Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-10-08, 14:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αχ αυτά την πληκτρολόγια

Μέχρι σήμερα θα πρέπει λογικά να έχω χρησιμοποιήσει, κάτι παραπάνω από μια ντουζίνα πληκτρολόγια για τα εκάστοτε PC μου.

Η αίσθηση που έχω, ήταν και είναι, ότι όσο και αν η τεχνολογία έχει κάνει τεράστια βήματα προόδου, οι υπολογιστές είναι μερικές χιλιάδες φορές ταχύτεροι, μερικά εκατομμύρια φορές μεγαλύτεροι σε μνήμες και δίσκους, με μερικά εκατομμύρια χρώματα στην οθόνη, το πληκτρολόγιο δεν έχει ακολουθήσει την ανάπτυξη.

Δεν θεωρώ ανάπτυξη, που έγιναν ασύρματα ή απέκτησαν δεκάδες παραπάνω πλήκτρα, σαν κατασκευή είναι χείριστα, πληκτρολόγια μαλακά, λες και είναι αγιοβασιλιάτικα παιγνίδια, ελαφρά που τα παίρνει ο αέρας, ευπαθή.

Όταν έχεις παίξει με ένα γνήσιο IBM πληκτρολόγιο των πρώτων pc, τα έχεις δει όλα. Πληκτρολογώντας, είναι αδύνατον να πατήσεις λάθος 2-3 πλήκτρα μαζί, η απόκριση τους, σου έδιναν την ασφάλεια να γράφεις με απίστευτη σιγουριά.

Ακόμα και τα Mitsumi στις αρχές της δεκαετίας του 90, ήταν πληκτρολόγια θεριά, δυνατά και ανθεκτικά. Το κάθε πλήκτρο είναι την οντότητα του, σπάνια να σε οδηγήσει σε λάθος πάτημα.

Σιγά σιγά όλα τα πληκτρολόγια από εκεί και πέρα ήταν από το κακό στο χειρότερο. Μαλακά ελαφριά χωρίς αίσθηση ότι πατάς πλήκτρο αλλά .... γομολάστιχα.

Χθες το βράδυ, το πληκτρολόγιο που είχα, multimedia γνωστής μάρκας, έδειξε μη αντοχή στην βιταμίνη C μιας πορτοκαλάδας και απέκτησε άποψη (άτιμη ΑΙ) και έγραφε ότι ήθελε όποτε ήθελε.

Πήγα Στουρνάρη το πρωί και ξεκίνησα να ψάχνω για κάποιο σοβαρό πληκτρολόγιο, με καλώδιο.
Τα πλέον γνωστά μαγαζιά είχαν ή πληκτρολόγια των 10 ευρώ τα κακά τους χάλια, ή κάτι τεράστια τερατουργήματα γιγαντιαίων διαστάσεων ασύρματα.

Πήρα ένα που δεν είμαι σίγουρος στα πόσα πατήματα, θα αποφασίσει να τα παίξει. Ήδη ψάχνω για κάτι αξιόπιστο ενσύρματο πληκτρολόγιο, ακόμα και αν ψάχνω πολύ καιρό.

Αν κάποιος έχει να συστήσει οποιοδήποτε, θα του ήμουν ευγνώμων.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-10-08, 15:52
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Οι τιμές των πληκτρολογίων έχουν πέσει. Περίεργο πράγμα, μια και τα πληκτρολόγια τα ίδια δεν έχουν αλλάξει!

Σε ένα πληκτρολόγιο IBM PC του '81, το ακριβότερο κομμάτι δεν ήταν η τεχνολογία (το ένα και μόνο ολοκληρωμένο που είχε μέσα), αλλά η κατασκευή.

Αυτό ισχύει ακόμα. Αν θες ένα καλό πληκτρολόγιο με καλή αίσθηση, δυστυχώς πρέπει να πληρώσεις αρκετά χρήματα για ένα πληκτρολόγιο με ακριβή κατασκευή.

Τα έξτρα πλήκτρα δεν τα γλυτώνεις, αλλά ανάλογα το πληκτρολόγιο είναι είτε εύχρηστα είτε τελείως άχρηστα.

