Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-08-09, 16:56
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
N900



Tο επίσημο video Οι επίσημες φωτογραφίες της Nokia για την αναμενόμενη «ναυαρχίδα» της φινλανδικής εταιρίας, το Ν900, διέρρευσαν στο διαδίκτυο, μαζί με το νέο λειτουργικό του.

Το Ν900 θα τρέχει Maemo, ένα λειτουργικό που χρησιμοποιούνταν μέχρι πρότινος μόνο στη σειρά Internet Tablet της Nokia και είναι σχεδιασμένο για να φέρει ένα νέο επίπεδο λειτουργικότητας στα ανώτατης τεχνολογίας smartphones.

Το νέο μοντέλο αναμένεται να ανακοινωθεί την επόμενη εβδομάδα από τη Nokia World, στη Στουτγάρδη και η ύπαρξη των επίσημων φωτογραφιών φαίνεται να υποστηρίζει αυτή τη δέσμευση.

Στις φωτογραφίες που κυκλοφόρησαν, το N900 βρίσκεται σε κατάσταση αναμονής, επομένως δεν δίνονται πολλά στοιχεία, αλλά σύμφωνα με όσους το έχουν δει από κοντά, το νέο λειτουργικό σύστημα διαθέτει πολλά νέα στοιχεία λειτουργικότητας.

Το κινητό διαθέτει μία τεράστια οθόνη 3,5 ιντσών, τσιπ GPS, γύρω στα 32GB εσωτερική μνήμη και προφανώς το άκρως προσαρμοζόμενο λειτουργικό Maemo και νέα διεπιφάνεια.

Το N900 αναμένεται να κυκλοφορήσει στα τέλη του 2009, ενώ η τιμή του εκτιμάται ότι θα είναι γύρω στα 550 Ευρώ.

Σχόλιο : Αυτό θα αρέσει σε μερικούς μερικούς
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-08-09, 20:01
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
και νέα διεπιφάνεια
Τι είναι η διεπιφάνεια;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-08-09, 20:04
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Interface

Ελα τωρα, αφου νομιζω απο σενα το ειχα ακουσει
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-08-09, 20:30
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Interface

Ελα τωρα, αφου νομιζω απο σενα το ειχα ακουσει
Όχι, το interface είναι η "διαπροσωπία" (όπως μάλλον σου είχα πει, καθώς μου αρέσει πολύ αυτός ο όρος). Επίσης ξέρω τη "διεπαφή".

Τη "διεπιφάνεια" πρώτη φορά την ακούω.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-08-09, 14:30
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
To... desktop;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-09-09, 20:33
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, το interface είναι η "διαπροσωπία" (όπως μάλλον σου είχα πει, καθώς μου αρέσει πολύ αυτός ο όρος). Επίσης ξέρω τη "διεπαφή".

Τη "διεπιφάνεια" πρώτη φορά την ακούω.
Φανερά εννοούν interface... με την έννοια του face ως επιφάνεια. Ο καθένας μεταφράζει όπως θέλει άλλωστε. Γιατί, έχει βγάλει ο ΕΛΟΤ επίσημες μεταφράσεις όρων πληροφορικής; Σιγά μωρέ.

Το Maemo 5 πάντως δείχνει ωραίο. Ελπίζω να το δούμε κάποια στιγμή σε ένα development emulator.

Προς μέγιστη φρίκη της εν Acrobase πλειοψηφίας (που λατρεύει το iPhone), το Maemo τρέχει κάτω από Linux (όπως και το Android).
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-09-09, 03:58
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 18:01
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχόλιο : Αυτό θα αρέσει σε μερικούς μερικούς
Χμ έχω ανάμοικτα συναισθήματα προς το παρόν. Περίμενα 2 χρόνια για καινούρια maemoμηχανή, αλλά αυτό το πράμμα είναι τηλέφωνο, με όλα τα κουσούρια που συνεπάγεται αυτό (μικρή οθόνη, χάλια input methods, δαχτυλο-UI κλπ).

Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Maemo 5 πάντως δείχνει ωραίο. Ελπίζω να το δούμε κάποια στιγμή σε ένα development emulator.
Δοκιμαστικά SDKs έχουν αρχίσει να βγαίνουν από πέρσι - το τρέχον είναι το beta2, και αναμένεται άμεσα το τελικό.

Προς μέγιστη φρίκη της εν Acrobase πλειοψηφίας (που λατρεύει το iPhone), το Maemo τρέχει κάτω από Linux (όπως και το Android).
Αντίθετα με Android, WebOS, Motomagx κλπ το Maemo είναι ένα linux distribution (και όχι ένα κουτσουρεμένο runtime που τυχαίνει να χρησιμοποιεί τον linux kernel σαν bootloader).

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-09-09, 09:27
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμ έχω ανάμοικτα συναισθήματα προς το παρόν. Περίμενα 2 χρόνια για καινούρια maemoμηχανή, αλλά αυτό το πράμμα είναι τηλέφωνο, με όλα τα κουσούρια που συνεπάγεται αυτό (μικρή οθόνη, χάλια input methods, δαχτυλο-UI κλπ).
Υποθέτω ότι θα βγάλουν και tablets με Maemo 5. Για κόσμο που δεν έχει το χώρο να κυκλοφορεί με tablet + PDA + GPS + τηλέφωνο (παρών), είναι καλή λύση. Το Touch Pro έχει αρχίσει να με εκνευρίζει — εξαιρετικό hardware, απαράδεκτο software.

