογο του rem.....δεν ειναι τραγικο αλλα πολυ εκνευριστικο.μαζι με την αλοιφη η φαρμακοποιος μου εδωσε και βιταμινες.αυτα. βασικα θελω να δω αν εχει παρομοια εμπειρια κανεις.
ναι , εχω γ@μ να βγαζω ερπη
Απάντηση με παράθεση
  #1881  
Παλιά 28-01-15, 22:10
DoraK Ο χρήστης DoraK δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-15 22:11
Η διαθεσή μου τώρα:
καλησπέρα σε όλους..

είμαι καινούργια στο forum και πάσχω και εγώ από νόσο του Crohn.. Το τελευταίο διάστημα η νόσος βρίσκεται ευτυχώς σε ύφεση...Θα Χαρώ πολύ να γνωριστούμε και να ανταλλάξουμε απόψεις για πράγματα που μας απασχολούν όλους μας..
Απάντηση με παράθεση
  #1882  
Παλιά 29-01-15, 03:02
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από DoraK Εμφάνιση μηνυμάτων
είμαι καινούργια στο forum και πάσχω και εγώ από νόσο του Crohn.. Το τελευταίο διάστημα η νόσος βρίσκεται ευτυχώς σε ύφεση...Θα Χαρώ πολύ να γνωριστούμε και να ανταλλάξουμε απόψεις για πράγματα που μας απασχολούν όλους μας..
Καλως ήλθες κι εσύ στην παρέα μας.....όσο πάει αυξανόμαστε!
Ότι σε απασχολεί ρώτα, όλο και κάποιος θα απαντήσει με βάσει την εμπειρία του.
Απάντηση με παράθεση
  #1883  
Παλιά 09-02-15, 18:10
pjyannis Ο χρήστης pjyannis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-15 17:33
Παιδιά καλησπέρα και καλή δύναμη.
Ζητώ τη βοήθειά σας. Πριν από 10 μήνες νοσηλεύτικα με τελική ειλείτιδα σε ιδιωτικό νοσοκομείο της Αθήνας, όπου πήρα ενδοφλέβια flagyl και ciprox για να μου πέσει ο πυρετός. Ύστερα από κωλονοσκόπηση, ο ιατρός με καθησύχασε πως δεν είναι νόσος Κρον, πως δεν είναι έτσι τα περιστατικά της νόσου και ότι μακάρι τα συμπτώματα να ήταν τόσο ήπια.
Στους μήνες που ακολούθησαν, είχα χαμηλό πυρετό (ή νόμιζα πως είχα αρκετές φορές), έντονη κόπωση, έλλειψη συγκέντρωσης, πόνους στις αρθρώσεις.. Επισημαίνω δε πως είμαι και παραμένω τρομερά δυσκοίλιος.
Επισκέφθηκα ρευματολόγο και ύστερα από εξετάσεις, απέκλεισε το ενδεχόμενο αυτοάνοσης ρευματικής ασθένειας.