Ασύρματα πληκτρολόγια αρνούμαι να χρησιμοποιήσω. Βαριέμαι να αλλάζω μπαταρίες, και η απόκριση μερικών είναι φανερά αργή (για τα δικά μου δεδομένα).

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήρα ένα που δεν είμαι σίγουρος στα πόσα πατήματα, θα αποφασίσει να τα παίξει. Ήδη ψάχνω για κάτι αξιόπιστο ενσύρματο πληκτρολόγιο, ακόμα και αν ψάχνω πολύ καιρό.
Θα σου πρότεινα να μείνεις στη γνωστή αξιόπιστη εταιρεία που ξέρεις. Έχω δύο πληκτρολόγιά της σε λειτουργία αυτή τη στιγμή, και η αίσθησή τους είναι εντάξει. Δυστυχώς δεν είναι φθηνά όμως.

Για πολύ κόσμο €70 για ένα πληκτρολόγιο είναι υπερβολικό, αλλά στη δική μου δουλειά, ένα ικανοποιητικό (για μένα) πληκτρολόγιο γλυτώνει άνετα 1-2 ώρες κόπο τη μέρα, και μειώνει και την πιθανότητα να πάθω ζημιά στα χέρια.

Γενικά στα human interface devices (οθόνη, πληκτρολόγιο, ποντίκι) δε δέχομαι συμβιβασμούς. Μπορώ να αντικαταστήσω ένα χαλασμένο ανεμιστήρα ή DIMM, αλλά δε μπορώ να αντικαταστήσω τα χέρια ή τα μάτια μου.

Τα καλύτερα πληκτρολόγια για μένα, ως τώρα:

1. Το Sun Type 5 keyboard, Unix layout (Control στη μεσαία σειρά, Compose πλήκτρο, κλπ). 127 πλήκτρα, διαφορετικά function keys πάνω και αριστερά. Η ύψιστη αίσθηση πληκτρολογίου μεμβράνης. Ιδανικό για τη δική μου χρήση, έχω μερικά κρυμμένα σε κάτι κούτες. Δυστυχώς δε δουλεύει σε PC χωρίς adaptor. Αντικαταστάθηκε από το αισχρό Sun Type 6, το μόνο καλό του οποίου είναι ότι δουλεύει σε PC (είναι USB).

2. Αυτό που ερχόταν με τα IBM PS/2 (101-103 πλήκτρα, AT format, μηχανικό). Αυτό του IBM PC δε μου άρεσε γιατί είχε λίγα πλήκτρα συγκριτικά. Μελανό σημείο: layout γραφομηχανής (caps lock στη μεσαία σειρά).

3. Το AnyKey keyboard που ερχόταν με μερικά Gateway 2000 PCs. Δεν έχει Unix layout, αλλά έχει function keys στο πλάι και κάθε πλήκτρο προγραμματίζεται να στέλνει ό,τι κωδικό (ή macro) θέλεις από το ίδιο το πληκτρολόγιο. Μεμβράνης, αλλά μα αρκετά καλή αίσθηση.

Τα αγαπημένα μου πληκτρολόγια σε laptop είναι αυτά της IBM/Lenovo. Εξαιρετική αίσθηση για επίπεδο, ρηχό πληκτρολόγιο.
__________________
www.bedroomlan.org

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgul : 20-10-08 στις 15:55
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-10-08, 22:57
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:04
Φύλο: Άντρας
Είχα δοκιμάσει (και δουλέψει αρκετό καιρό) το μηχανικό πληκτρολόγιο του original ΙΒΜ PC. Η αίσθηση ήταν εκπληκτική! Μεταλλικό σασί και μηχανικά πλήκτρα με ελατήριο. Κι εκείνος ο γλυκύτατος ήχος σε κάθε κλικ των πλήκτρων! Στη συνέχεια, δοκίμασα και το αντίστοιχο του IBM A/T. Δεν είχαν σχέση. Άρχισε η «λαστιχένια» αίσθηση στα πληκτρολόγια.