Τι έχουν τα input methods του; Αλλάζουν από το χρήστη; Το καλό με ανοιχτές πλατφόρμες είναι ότι τέτοια μικροπροβλήματα διορθώνονται εύκολα.

Ευχαριστώ για τα links, μπορεί να τα κατεβάσω να δω πώς είναι.

Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντίθετα με Android, WebOS, Motomagx κλπ το Maemo είναι ένα linux distribution (και όχι ένα κουτσουρεμένο runtime που τυχαίνει να χρησιμοποιεί τον linux kernel σαν bootloader).
(και είναι και Debian-based... εξαιρετικά βολικό)

Δεν είμαι φοβερός οπαδός του Android, αλλά το γεγονός παραμένει ότι παρ'όλο που πολλά από τα νέα λειτουργικά είναι πρώιμα (εκτός από το MacOS), έστειλαν τα καλοβολεμένα, μονοπωλιακά WM για τσαγάκια. Κάποιοι έχουν (κουτσά στραβά) κάνει το Android να τρέχει σε HTC Touch Pro, και (προς το παρόν) από το να αλλάξω κιόλας κινητό, αν το καταφέρουν να τρέξει πλήρως, θα προτιμήσω αλλαγή firmware παρά αλλαγή κινητού.

Όταν άλλαξα σε WM (αν θυμάσαι, μου είχες προτείνει να κοιτάξω και το XPeria γύρω στον ένα χρόνο πριν βγει) η επιλογή ήταν ελάχιστη. Τώρα έχουν ανοίξει διάφορες επιλογές, και ο ανταγωνισμός ξανάρχισε. Πάντα ευχάριστο αυτό!
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-09-09, 03:26
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 18:01
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Υποθέτω ότι θα βγάλουν και tablets με Maemo 5.
Το ελπίζω, αλλά δεν έχει ανακοινωθεί ή διαρεύσει τίποτα συγκεκριμένο ακόμα. Το μόνο hint είναι η αναφορά σε μια συσκευή RX-71 (το N900 είναι το RX-51) στον kernel, με μόνη εμφανή διαφορά ένα λίγο μεγαλύτερο keymap.

Για κόσμο που δεν έχει το χώρο να κυκλοφορεί με tablet + PDA + GPS + τηλέφωνο (παρών), είναι καλή λύση.
Το πρόβλημα με το όλα-σε-ένα είναι οτι συνήθως τα επιμέρους εξαρτήματα είναι μέτριας έως κακής ποιότητας. Παρατηρώ ότι δεν αναφέρεις camera στη λίστα ;-)

Τι έχουν τα input methods του; Αλλάζουν από το χρήστη;
Τα stylus input methods (HWR & QWERTY) καταργήθηκαν, και το hardware QWERTY layout του είναι εντελώς ακατάλληλο για command line χρήση. Αυτό μάλλον δεν διορθώνεται γιατί απλά δεν υπάρχουν αρκετά πλήκτρα.

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-09-09, 09:46
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρόβλημα με το όλα-σε-ένα είναι οτι συνήθως τα επιμέρους εξαρτήματα είναι μέτριας έως κακής ποιότητας. Παρατηρώ ότι δεν αναφέρεις camera στη λίστα ;-)
Δεν έχω και δε με ενδιαφέρει να έχω κάμερα (έχει το τηλέφωνό μου, και μάλιστα με καλούτσικη ποιότητα, αλλά δεν το χρησιμοποιώ). Έχω φωτογραφική μηχανή όμως, και είναι χωριστή.

Το GPS μου το αφήνω στο αυτοκίνητο αυτό τον καιρό για να είναι πιο πρόχειρο για σοβαρή χρήση.

Χωριστό PDA δε θέλω γιατί δε θέλω να περιπλέκω τη ζωή μου με syncing μεταξύ συσκευών που δεν υποστηρίζουν καλά τα διάφορα πρότυπα και πρέπει να γράφω χιλιάδες γραμμές κώδικα για να κάνω data massaging. Ποτέ πια αυτό.

Όπως έχει, το τρέχον τηλέφωνό μου με έχει βολέψει πολύ (modulo το φρικτό «λειτουργικό» του).



Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα stylus input methods (HWR & QWERTY) καταργήθηκαν, και το hardware QWERTY layout του είναι εντελώς ακατάλληλο για command line χρήση. Αυτό μάλλον δεν διορθώνεται γιατί απλά δεν υπάρχουν αρκετά πλήκτρα.
Α ναι, το πρόσεξα κι εγώ αυτό. Τα πληκτρολόγια τεσσάρων σειρών είναι της μόδας. Το Touch Pro έχει πέντε, με Ctrl και Tab, εξαιρετικά βολικό για command line. Άλλος ένας λόγος που με βολεύει αυτή την εποχή. Άλλωστε κατόπιν συζήτησης με σένα το είχα ερευνήσει.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:25.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.