Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Δημοσκόπηση: Πότε αγοράσατε τον πρώτο σας υπολογιστή;
Επιλογές Δημοσκόπησης
Πότε αγοράσατε τον πρώτο σας υπολογιστή;

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 31-01-08, 22:19
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Άντε τώρα να καταλάβει κάποιος που μεγαλώνει με το Crysis τι σημαίνει το see-through με 4096 χρώματα την εποχή της Hercules...
Λίγα τα λόγια σου για το Crysis μη γίνει εδώ του Unreal Tournament 3...
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teo64x : 31-01-08 στις 22:21
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-02-08, 00:41
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 17:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ελπίζω να θυμάμαι σωστά την χρονολογία. Ο πρώτος μου υπολογιστής ήταν ένας Commodore 128. Ο Amiga-500-like, οχι ο άλλος με τα δυο κομμάτια (κεντρική μονάς και πληκτρολόγιο).

Πριν από αυτό είχα στενές επαφές τρίτου τύπου με κάτι Spectrum zx-81 και Amstrad cpc6128. Αλλα η Commodore ήταν η μεγάλη μου αγαπη! Βάζω στοίχημα οτι έχω ακόμα κάπου την κάρτα του Commodore Club.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-02-08, 01:54
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Άντε τώρα να καταλάβει κάποιος που μεγαλώνει με το Crysis τι σημαίνει το see-through με 4096 χρώματα την εποχή της Hercules...
4.096 χρώματα ήταν η συνολική παλέτα, αλλά στην πράξη είχες πολλούς περιορισμούς. Η Amiga έδινε 6bpp planar (= πόνος σεξ και βία) — 64 χρώματα στην καλύτερη περίπτωση, αλλά το CLUT στις Amigες της εποχής του Defender of the Crown ήταν 32 χρωμάτων. Άρα στην καλύτερη περίπτωση είχες 32 χρώματα από 4.096 και άλλα 32 σκοτεινότερα αντίγραφα των ίδιων χρωμάτων (Extra Half-Brite Mode). Το HAM μπορούσε να δείξει πολύ περισσότερα αλλά με σουρεαλιστικούς περιορισμούς, και ήταν και undocumented στην αρχή, και στις πρώτες Amiga 1000 και Amiga 500 η εικόνα του τρεμόπαιζε (χωρίς να είμαι σίγουρος για το τελευταίο, μια και δεν το είχα δει ο ίδιος).
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-02-08, 17:40
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:41
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pilotsf Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε................ Βάζω στοίχημα οτι έχω ακόμα κάπου την κάρτα του Commodore Club.
Τί μου θύμισες! To Commodore Club... Στο Κολονάκι δεν ήταν; Εκεί είδα για πρώτη φορά την Amiga.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-02-08, 08:53
Το avatar του χρήστη LOCKHEART
LOCKHEART Ο χρήστης LOCKHEART δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-01-10 12:51
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
1987 έναν AMSTRAD 6128 (πρασινο) ΑΧ ΩΡΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ !!!
__________________
"Η αγάπη αναζητεί πάντα το δρόμο, η αδιαφορία βρίσκει πάντα μια δικαιολογία"
MY BLOG= http://lock-heart.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-02-08, 09:27
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 17:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πω,τι μου θύμισες τώρα. Τον "πόλεμο" Commodore/Amstrad εκείνης της εποχής:

Commodore: - "Ναι, αλλά εμείς έχουμε έγχρωμο monitor"
Amstrad: - "Ναι, αλλά εμείς το παίρνουμε πακέτο με τον υπολογιστή το monitor και εσείς πρέπει να το αγοράσετε ξεχωριστά".
Commodore: - "Ναι, αλλά εσείς έχετε εκείνες τις γελοίες δισκέτες των 3 ιντσών που δεν χρησιμοποιεί κανείς άλλος"
Amstrad: - "Εσείς που έχετε εκείνες τις γκουμούτσες των πεντέμισι ιντσών που διπλώνουν και που το drive ζυγίζει 5 κιλά είστε καλύτερα δηλαδή - ασε που και αυτό πρέπει να το αγοράσεις ξεχωριστά".
Commodore: - "Ναι, αλλά εμείς έχουμε 8 sprites ταυτόχρονα"
Amstrad: - "Εμείς έχουμε τη Loriciels και το Pirates".
Commodore: - "Εμείς έχουμε την Delta και τον Φασούλα και το Sanxion".