Νόμιζα πως δεν υπάρχουν πια μηχανικά πληκτρολόγια, παρά μόνο πληκτρολόγια μεμβράνης. Σήμερα όμως, μ' αφορμή την περιπέτεια του Στέλιου, πέτυχα αυτό:



Πρόκειται για το Scorpius-M10 Mechanical Key Switch Keyboard (κλικ, για review). Είναι ένα απλό μηχανικό πληκτρολόγιο, χωρίς φρου-φρου και αρώματα (δεκάδες «άχρηστα» πλήκτρα) με σύνδεση PS2 και USB 2.0.

Υπάρχει και σχετικό video στο youtube, όπου μπορεί κανείς ν' ακούσει καθαρά τον ...«ήχο» και την «αίσθηση» του πληκτρολογίου αυτού.

Δυστυχώς, δεν υπάρχει διαθέσιμο στην Ελλάδα. Μπορεί όμως να το αγοράσει κανείς από το εξωτερικό (π.χ ebay). Η τιμή του είναι γύρω στα $40-$50 ΑΛΛΑ, τα μεταφορικά με USPS (το κλασικό αμερικάνικο ταχυδρομείο) είναι ...άλλα $40



Προσωπικά, το σκέφτομαι. Από ebay θα μου κοστίσει συνολικά $90 (δηλαδή, περίπου 68€). Σκέφτομαι όμως και τη «φασαρία» που θα κάνει στο σπίτι, κάθε φορά που θα πατάω κάποιο πλήκτρο. Θα τ' αντέξει η ...οικογένεια;

Υπάρχουν άραγε άλλα μηχανικά πληκτρολόγια στην Ελλάδα; Γνωρίζει κανείς τίποτα;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-10-08, 23:04
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Τώρα που το σκέφτομαι, σε αντίθεση με αυτά που έγραψα ο ίδιος, τα IBM PC πληκτρολόγια ΔΕΝ ήταν μηχανικά (δηλαδή με χωριστούς διακόπτες). Είχαν μία σατανική κατασκευή της IBM που ήταν κάτι μεταξύ μεμβράνης και διακοπτών (μεμβράνη με ελασματάκια, πιθανώς... δε θυμάμαι). Είχα ανοίξει ένα πριν από πολλά φεγγάρια.

Αλλά η αίσθηση ήταν καλύτερη από πολλών μηχανικών.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-10-08, 10:06
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Για μένα καλά πληκτρολόγια σε λογική τιμή (για τα ενσύρματα μιλάω0 είναι τα natural της MICROSOFT.
Ξενίζει λίγο το σχήμα στην αρχή, αλλά σύντομασε οδηγεί σε γρήγορή και σωστή πληκτρολόγηση (σε κάθε τύπο πληκτρολογίου) μαθαίνοντας σε εύκολα και στην πράξη να χρησιμοποιείς και τα δύο χέρια. Από αίσθηση δε είναι ικανοποιητική και από τιμή γύρω στα 35€.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-10-08, 10:11
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ωραία όλα αυτά. Ουφ! Παλιό καλό μου πληκτρολογιάκι...
Πάντως το πιο ηλίθιο, άχρηστο, εκνευριστικό, απρόσωπο, δύσχρηστο, δε-μου-ρχεται-κάτι-άλλο (θέλω να βρίσω), πληκτρολόγιο είναι αυτό των laptops
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-10-08, 10:15
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
και αυτα των 6 ευρω μια χαρα ειναι...

δεν κανουν κλικετυ κλικετυ μια και καποιος καταλαβε οτι δεν ειναι γραφομηχανες..

τα κουμπια βρισκονται εκει που βρισκοντουσαν παντα χωρις πρωτοποριακες ανακαταταξεις του στυλ "αν βρεις που ειναι το tab θα σε κερασουμε παστελι"

χαλαει οποτε χαλασει το πετας χωρις να πεθαινεις στο κλαμα κι ακομα μπορεις ευκολα να εχεις και δυο τρια στοκ να μην τρεχεις καθε φορα που θα το κερνας κοκα κολα...

