Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-09-09, 08:47
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Έρχεται το USB 3.0

Μελέτη που δημοσιεύτηκε πρόσφατα από εταιρεία ερευνών, αναφέρει ότι το USB 3.0, που θα επιτρέπει μεταφορά και αποθήκευση δεδομένων σε πολύ υψηλές ταχύτητες, θα ενσωματωθεί σε μεγάλη κλίμακα σε υπολογιστές και περιφερειακά μέσα στα επόμενα χρόνια. Περίπου 70% των εξωτερικών σκληρών δισκών θα έχουν προδιαγραφές USB 3.0 από το 2012, ενώ παρόμοια θα είναι τα ποσοστά και στους επιτραπέζιους και φορητούς υπολογιστές.

Υπολογίζει ότι μέχρι το 2013, οι πωλήσεις flash drives με USB 3.0 θα φτάσουν τα 200 εκατομμύρια τεμάχια, αντιπροσωπεύοντας το 25% της αγοράς USB.

Η έρευνα χαρακτηρίζει την τεχνολογία USB ως την πιο επιτυχημένη όλων των εποχών, η οποία ενσωματώθηκε σε περισσότερες από τρία δισεκατομμύρια συσκευές στη διάρκεια του 2008. Υπολογίζει ότι οι ψηφιακές τηλεοράσεις με USB θα φτάσουν τα 140 εκατομμύρια τεμάχια μέχρι το 2013, ενώ, τονίζει ότι ο ετήσιος ρυθμός ανάπτυξης της τεχνολογίας αυτής θα είναι της τάξης του 6,6% ετησίως.

www.kathimerini.gr
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-09-09, 10:12
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας


Σε οπτικές ίνες θα μπορούσαν να βασιστούν οι επόμενες εκδόσεις του USB

Λίγες μόνο μέρες μετά την πιστοποίηση του πρώτου περιφερειακού που βασίζεται στο USB 3.0, η Intel παρουσίασε την τεχνολογία οπτικών ινών Light Peak που θα μπορούσε να υιοθετηθεί στην επόμενη έκδοση του USB και να προσφέρει ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων άνω των 10 Gbps.

Επίδειξη του Light Peak πραγματοποιήθηκε την περασμένη εβδομάδα στο συνέδριο προγραμματιστών που διοργάνωσε η Intel στο Σαν Φρανσίσκο, αναφέρει τη Δευτέρα το Cnet.

Η Intel έχει ήδη εξασφαλίσει τη στήριξη της Sony και της Apple (η οποία σύμφωνα με το ιστολόγιο Engadget σκοπεύει να αξιοποιήσει την τεχνολογία στους υπολογιστές Mac από το 2010) και ελπίζει τώρα να πείσει το USB Implementers Forum, το βιομηχανικό φορέα που καθορίζει τις προδιαγραφές του Universal Serial Bus.

Οι συνδέσεις USB οπτικών ινών θα επέτρεπαν τη μετάδοση βίντεο υψηλής ανάλυσης και θα μπορούσαν έτσι να αντικαταστήσουν τις συνδέσεις FireWire, DVI, Display Port και HDMI.

Το πρωτότυπο που επέδειξε η Intel σε μηχάνημα της Apple βασίζεται σε πομπούς λέιζερ και προσφέρει ρυθμό διαμεταγωγής 10 Gbps ανά κατεύθυνση, την επόμενη δεκαετία όμως θα μπορούσε να επιταχυνθεί μέχρι τα 100 Gbps.

Το νέο USB 3.0 προσφέρει ταχύτητες 5 Gbps, δέκα φορές υψηλότερες σε σχέση με το USB 2.0, το οποίο χρησιμοποιείται σήμερα στους περισσότερους υπολογιστές και σε πολλές ακόμα συσκευές, από κινητά τηλέφωνα μέχρι φωτογραφικές μηχανές.

Newsroom ΔΟΛ
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-09-09, 10:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Με εκνευρίζουν οι hardwarάδες, με τις αναβαθμίσεις τους.

Αύριο θα σου πουν, ότι ο εκτυπωτής που παίρνεις δουλεύει μόνο με usb 3, πέτα τον υπολογιστή σου και πάρε έναν νέο... Σε δουλειά να βρισκόμαστε.