Εντελώς τυχαία προχθές εμφάνισα αίμα στα κόπρανα, που αποδόθηκε σε αιμοροίδες, όμως για μεγάλη μου έκπληξη ο γαστρεντερολόγος δημόσιου νοσοκομείου και καθηγητής Πανεπιστημίου που είδε την κωλονοσκόπηση και την μαγνητική που είχα κάνει τότε, μου είπε πως έχω νόσο Κρον μέχρι αποδείξεως του εναντίου!
Όπως καταλαβαίνεται με έπιασε απροετοίμαστο. Το μόνο σίγουρο είναι πως κάτι συμβαίνει, το αισθάνομαι. Έχω ενοχλήσεις σταθερά αρκετά χρόνια στο έντερο, κόπωση, δυσκοιλιότητα, πυρετό και εξωεντερικά συμπτώματα παντώς είδους (ερεθισμούς, αρθρώσεις, μουδιάσματα παλαιότερα). Αλλά δεν έχω διαρροια, έντονο πόνο ή απώλεια βάρους.
Είχε κανείς άλλος παρόμοια συμπτώματα πριν διαγνωσθεί οριστικά με Νόσο Κρον;
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #1884  
Παλιά 10-02-15, 21:04
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pjyannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχε κανείς άλλος παρόμοια συμπτώματα πριν διαγνωσθεί οριστικά με Νόσο Κρον;
Ευχαριστώ
Εγώ προτού διαγνωστώ με νόσο του Κρον είχα διάρροιες, απώλεια βάρους και αίμα στα κόπρανα, αίσθημα κόπωσης και αδυναμία στις αρθρώσεις. Ίσως εσύ να είσαι σε αρχικό στάδιο και μπορεί να τα εμφανίσεις μεταγενέστερα αν δεν κάνεις κάτι. Καλό είναι να βρεις έναν καλό γαστρεντερολόγο (αν μπορεί και κάποιο παιδί απο δω μέσα που είναι Αθήνα να σε παραπέμψει σε κάποιον) και μετά απο σχετικές εξετάσεις να το σιγουρέψεις αν έχεις νόσο Κρον ή όχι. Πάντως σίγουρα μην το παραμελήσεις, μόνο χειρότερα θα γίνεις. Κι αν π.χ. έχεις νόσο Κρον σίγουρα θα πρέπει να ξεκινήσεις μια φαρμακευτική αγωγή για να μη γίνεις χειρότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #1885  
Παλιά 18-02-15, 17:13
calm Ο χρήστης calm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-06-15 05:50
Φύλο: Γυναίκα
Σας καλησπερίζω όλους και εύχομαι όλοι να είστε καλά. Μετά από 7 μήνες μπαίνω και εγώ σιγά σιγά σε άζα...Οπότε και μου εύχομαι καλή τύχη..
Απάντηση με παράθεση
  #1886  
Παλιά 21-02-15, 14:01
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
calm καλη σου τυχη και απο μενα!
Απάντηση με παράθεση
  #1887  
Παλιά 21-02-15, 19:53
stellaki Ο χρήστης stellaki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-12-15 20:12
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΥΧΗΘΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΝΟΥΣ....... ΕΓΩ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΑ ΜΕ CROHN 1,5 ΧΡΟΝΟ ΠΡΙΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΤΑΛΑΙΠΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ HU......... ΚΑΙ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΑ ΕΞΑΡΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΔΕΙΞΑΝ ΟΤΙ Η ΝΟΣΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΥΠΟΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΑΝΕΒΑΣΕ ΤΗΝ ΔΟΣΗ HU....... ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΙ AZA........!!!!!Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ....ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠΟ AZA.....??????
Απάντηση με παράθεση
  #1888  
Παλιά 23-02-15, 16:30
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από stellaki Εμφάνιση μηνυμάτων
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΥΧΗΘΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΝΟΥΣ....... ΕΓΩ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΑ ΜΕ CROHN 1,5 ΧΡΟΝΟ ΠΡΙΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΤΑΛΑΙΠΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ HU......... ΚΑΙ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΑ ΕΞΑΡΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΔΕΙΞΑΝ ΟΤΙ Η ΝΟΣΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΥΠΟΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΑΝΕΒΑΣΕ ΤΗΝ ΔΟΣΗ HU....... ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΙ AZA........!!!!!Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ....ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠΟ AZA.....??????
Γεια σου Στέλλα! Εγώ πάντως όταν έπαιρνα Αζα δεν είχα καμμιά παρενέργεια. Τίποτα απολύτως.
Απάντηση με παράθεση
  #1889  
Παλιά 23-02-15, 23:16
CrohnCandida
Guest
 

Crohn ή κατι άλλο;

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κανα καλό γαστρεντερολογο στην Αττική; Οχι απαραίτητα ειδικό για την νόσο του crohn ,αλλά κάποιον με εμπειρία. Εχω πολυ περίεργα συμπτώματα

Όσοι έχουν νόσο του crohn εμφανίζουν αίμα στα κόπρανα και έχουν πυρετό; Έκανα εξετάσεις για ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού και για κοιλιοκάκη και βγήκαν αρνητικές. Όταν όμως φαω ψωμί ή κρέας ή ακόμα και ρύζι νιώθω το φαγητό να κινείται στο έντερο και επι ώρες έχω έντονη ενόχληση και φούσκωμα ,αλλα και δυσκοιλιότητα, ενώ οταν φαω φρούτο με φλούδα με πιάνει διάρροια. Γενικά εχω μια έντονη δυσπεψία.

Επίσης νιώθω φούσκωμα στο έντερο δεξια και αριστερά κάτω απο τον αφαλό. Πυρετό δεν εχω, αίμα στα κόπρανα δεν έχω και ακόμα και αν πιέσω τα πρησμένα έντερα δεν πονάω. Θα μπορούσε να ειναι ευερέθιστο έντερο ή candida ή crohn ή diverticulities.

Γενικά εχω αρκετά συμπτώματα απο κάποιες ασθένειες ,αλλά οχι όλα. Προς το παρόν επιβιώνω με μπανάνες, σταφίδες και γάλα σόγιας και τίποτα άλλο. Εχω φούσκωμα πολυ λιγότερο και πολυ λιγότερες ενοχλήσεις ενω πηγαίνω καθε μέρα στην τουαλέτα και μειώνεται το φούσκωμα στο έντερο ,αλλα δεν εξαφανίζεται ,ενω οταν τρώω αμέσως ξαναφουσκώνει.

Άσχετο ,αλλά αρχίζω να πιστεύω οτι είμαστε frugivores. Ο οργανισμός μου αυτη την στιγμη δέχεται μόνο εύπεπτα φρούτα και γάλα σόγιας.
Απάντηση με παράθεση
  #1890  
Παλιά 28-02-15, 23:34
CANTRIYE123 Ο χρήστης CANTRIYE123 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-04-15 13:56
BOOK No more crohns disease

Καλησπέρα,
Αν κάποιος έχει το βιβλίο που είχε προτείνει ο terror το 2011 no more crohns disease και μπορεί να μου το στείλει θα του ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 9 (0 μέλη και 9 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:53.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.