και αν δεν σε προφταινει ε γραφε λιγο πιο αργα...πληκτρολογιο ειναι οχι οπλοπολυβολο


__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-10-08, 11:13
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η MITSUMI υπαρχη ακομα και ειναι η κορυφη....Αν Σε Ενδειαφερη...πες μου.
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-10-08, 11:39
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από varthol Εμφάνιση μηνυμάτων
Η MITSUMI υπαρχη ακομα και ειναι η κορυφη....Αν Σε Ενδειαφερη...πες μου.
Που υπάρχουν;;;;; ΤΟ ΘΕΛΩ
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-10-08, 12:35
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
SEARCH ENGINE IS STARTING...Please wait...Θα εχετε νεα μου για Αθηνα....
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-10-08, 12:39
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από varthol Εμφάνιση μηνυμάτων
SEARCH ENGINE IS STARTING...Please wait...Θα εχετε νεα μου για Αθηνα....
Τα μαντατα μας τα εδωσε η Mitsumi int στην Ιαπωνία, εδώ και 12 χρόνια έχει σταματήσει να βγάζει πληκτρολόγια.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-10-08, 13:29
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από pero Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μένα καλά πληκτρολόγια σε λογική τιμή (για τα ενσύρματα μιλάω0 είναι τα natural της MICROSOFT.
Ξενίζει λίγο το σχήμα στην αρχή, αλλά σύντομασε οδηγεί σε γρήγορή και σωστή πληκτρολόγηση (σε κάθε τύπο πληκτρολογίου) μαθαίνοντας σε εύκολα και στην πράξη να χρησιμοποιείς και τα δύο χέρια. Από αίσθηση δε είναι ικανοποιητική και από τιμή γύρω στα 35€.
Το δικό μου πρόβλημα με τα (νέα) πληκτρολόγια της Microsoft είναι η αναθεματισμένη νέα διάταξη του editing keypad (insert, delete, home, end, page up, page down και των βελακίων). Μέγιστη αθλιότητα για όποιον ξέρει που βρίσκονται όλα αυτά τα πλήκτρα από το 1988. Όσο ωραίο κι αν είναι ένα πληκτρολόγιο, αν έχει αυτή τη διάταξη αποκλείεται να το αγοράσω/χρησιμοποιήσω.

Ευτυχώς λόγω του σκοτεινού μου Unix παρελθόντος, σπάνια απομακρύνω τα δάχτυλά μου από το αλφαριθμητικό τμήμα. Έχω το Control στη σωστή θέση (αριστερά από το A), και το χρησιμοποιώ για πολλά από τα ειδικά πλήκτρα (Ctrl-P = πάνω βέλος, Ctrl-N = κάτω βέλος, κλπ). Δυστυχώς δεν έχουν όλες οι εφαρμογές την ίδια δυνατότητα όμως.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-10-08, 14:02
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Επειδή έχω κι εγώ ένα... φετίχ με τα πληκτρολόγια, και έχω αγοράσει / αλλάξει πάρα πολλά, ορίστε οι δικές μου top επιλογές:

1) Logitech G15



Συν:
- Πολύ στιβαρή κατασκευή με έντονο feeling στα κουμπιά, λόγω τού ότι υποτίθεται ότι προορίζεται για gaming και άρα αρκετό... "χτύπημα"!
- Πολλά macro keys για όσους τα χρησιμοποιούν.
- Εξαιρετικά λεπτό
- Το ενσωματωμένο USB hub με δύο USB 1.1 ports είναι στα αλήθεια πολύ πρακτικό.
- Το στριφογυριστό volume είναι και αυτό πολύ πρακτικό.

Εξτρα λειτουργίες -- αυτές δεν τις χρησιμοποιώ πολύ αλλά είναι "καλό bonus":
- Η LCD οθόνη είναι λειτουργική και υπάρχουν εργαλεία στο linux που την υποστηρίζουν.
- Το μπλε backlight στα κουμπιά είναι... ε... όμορφο!

Πλην:
- Είναι αρκετά μεγάλο σε μήκος, οπότε δε θα χωράει σε συρτάρια πληκτρολογίου.
- Τιμή. (γύρω στα 80 ευρώ αν θυμάμαι καλά).


2) Logitech Wave
http://www.logitech.com/index.cfm/ke.../3071&cl=US,EN



Συν:
- Στα αλήθεια πολύ άνετο. Αυτό το κυματιστό στυλ είναι τελείως φυσικό και ξεκούραστο. Και η επιφάνεια μπροστά είναι εξαιρετική.
- Τιμή, εάν το αγοράσει κανείς από το πλαίσιο: το έχει "προσφορά" στα 35 ευρώ για αγορά από web, χωρίς μεταφορικά.