Δεν μου λέει τίποτα η πενταπλάσια ταχύτητα. Αφού βάζεις που βάζεις οπτική ίνα, μαντάμ ίντελ, κάντο να έχει 100πλάσια ταχύτητα... Μην μου το πας step to step, για να αγοράζει το πόπολο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-09-09, 11:43
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Με εκνευρίζουν οι hardwarάδες, με τις αναβαθμίσεις τους.

Αύριο θα σου πουν, ότι ο εκτυπωτής που παίρνεις δουλεύει μόνο με usb 3, πέτα τον υπολογιστή σου και πάρε έναν νέο... Σε δουλειά να βρισκόμαστε.

Δεν μου λέει τίποτα η πενταπλάσια ταχύτητα. Αφού βάζεις που βάζεις οπτική ίνα, μαντάμ ίντελ, κάντο να έχει 100πλάσια ταχύτητα... Μην μου το πας step to step, για να αγοράζει το πόπολο.
Το USB είναι και θα παραμείνει backwards compatible όσο περισσότερο γίνεται.

Υπάρχουν (αυτή τη στιγμή) τέσσερεις ταχύτητες συσκευών USB:
  • Low Speed (USB 1.0, 1.5 MBit/s, μεταφέρει περίπου 200 Kbyte/s/bus.
  • Full Speed (USB 1.1, 12 MBit/s, μεταφέρει περίπου 1.5 MByte/s/bus.
  • Hi-Speed Speed (USB 2.0, 480 MBit/s, μεταφέρει περίπου 60 MByte/s/bus.
  • SuperSpeed (USB 3.0, 5.0 GBit/s, μεταφέρει περίπου 650 MByte/s/bus.
Συσκευές διαφορετικών ταχυτήτων συνυπάρχουν άνετα στο ίδιο bus χωρίς να επιβραδύνουν τις ταχύτερες συσκευές.

Αυτή τη στιγμή όλα τα USB πληκτρολόγια είναι Low Speed (USB 1.0). Γιατί; Επειδή σπάνια θα χρειαστείς πληκτρολόγιο που μπορεί να στείλει 1.5 MByte/s στον Η/Υ, εκτός κι αν πατάς περί τα 100.000 πλήκτρα το δευτερόλεπτο.

Επίσης, οι περισσότεροι εκτυπωτές είναι είτε Full είτε Hi Speed (USB 1.1 ή USB 2.0).

Το USB 3.0 είναι κυρίως για αποθηκευτικά μέσα, και όχι για τα πάντα. Δεδομένου ότι είνα 100% συμβατό με τα προηγούμενα (χάρη στο σατανικό του βύσμα), κανείς δε θα σου πει να αγοράσεις πληκτρολόγιο ή εκτυπωτή USB 3.0, γιατί απλά... δεν υπάρχει λόγος να έχουν ακριβά USB chips για ταχύτητες που δε μπορούν να χρησιμοποιήσουν.

Εκτός πια κι αν έχεις εκτυπωτή που μπορεί να τυπώνει έγχρωμες φωτογραφίες full-page A4 στα 2400dpi (περίπου 500 MPixel) σε ρυθμό... 200 το λεπτό.

Οπότε δε νομίζω να χρειαστεί να αλλάξεις το ποντίκι σου για ένα που μεταφέρει 650 MByte/s.

Δε βλέπω επίσης το USB να γυρνάει σε οπτικό μέσο μεταφοράς σύντομα, για δύο λόγους (τους οποίους απ'όσο ξέρω συμμερίζεται και το USB Consortium):
  • Το USB είναι κατασκευασμένο ώστε να αντέχει φοβερή κακομεταχείριση (γι'αυτό και το περίεργο σχήμα του βύσματος). Οι οπτικές ίνες δε μπορούν να λυγίσουν πάνω από 30 μοίρες, δεν επισκευάζονται όταν κοπούν, δεν μπορείς να τις τσακίσεις, να τις πλέξεις, και γενικά δε συμπεριφέρονται όπως περιμένει ο καταναλωτής. Δε μπορείς να χώσεις μια οπτική ίνα στην τσάντα σου, να ταξιδέψεις μαζί της, να τη βγάλεις και να δουλέψει εξίσου καλά.
  • Η οπτική ίνα καταστρέφει τη συμβατότητα με προηγούμενες (χάλκινες) συσκευές, κάτι που το USB Consortium έχει παλέψει με νύχια και δόντια για να διατηρήσει.

Μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Universal_Serial_Bus
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
Xenios (29-09-09)
  #5  
Παλιά 29-09-09, 11:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Το USB είναι και θα παραμείνει backwards compatible όσο περισσότερο γίνεται.
Έχεις δίκαιο φυσικά.

Απλά έβγαλα μια χρόνια πικρία μου, που πηγάζουν από πολλές περιπτώσεις.

Για παράδειγμα (άσχετο και off topic) η πιο πρόσφατη αγορά μου, η μικρούλα η Canon (φωτογραφική), είχε πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνων και drivers αναβάθμισης προγράμματος, που έτρεχε μόνο σε XP SP3, Vista και Macos.

Γιατί με υποχρεώνει να έχω τα συγκεκριμένα λειτουργικά; Γιατί δεν μου δίνει καν πρόσβαση στην κάρτα μνήμης, παρά με ανάγκαζε ή να ακολουθήσω έναν βάρβαρο τρόπο των windows για να δω τις φωτό ή να αφαιρέσω την κάρτα και να την βάλω στον card reader μου;

Χωρίς drivers βάζω την Olympus και την Sony στο usb τους καλώδιο και βλέπω την κάρτα σαν δίσκο...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-09-09, 12:58
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Για παράδειγμα (άσχετο και off topic) η πιο πρόσφατη αγορά μου, η μικρούλα η Canon (φωτογραφική), είχε πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνων και drivers αναβάθμισης προγράμματος, που έτρεχε μόνο σε XP SP3, Vista και Macos.

Γιατί με υποχρεώνει να έχω τα συγκεκριμένα λειτουργικά; Γιατί δεν μου δίνει καν πρόσβαση στην κάρτα μνήμης, παρά με ανάγκαζε ή να ακολουθήσω έναν βάρβαρο τρόπο των windows για να δω τις φωτό ή να αφαιρέσω την κάρτα και να την βάλω στον card reader μου;
Επειδή η Canon έχει φετίχ με αυτό και το κάνει με τις περισσότερες μηχανές της εδώ και καιρό.

Τουλάχιστον έχεις ένα απ'αυτά τα λειτουργικά. Σκέψου τους χρήστες άλλων λειτουργικών που δεν έχουν καν αυτή τη δυνατότητα. Πχ μέχρι πριν μερικά χρόνια αν είχες Canon δεν είχες Linux, και τούμπαλιν.

Η λύση είναι απλή: κάνε παράπονα στην Canon, και μην αγοράζεις τα προϊόντα της.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-09-09, 14:24
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Για παράδειγμα (άσχετο και off topic) η πιο πρόσφατη αγορά μου, η μικρούλα η Canon (φωτογραφική), είχε πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνων και drivers αναβάθμισης προγράμματος, που έτρεχε μόνο σε XP SP3, Vista και Macos.
Έχω πάρει 3 canon μέχρι σήμερα και ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει κανενός είδους λογισμικό τους, απλά μεταφέρω τα αρχεία στον υπολογιστή και τα κάνω ότι θέλω με ένα από τα άπειρα προγράμματα που υπάρχουν.

Το ίδιο συμβαίνει με όλα τα "ειδικά" περιφερειακά (κάμερες, εκτυπωτές, scanners, εξωτερικοί δίσκοι, κλπ). Πάντα τα συνοδεύουν λογισμικά που είτε είναι μόνο για ένα λειτουργικό, είτε έχουν περίεργο/άσχετο interface, είτε κάνουν τα μισά (ή τίποτα) από όσα πρέπει, είτε χαλάνε κάτι άλλο από αυτά που έχω ήδη στον υπολογιστή.... κλπ κλπ.

Υποθέτω ότι υπάρχει κάποιος λόγος για αυτό. Πχ στις κάμερες ίσως το λογισμικό προσομοιάζει κάποιου είδους εργασίες που κάνουν οι φωτογράφοι ή αυτά που έκαναν οι γονείς μας με τα άλμπουμ τους. Ή ίσως αυτοί που τα φτιάχνουν θεωρούν ότι είναι cool να μη χρησιμοποιούν το user interface του λειτουργικού.

