Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > BBS > To χρονολόγιο των ΒΒS
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-10-07, 18:51
koskol Ο χρήστης koskol δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-11-07 23:42
Το χρονολόγιο των BBS - Μια εισαγωγή

"Γιώργο?! Τι του κάνεις του τηλεφώνου παιδί μου και ακούγεται έτσι?"

Ο "Γιώργος" και οι απαρχές της ηλεκτρονικής επικοινωνίας στην Ελλάδα


Πριν από δύο δεκαετίες, στην Ελλάδα του telex και των ισχνών αγελάδων, κάποιοι έβαζαν τα θεμέλια της επανάστασης της ηλεκτρονικής επικοινωνίας στον τόπο μας, με υπολογιστές και εξοπλισμό που σήμερα ανήκουν στις συλλογές μουσειακών εκθεμάτων. Πολύ πιθανόν κάτι παρόμοιο να γραφτεί και σε 20 χρόνια από τώρα για τα ηλεκτρονικά εργαλεία του σήμερα. Αυτό όμως δεν υποβιβάζει την μοναδικότητα και την αξία του σημείου εκκίνησης. Της απαρχής της ηλεκτρονικής επικοινωνίας στην Ελλάδα.

Εξ' ορισμού ο υπολογιστής ήταν τότε, παραμένει σήμερα, και θα είναι και για πολύ καιρό ακόμα ένα ψυχρό, άψυχο και στην ακραία του πλειοψηφία άβουλο εργαλείο, πλήρως εξαρτημένο από τον χειριστή του. Κι όμως. Όσο απίθανο κι αν είναι αυτό το εργαλείο να προκαλέσει αξιόλογα συναισθήματα σε έναν άνθρωπο (εκτός από τα γνωστά συναισθήματα οργής, λύπης και απόγνωσης όταν δυσλειτουργεί!), εκείνα τα χρόνια η εμπειρία ήταν πρωτόγνωρη και έντονα συναισθηματική. Επρόκειτο για την ανακαλύψη μιας νέας ηπείρου με ασύλληπτες δυνατότητες και αμέτρητες προσδοκίες, και ήταν πάνω από όλα μια ανθρώπινη εμπειρία, γιατί μας έφερνε όλους πιο κοντά, να επικοινωνήσουμε με νέους τρόπους, εκμηδενίζοντας αποστάσεις και καταργόντας υπεραιωνόβια στερεότυπα της ανθρώπινης επικοινωνίας και αλληλεπίδρασης. Δεν έπαιζε ρόλο το παρουσιαστικό, η ένδυση, ή η κοινωνική θέση, αλλά η σκέψη και ο λόγος, η φαντασία και η ευρυματικότητα.

Σε όλα αυτά οφείλεται και ο ρομαντισμός στα λόγια και η νοσταλγία στη σκέψη για εκείνη την πρωτόγνωρη εποχή.

Πρόσφατα έτυχε να βρεθώ στο www.acrobase.gr του Στέλιου Χαμόδρακα της Acrobase BBS, ενός ανθρώπου που είχε όραμα και πρωτοπόρησε τότε, και μετά από 20 χρόνια έχει τη μακροβιότερη και πλέον συνεπή παρουσία στην ηλεκτρονική επικοινωνία. Και αυτό το τυχαίο συναπάντημα με έκανε να κοιτάξω πίσω και να προσπαθήσω να θυμηθώ, προτού τα χρόνια που έρχονται φθείρουν ακόμα περισσότερο τις παιδικές μου αναμνήσεις.

Αστροφυσικός από επιλογή, μετά το νόστο επαγγελματίας στις τεχνολογίες του διαδικτύου από ανάγκη, και τώρα... ερασιτέχνης ιστορικός από νοσταλγία, εξ' ου και η πρωτοβουλία για το χρονολόγιο. Για όσους λοιπόν θυμούνται καλά εκείνα τα χρόνια, ας συνεισφέρουν τις αναμνήσεις τους, να θυμηθούμε όλοι και να τιμήσουμε την εποχή και τους πρωτοπόρους της.

Το χρονολόγιο ξεκινά από την χρονική στιγμή της έναρξης λειτουργίας της πρώτης BBS στην Ελλάδα και σταμάτα την χρονική στιγμή που η τελευταία BBS βγήκε οffline. Σε αυτό το όμορφο ταξίδι που πρέπει να ξεκίνησε γύρω στο 1987, ανέβηκα στο τρένο κάπου στις αρχές του '89 αγοράζοντας το σχετικό εισιτήριο: το πρώτο μου modem...

