Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-10-09, 19:07
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Εξωτερικοί δίσκοι

Αγορά εξωτερικού σκληρού δίσκου: Πόσο πάει το gigabyte
Κάποτε ήταν πολυτέλεια. Πλέον θεωρούνται απαραίτητοι.

Μια φορά και έναν καιρό, πολλοί υπολογιστές δεν είχαν καν σκληρό δίσκο: το «bootάρισμα» του λειτουργικού συστήματος γινόταν με δισκέτες εκκίνησης. Εκείνη την…αρχαία εποχή, τα αποθηκευτικά μέσα είχαν χωρητικότητες της τάξεως των ΚΒ και των ΜΒ, ενώ όροι όπως gigabyte, terabyte και φορητοί σκληροί δίσκοι βρίσκονταν πιο συχνά στις σελίδες της επιστημονικής φαντασίας παρά στο εμπόριο.

Τα δεδομένα φυσικά έχουν αλλάξει από τότε, και οι σκληροί δίσκοι έχουν «μεγαλώσει» αρκετά ώστε αρκετά συχνά να… βγαίνουν από τα κουτιά των υπολογιστών: Οι εξωτερικοί σκληροί δίσκοι έχουν μεγάλες χωρητικότητες, μπορούν να μεταφερθούν και συνδέονται εύκολα με έναν υπολογιστή.

Ακολουθούν κάποιες προτάσεις της τάξεως του 1 terabyte.

Turbo-X 1TB External HDD (Πλαίσιο): Τιμή: 90 ευρώ. Διαθέτει θύρες USB 2.0 (480 Mbits/ s) και e-SATA ( 3Gb/ s), για ταχεία μεταφορά δεδομένων. Συνοδεύεται από εγγύηση τριών ετών.

Toshiba 1TB External HDD (Πλαίσιο) Τιμή: 79 ευρώ. Ο ρυθμός μεταφοράς δεδομένων (μέσω USB) είναι 480 Mbits/ s στα 7200 rpm, ενώ έχει μνήμη buffer 16MB. Έχει εγγύηση δύο ετών.

Hitachi 0S00073 (Multirama)Τιμή: 79,9 ευρώ. Φέρει Hi-Speed USB. Συνοδεύεται από 24 μήνες εγγύηση κατασκευαστή.

Seagate External Desktop Drive (Multirama) Τιμή: 79,9 ευρώ. Εφοδιασμένος με Hi-Speed USB. Ταχύτητα μετάδοσης δεδομένων: 480 Mbits/s, στα 7200 rpm. Συνοδεύεται από 24 μήνες εγγύηση κατασκευαστή.

Lacie 301304EK (eShop)Τιμή: 89 ευρώ. Φέρει USB 2.0, έχει ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων 480Mbits/ s στα 7200rpm και μνήμη buffer 16MB. Εγγύηση 2 ετών.

Western Digital WDE1UBK10000E Elements Desktop (eShop)Τιμή: 79 ευρώ. Διαθέτει USB 2.0 (480 Mbits/s (Max). Έρχεται σε μεταλλική θήκη. Εγγύηση 2 ετών.

Τελικό συμπέρασμα: η απάντηση στο ερώτημα… «πόσο πάει το gigabyte» όσον αφορά τους desktop εξωτερικούς σκληρούς δίσκους είναι πολύ χονδρικά…0,08 ευρώ.

www.kathimerini.gr
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-10-09, 19:37
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Θα έλεγα ότι η τιμή είναι €0,16/GB. Οι σκληροί δίσκοι πρέπει να αγοράζονται σε ζεύγη πλέον, και να υπάρχουν πάντα τουλάχιστον δύο αντίγραφα όλων των δεδομένων μας.

Όλο και πιο συχνά με πλησιάζουν για data recovery μεγάλων πρόσφατων δίσκων και πάντα είναι δυσάρεστο όταν είναι αδύνατη η ανάκτηση δεδομένων από έναν τελείως νεκρό δίσκο.

Με τις τρέχουσες τιμές και μεγέθη, αγοράστε έστω δύο μικρότερους δίσκους, αλλά ούτε να σκεφτείτε να αποθηκεύσετε δεδομένα χωρίς RAID και/ή τακτικό backup.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-10-09, 20:06
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τις τρέχουσες τιμές και μεγέθη, αγοράστε έστω δύο μικρότερους δίσκους, αλλά ούτε να σκεφτείτε να αποθηκεύσετε δεδομένα χωρίς RAID και/ή τακτικό backup.
Για να δούμε, τα απολύτως δικά μου δεδομένα, φωτογραφίες, κείμενα κλπ. Τα αντιγράφω στον δευτερο σκληρό μου δίσκο και μετα και στον εξωτερικό.

Αυτό το θεωρείς μη ασφαλές;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-10-09, 21:19
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μου ετυχε να σκαση ο εσωτερικος δισκος συστηματος να εχη σκαση ταυτοχρονα και ο USB Eξωτερικος κα να μην τρομαξω καθολου....γιατι ειχα GHost BackUP....Οταν αντηληφθηκα οτι δεν διαβαζεται και το DVD απο το Ghost BackUp...τοτε Σκιαχτηκα....
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-10-09, 12:31
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να δούμε, τα απολύτως δικά μου δεδομένα, φωτογραφίες, κείμενα κλπ. Τα αντιγράφω στον δευτερο σκληρό μου δίσκο και μετα και στον εξωτερικό.

Αυτό το θεωρείς μη ασφαλές;
Εξαρτάται από το κάθε πότε τα αντιγράφεις και από το πώς ορίζεις την ασφάλεια. Αν μεταξύ αντιγραφών σου χαλάσει ο δίσκος, τότε έχεις πρόβλημα.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:51.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.