Πλην:
- Τα έξτρα κουμπιά (ζουμ) στα αριστερά δε λειτουργούν σε Linux. (Τα multimedia keys πάντως παίζουν κανονικά).
- Η θέση των Insert / Delete κ.λπ. είναι διαφορετική και μυστήρια! Στην αρχή με ξένισε λίγο, πάντως το συνήθισα αμέσως.



3) Το πληκτρολόγιο του Thinkpad!

Δεν ξέρω τι έχουν πολλοί με τα πληκτρολόγια των laptops, το thinkpad το βρίσκω πολύ βολικό και ευχάριστο. Και το κόκκινο κεντρικό trackpoint που έχω ανά πάσα στιγμή στο κέντρο των κουμπιών με κάνει να μη θέλω να αγοράσω κανένα άλλο laptop εκτός από Lenovo / IBM, αφού όλοι έχουν τα στ'αλήθεια καθόλου πρακτικά touchpad. (Εάν βγάλουν touchpad με multi-touch, το ξανασυζητάμε).
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-10-08, 14:11
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δικό μου πρόβλημα με τα (νέα) πληκτρολόγια της Microsoft είναι η αναθεματισμένη νέα διάταξη του editing keypad (insert, delete, home, end, page up, page down και των βελακίων).
Α που να αγιάσει το στοματάκι σου....

Κάνω μερικές χιλιάδες φορές την ημέρα ctrl/shift-insert και έχω πάθει ψυχικό τραλαλά από την θέση που τα έχει και το logitech που πήρα. Φυσικά σε δέκα τέρμαινα θα το συνηθίσω, αλλά γιατί που να με πάρει, τους αλλάζουν την θέση; Τι βλακεία;

Το άλλο που με μπλέκει, έχουν καταργήσει το διάστημα μεταξύ Caps Lock και Α και χάνω τον μπούσουλα, άσε που κάνω συνέχεια λάθη στο pgup pgdn.

Γιατί μας περνάνε από βασανιστήρια; Θα ξαναπάω αύριο μια γύρα, μπας και βρω τίποτα παλιό αλλά καλό.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-10-08, 14:30
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το άλλο που με μπλέκει, έχουν καταργήσει το διάστημα μεταξύ Caps Lock και Α και χάνω τον μπούσουλα, άσε που κάνω συνέχεια λάθη στο pgup pgdn.
Η σωστή θέση του Control είναι αριστερά από το A.

Η σωστή θέση του Caps Lock είναι 47° 9′ Νότια, 126° 43′ Δυτικά.



Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί μας περνάνε από βασανιστήρια; Θα ξαναπάω αύριο μια γύρα, μπας και βρω τίποτα παλιό αλλά καλό.
Ξέρω ότι δεν περιμένεις να ακούσεις κάτι τέτοιο από εμένα (πλην όμως πάντα το έλεγα ότι η Microsoft έφτιαχνε καλύτερο hardware απ'ότι software), αλλά ένα από τα αγαπημένα μου πληκτρολόγια «νέας γενιάς» είναι το Microsoft Digital Media Pro Keyboard.

Έχει μεν διάφορα ηλίθια κουμπιά (πολλά από τα οποία δε δουλεύουν στο Linux), αλλά έχει το παλιό layout, αποδεκτή αίσθηση, και είναι και γερό και φθηνό. Το μόνο ενοχλητικό είναι ότι είναι ασημί, και μετά από 2-3 μήνες χρήσης στα χέρια μου, χάνει το χρώμα του. Ευτυχώς τα πλήκτρα είναι μαύρα.

Ίσως το πιο βολικό για σένα να είναι το slider του Zoom στο πλάι. Αν, φυσικά, δουλεύει με την Opera (αλλά πρέπει να προγραμματίζεται).

Είναι και ενδιάμεσης τιμής (όχι φτηνό/φτηνιάρικο, αλλά όχι κι απίστευτα ακριβό). Ή τουλάχιστον έτσι ήταν όταν αγόρασα ένα ως λύση προχειρότητας.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:33.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.