Κώστας Κολοκούτσας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koskol : 01-10-07 στις 21:42
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-10-07, 21:43
koskol Ο χρήστης koskol δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-11-07 23:42
ΥΠΟΔΕΙΞΗ: Υποβάλλετε ότι γεγονότα θυμάστε, όπως: πότε πρωτομπήκατε σε ποιά BBS, ποια ήταν τα τηλέφωνα σύνδεσης, τι υπηρεσίες προσέφερε τότε, τι ταχύτητες σύνδεσης υποστήριζε, το όνομα του SysOp, πόσους χρήστες είχε κλπ. Με τον καιρό θα μαζεύω τα posts και θα τα ενσωματώνω στο χρονολόγιο μετά από κάποια επεξεργασία και cross-verification.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-10-07, 14:03
Το avatar του χρήστη Cyberpunk
Cyberpunk Ο χρήστης Cyberpunk δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-17 19:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν δεν κάνω λάθος η πρώτη μου σύνδεση σε BBS ήταν το 89 με 300αρι modem στην Amazing Remote του Δημήτρη Κουμανάκου. 2-3 μέρες μετά μπήκα στον Αργώ αλλά δεν είχα καταφέρει ποτέ να κάνω κάτι φοβερό εκεί μέσα
__________________
μη πσικ ήνγκλαντ βέρη μπεστ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-10-07, 14:28
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εχω υπολογιστη απο το '88, αλλα ποτε δεν εμβαθυνα ιδιαιτερα. Τα 'προσφατα' χρονια πριν μπω σε BBS ακουγα οτι ο υπολογιστης μπορει να συνδεεται στο τηλεφωνο αλλα δεν ηξερα πως και γιατι. Τελικα ενας ξαδελφος μου μου χαρισε ενα παλιο 2400 μοντεμ.

Ενας συμμαθητης μου ο Panago, ηταν μελος της Gate. Σιγα το πραμα, ηδη ειχε μπει στη ζωη μας το Ιντερνετ. Το μοντεμ το εβαλα στον καινουργιο μου υπολογιστη (ενα πεντιουμ!) και με τις οδηγιες του συνδεθηκα στην Gate.

Το τι σκεφτομουν οταν ζητησε ονομα και γιατι εβαλα Gildor το εξηγω αλλου. Οπως και το μολις μπηκα στις τηλεσυνομιλιες και ειδα δυο ατομα. Το πρωτο πραγμα που εκστομισα ηταν 'exete diavasei to lord of the rings?'

Αφου περασαμε με διπλοεγγραφες το προβλημα του περιορισμενου χρονου, αποφασισα με οδηγιες του Παναγου παλι, να πληρωσω συνδρομη. Οι γονεις μου βεβαια δεν ηταν τοσο ευκολοπιστοι, μιας και φοβουνταν οτι παντου μπορει να υπαρξει κομπινα με υπερχρεωσεις κλπ κλπ. Τελικα ομως τους καταφερα. Βεβαια πρωτη εκπληξη ηταν στην αποδειξη της τραπεζας οταν ειδα ονομα Στελιος Χαμοδρακας, αντι τα στοιχεια του Αλεξανδρου Μουκα που μου ειχε δωσει ο Παναγος :Ρ

Σε πρωτες εντυπωσεις και συναισθηματα δε θα επεκταθω.. περιγραφονται ηδη αλλου (βλ. παραπανω) Παντως ενιωθα δεος για καποια ατομα. Μελη των οποιων τα ονοματα ακουγα συχνα και εβλεπα στις φωτογραφιες των αρχειοθηκων, τα εβλεπα να συνδεονται σπανιοτατα, τα χαιρετουσα με εφηβικο ενθουσιασμο αλλα απαντουσαν σπανια...

Η Gate ειχε ηδη παρελθον και ιστορια και ηξερα οτι δε θα μπορουσα να ενταχθω σε αυτο. Παρολαυτα εκανα καλους φιλους που εκαναν κι αυτοι τα πρωτα βηματα τους.

Θα επεκταθω ομως συντομα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 05-10-07 στις 14:43
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:12.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.