Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-11-09, 20:29
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Μεταφορά από κασέτα στον ΗΥ



Όσο παρωχημένες και αν φαντάζουν σήμερα, οι κασέτες έχουν γεμίσει με μουσική τα αυτιά μίας ολόκληρης γενιάς : η συγκίνηση της ηχογράφησης μίας αγαπημένης εκπομπής, ή η δημιουργία μίας «ειδικής» κασέτας με συγκεκριμένες επιλογές, είναι πράγματα τα οποία βρίσκονται αποθηκευμένα με αγάπη στις μνήμες πολλών.

Στους νοσταλγούς αυτής της εποχής απευθύνεται το Ion Tape Express, το οποίο (σε συνδυασμό με το ειδικό λογισμικό- EZ Tape Converter) επιτρέπει τη μεταφορά τραγουδιών από κασέτες στον υπολογιστή σας, σε μορφή MP3. Εν ολίγοις, μπορείτε να μεταφέρετε τα τραγούδια από όλες τις παλιές σας κασέτες, οι οποίες μαζεύουν σκόνη σε κάποιο συρτάρι στο σκληρό σας δίσκο και από εκεί στις ψηφιακές σας συσκευές. Επίσης, υπάρχει η δυνατότητα απευθείας σύνδεσης με το στερεοφωνικό σας σύστημα. Συμβατό με Mac OS X, Windows XP και Vista. Η τιμή του: 49,99 δολάρια.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-11-09, 10:41
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Εναλλάκτικά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ένα καλώδιο του 1€ για να συνδέσετε το κασετόφωνο με την κάρτα ήχου και τα δωρεάν audacity και lame encoder
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-11-09, 10:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Εναλλάκτικά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ένα καλώδιο του 1€ για να συνδέσετε το κασετόφωνο με την κάρτα ήχου και τα δωρεάν audacity και lame encoder
Πάντως τώρα υπάρχουν συσκευές με έξοδο σε usb stick ή υπολογιστή, με πικάπ και κασετόφωνο.

Αυτό που λες είναι σωστό, αλλά πρέπει να έχεις και γνώσεις για να το καταφέρεις.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-11-09, 11:17
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως τώρα υπάρχουν συσκευές με έξοδο σε usb stick ή υπολογιστή, με πικάπ και κασετόφωνο.

Αυτό που λες είναι σωστό, αλλά πρέπει να έχεις και γνώσεις για να το καταφέρεις.
Στοιχειώδεις γνώσεις χρειάζεσαι: πού να αγοράσεις ένα απλό audio καλώδιο (καρφί σε καρφί), και πώς να τρέξεις στοιχειώδη user friendly προγράμματα που ήδη υπάρχουν γι'αυτό το σκοπό.

Τι κερδίζεις; Το πανάκριβο HiFi κασετόφωνό μου μου είναι απείρως καλύτερο από αυτή τη συσκευή, και το πικάπ μου είναι τάξεις μεγέθους καλύτερο από μια συσκευή που κοστίζει €100 και περιλαμβάνει και Η/Υ για την κωδικοποίηση των tracks σε MP3.

Επίσης, μπορείς να επιλέξεις ό,τι ρυθμίσεις θέλεις για την κωδικοποίηση, όχι ό,τι έχει αποφασίσει για σένα ο κατασκευαστής της συσκευής.

Αυτά δεν είναι για κάποιον που δεν ακούει τη διαφορά μεταξύ 96kbps και 384kbps και για τον οποίο όλες οι κεφαλές πικάπ ακούγονται ίδιες, προφανώς.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Morgul For This Useful Post:
Archmage (04-11-09), Diamond (11-11-09)
  #5  
Παλιά 04-11-09, 11:46
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά δεν είναι για κάποιον που δεν ακούει τη διαφορά μεταξύ 96kbps και 384kbps και για τον οποίο όλες οι κεφαλές πικάπ ακούγονται ίδιες, προφανώς.
Τσκ τσκ τσκ.
Η αλήθεια είναι ότι δεν θα ήθελα να πάρω μουσική από κασετόφωνο. Δυστυχώς θέλω να πάρω μοναδικό υλικό, από μαγνητόφωνο με μπομπίνες και εκεί έχω δυσκολευτεί πολύ. Το μαγνητόφωνο έχει εξόδους σαν αυτό περίπου:



Δεν ξέρω καν το όνομα του και τον τύπο του, μπας και βρω έξοδο για τριπολική μπανάνα ή σε δύο μονοφωνικά καρφιά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-11-09, 12:04
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αυτό που δείχνεις είναι mini-DIN (χρησιμοποιείται/-ούταν σε τροφοδοτικά, audiovisual και Η/Υ). Αυτό που θέλεις είναι το παλιότερο, πλήρους μεγέθους DIN.

Αν το μαγνητόφωνό σου έχει δύο DIN πρίζες, μάλλον η μία είναι για εγγραφή και η άλλη για playback, και λογικά θα είναι δύο 3-pin πρίζες. Αν έχει μόνο μία σαν το δικό μου, θα είναι 5-pin (REC-Left, REC-Right, Play-Left, Play-Right, Ground).

Προφανώς υποθέτω ότι το μαγνητόφωνό σου βγάζει στερεοφωνική έξοδο (2-track ή mixed 4-track σαν το δικό μου) και όχι μονοφωνική.

Υπ'όψη, τα pin-outs δεν είναι πάντα ίδια, αλλά νομίζω ότι υπάρχει κάποια σχετική σύμβαση για κασσετόφωνα και μαγνητόφωνα οπότε τα περισσότερα καλώδια δουλεύουν.

Το πιο πιθανό είναι να βρεις καλώδιο από DIN σε δύο (ή τέσσερα, αν το καλώδιο υποστηρίζει και εγγραφή) RCA, και μετά θα πρέπει να μετατρέψεις τα δύο RCA σε στερεοφωνικό καρφάκι για να τα πας στον Η/Υ.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-11-09, 12:34
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τσκ τσκ τσκ.
Η αλήθεια είναι ότι δεν θα ήθελα να πάρω μουσική από κασετόφωνο. Δυστυχώς θέλω να πάρω μοναδικό υλικό, από μαγνητόφωνο με μπομπίνες και εκεί έχω δυσκολευτεί πολύ. Το μαγνητόφωνο έχει εξόδους σαν αυτό περίπου:



Δεν ξέρω καν το όνομα του και τον τύπο του, μπας και βρω έξοδο για τριπολική μπανάνα ή σε δύο μονοφωνικά καρφιά.
Yπαρχουνε Adaptor στον Μπουργιωτη ή στον Βενιερρη ..το PIN OUT του βισματος εχει Left Right and Ground... το ενα βισμα ειναι line In και το αλλο Line out...
__________________
Varthol On Line

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη varthol : 04-11-09 στις 12:37
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-11-09, 12:35
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πιο πιθανό είναι να βρεις καλώδιο από DIN σε δύο (ή τέσσερα, αν το καλώδιο υποστηρίζει και εγγραφή) RCA, και μετά θα πρέπει να μετατρέψεις τα δύο RCA σε στερεοφωνικό καρφάκι για να τα πας στον Η/Υ.
Θα φωτογραφίσω την έξοδο, για να καταλάβεις.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:19.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.