Και πάει λέγοντας!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-02-08, 12:33
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Platinum Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν πήρε και πολυ ώρα να πειστώ ότι ο Spectrum θα ήταν πολύ καλύτερη επενδυση όπως και αποδείχθηκε.
Ναι, ναι... τα έχουμε ξαναπεί
Το μόνο που με εκνεύριζε μαζί του ήταν ότι μου έβγαζε πολύ γλώσσα όταν με νικούσε στο τάβλι

Δεν θα ξεχάσω επίσης τι περάσαμε, όταν ο τότε εργοδότης μου, ήρθε στην εταιρεία μετά από ένα ταξίδι του στην Αμερική και μου ακούμπησε ένα πακέτο στο γραφείο.
Κατακόκκινος από τη χαρά του έλεγε "βρήκα ένα καταπληκτικό πρόγραμμα που μόλις κυκλοφόρησε! Άκου τι όνομα βρήκαν να του δώσουνε... "Παράθυρα"!" και γελούσε.
Επίσης δεν θα ξεχάσω τη φρίκη που πέρασε ο "κομπιουτεράς" μας για να καταλάβει πώς εγκαθίσταται "αυτό το πράμα που πήγες και αγόρασες", και πώς λειτουργούσε...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-02-08, 13:26
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pilotsf Εμφάνιση μηνυμάτων
Πω,τι μου θύμισες τώρα. Τον "πόλεμο" Commodore/Amstrad εκείνης της εποχής:
Οι μεγάλες συγκρούσεις όλων των εποχών, απ' όσο θυμάμαι ήταν και μερικές είναι ακόμα :

Ηardware
-----------
ZX80 και 81 v Tandy
Texas TI99/4a v Spectrum
Spectrum, Atari, C64 v BBC
Amiga v Atari
Amiga v C64
Oric v QL
Amiga v PC
PC v Archi3000
PC v MAC

OS
-----
Windows v Linux
Windows v MACos v Linux

Αν θυμάστε κάτι άλλο, συμπληρώστε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-02-08, 09:12
Equalizer Ο χρήστης Equalizer δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-08 09:51
Φύλο: Άντρας
To 1988 έναν Amstrad CPC 6128 με έγχρωμη οθόνη!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-02-08, 12:06
Το avatar του χρήστη Dockey
Dockey Ο χρήστης Dockey δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-06-08 09:19
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ήμουν 6. ...νομίζω.

Το 1982 άρχισα να "παίζω" με το Videopac .



Η κονσόλα αυτή είχε πολύ όμορφα παιχνίδια για την εποχή της (θυμάμαι αμυδρά το Quest for the Rings με το όμορφο κουτί, τα δαχτυλίδια και τον εκθαμβωτικό χάρτη) και πολύ περιορισμένες ικανότητες προγραμματισμού.

Τελικά πάντως μου φαίνεται πως από τότε ήμουν σκυλί της Microsoft, απλά δεν το ήξερα. Το 198...4; Το πρώτο μου "καλό" μηχάνημα ήταν ένας Philips MSX.



Τα γραφικά και ο ήχος αρκετά μπροστά για την εποχή τους, ενώ πλέον είχα την δυνατότητα να "βουτήξω" μέσα στον προγραμματισμό. Ε, εντάξει. MSX-Basic ήταν, αλλά όλοι κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε. Πρέπει να έχω ακόμα το μαυρόασπρο, κακοφωτοτυπημένο manual που έδινε τότε η Philips για την MSX-Basic αν το ζήταγες και μόνον. Στα Αγγλικά και μόνο φυσικά. Monkey see, monkey do.