Ότι κι αν νομίζουν, thanks but no thanks. Τα αρχεία παραμένουν αρχεία.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-09-09, 14:36
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 09:23
Φύλο: Άντρας
Το πρόβλημα @Archmage δεν είναι η επεξεργασία των φωτογραφιών, εφόσον επιλέξεις jpg και όχι RAW format. Το πρόβλημα είναι οι αναβαθμίσεις του firmware της μηχανής, που γίνεται ΜΟΝΟ μέσω των προγραμμάτων αυτών.

Επιπλέον, κατά καιρούς, οι μεγάλες εταιρείες του χώρου (Canon, Nikon, Olympus) αλλάζουν από μοντέλο σε μοντέλο, τη μορφή των RAW αρχείων, δημιουργώντας προβλήματα στα λογισμικά επεξεργασίας εικόνας τρίτων κατασκευαστών, αφού δεν δίνουν δημόσια το layout του format αυτού.

Είναι πάγια η απαίτηση των «απανταχού» φωτογράφων (επαγγελματιών κι ερασιτεχνών), εδώ και χρόνια, η θέσπιση απ' όλους τους κατασκευαστές φωτογραφικών μηχανών ενός μόνο προτύπου, όπως το DNG της Adobe. Αλλά, πού;

(μήπως είμαστε ελαφρώς offtopic, ως συνήθως; )
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-09-09, 14:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω πάρει 3 canon μέχρι σήμερα και ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει κανενός είδους λογισμικό τους, απλά μεταφέρω τα αρχεία στον υπολογιστή και τα κάνω ότι θέλω με ένα από τα άπειρα προγράμματα που υπάρχουν.
Δεν έχεις ποτέ προσπαθήσει να κάνεις upgrade το πρόγραμμα των μηχανών σου; Το κάνω συχνά και στις φωτογραφικές μου μηχανές και στο κινητό μου τηλέφωνο.

Έχεις προσπαθήσει να συνδέσεις ένα νέο sony ericson κινητό; Το πήρε ανιψιά μου και δεν έχει τρόπο να το συνδέσει με τα xp της. Δεν είναι χρήσιμο να συνδέουμε το κινητό μας με τον υπολογιστή μας, που δεν έχει άλλη σύνδεση αλλα μόνο το σειριακό καλώδιο;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-09-09, 16:13
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αααα τώρα κατάλαβα το πρόβλημά σας!

Αφενός σιχαίνομαι τα sony ericsson και συνεπώς ας πρόσεχε όποιος τα έχει

Αφετέρου υπάρχει ένα πράγμα που λέγεται Virtual Box και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για όλες τις βρώμικες δουλειές που θέλετε να κάνετε μια φορά το χρόνο χωρίς να φορτώσετε τον "κανονικό" υπολογιστή σας. Τρέχει επίσης σε όλα τα λειτουργικά. Πληροφορίες εντός
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-11-09, 11:45
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Τελείως εκτός θέματος... δεν το μετακινεί κάποιος αλλού;

Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρόβλημα @Archmage δεν είναι η επεξεργασία των φωτογραφιών, εφόσον επιλέξεις jpg και όχι RAW format. Το πρόβλημα είναι οι αναβαθμίσεις του firmware της μηχανής, που γίνεται ΜΟΝΟ μέσω των προγραμμάτων αυτών.
Στη Nikon μου απλά βάζεις τα firmware images στην CF και η μηχανή τα αντιγράφει μόνη της στην Flash RAM της (προφανώς αφού το ζητήσεις ο ίδιος).


Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιπλέον, κατά καιρούς, οι μεγάλες εταιρείες του χώρου (Canon, Nikon, Olympus) αλλάζουν από μοντέλο σε μοντέλο, τη μορφή των RAW αρχείων, δημιουργώντας προβλήματα στα λογισμικά επεξεργασίας εικόνας τρίτων κατασκευαστών, αφού δεν δίνουν δημόσια το layout του format αυτού.
Τρέχοντας Linux, είμαι ο χειρότερος των χειρότερων. Κι όμως, οι τρεις μηχανές μου με RAW format (Olympus, Canon, Nikon) λειτουργούν μια χαρά, και μάλιστα με το ίδιο πρόγραμμα (plugin του gimp). Και τα τρία formats (.ORF, .CRW, Nikon 12/14-bit (un)compressed .RAW) διαβάζονται μια χαρά.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:43.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.