Πέρασαν μερικά χρόνια και το κασσετόφωνο του MSX συμπληρώθηκε με single-sided drive 3.5" στον MSX-II. Προστέθηκε κι ένας printer. Άντε να βρεις στο print-out που είχες κάνει λάθος. Κι αυτά τα ρημαδοlistings του Pixel, όλα σ'αυτό το πρασινωπό χαρτί ήταν τυπωμένα. Άσε που στο 90% των περιπτώσεων δεν μου κάνανε. Περιθώριο ο MSX βλέπεις. Δε βαριέσαι. Ώρες ατελείωτες ξόδευα.

Και μετά τέρμα τα χρώματα. Μεγαλώσαμε. Hercules και 8088 σε ένα πελώριο, θεόβαρο μεταλλικό κουτί. Δύο drives 5.25" και κίτρινη οθόνη. Μετά 8086, όπου το ένα 5.25" drive έγινε 3.5" 720Κ (!). Άλλη οθόνη. Μαυρόασπρη.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά να παίζω Leisure Suit Larry (whaaaat?) και να μην μπορώ με τίποτα να προχωρήσω από ένα δωμάτιο. Κάποια στιγμή, κατά λάθος μου ξέφυγε ο Larry και πήγε σε μια γωνία που ήταν εντελώς σκοτεινή....και προχώρησε! Τα γραφικά μου ήταν τόσο χάλια που δεν φαινόταν η πόρτα.

Και μετά ήρθε κι ο σκληρός δίσκος. Τότε ήταν πραγματικά "σκληρός". Τον πέταγες σε τζαμαρία και δεν έμενε τίποτα. Στο εξωπραγματικό μέγεθος των 20ΜΒ!

Σηκώστε τώρα το χέρι όσοι βάλατε και Stacker κάπου κει

Κάπου στη διαδρομή θυμάμαι να επισκέπτομαι έναν φίλο στο σπίτι του (Devil) και να μου δείχνει την νεοαποκτηθείσα κάρτα ήχου του. AudioLib. Πωπω πλάκα. Καμία σχέση με τα μπιπ μπιπ από το ηχείο του PC.

Και μετά τι; Ε, κάθε Σάββατο στους αρχιπειρατούκλες της Στουρνάρη (ονόματα δε λέμε, οικογένειες δεν θίγουμε αλλά yarrrr matey!), simulators, adventures και ζήτω ο Roger Wilco.

Από κει και πέρα τι να πω. Μάλλον όλοι ακολουθήσαμε λίγο πολύ την ίδια διαδρομή, ανεβαίνοντας τα επίπεδα των x86 μέχρι που φτάνουμε στο σήμερα.

Long ride, neh? But fun.
__________________
45 73 74 75 61 6e 73 20 69 6e 74 65 72 69 75 73 20 69 72 61 20 76 65 68 65 6d 65 6e 74 69
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-02-08, 13:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Dockey Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάπου στη διαδρομή θυμάμαι να επισκέπτομαι έναν φίλο στο σπίτι του (Devil) και να μου δείχνει την νεοαποκτηθείσα κάρτα ήχου του. AudioLib.
Άσχετο με το θέμα, αλλά επειδή ο Άγγελος, είναι από τα παιδιά μας, που έχω χάσει παντελώς επαφή, ξέρεις που είναι;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-02-08, 16:07
Το avatar του χρήστη Dockey
Dockey Ο χρήστης Dockey δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-06-08 09:19
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios
Άσχετο με το θέμα, αλλά επειδή ο Άγγελος, είναι από τα παιδιά μας, που έχω χάσει παντελώς επαφή, ξέρεις που είναι;
Χμμ. Όχι. Τον έχω χάσει πολλά χρόνια τώρα. Την τελευταία φορά που άκουσα νέα του (5-6 χρόνια πριν ίσως) ήταν Αυστρία μόνιμα.
__________________
45 73 74 75 61 6e 73 20 69 6e 74 65 72 69 75 73 20 69 72 61 20 76 65 68 65 6d 65 6e 74 69
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:10.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.