Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Δημοσκόπηση: Θα κάνετε το εμβόλιο για την νέα γρίπη Η1
Επιλογές Δημοσκόπησης
Θα κάνετε το εμβόλιο για την νέα γρίπη Η1

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 16-11-09, 23:20
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού λοιπόν τον τελευταίο καιρό έχει λαλήσει κάθε ειδικός, "ειδικός" (είδος που ευδοκιμεί στη μπανανία) και άσχετος σχετικά με το θέμα του εμβολίου, μένει να κριθεί το αποτέλεσμα.
Το ότι σε κάθε σχεδόν περιστατικό το οποίο απασχολεί την κοινή γνώμη στην Ελλάδα ο κάθε άσχετος αφήνεται στο να κάνει τον ειδικό, να σπείρει τον πανικό ή να παραπληροφορήσει οφείλεται κατ'εμέ σε δύο παράγοντες. Αφενός τα μέλη της επιστημονικής κοινότητας , συνήθως λόγω μικροσυντεχνιακών συμφερόντων, διαφωνούν μεταξύ τους και αφετέρου στο ότι δεν υπάρχει ένας ανεξάρτητος φορέας αναμφισβήτητου επιστημονικού κύρους ώστε να θέσει το κάθε ζήτημα στη σωστή βάση και να παράσχει τόσο πληροφόρηση όσο και κατευθύνσεις.

Αντί αυτών έχουμε :

1) Τους δημοσιογράφους να κάνουν τους γιατρούς. (Σιγά το πράγμα , εδω εχουν κάνει τους σεισμολόγους, πυροσβέστες, καπετάνιους, πιλότους, οικονομολόγους κ.ο.κ.)

2) Γιατρούς που δηλώνουν με στόμφο μπροστά στις κάμερες ότι δεν θα εμβολιαστούν. Μάλιστα, διευθυντής κλινικής αν δεν κάνω λάθος παραιτήθηκε ή θα παραιτηθεί απο τη θέση του ακριβώς λόγω της άρνησής του να χορηγηθεί το εμβόλιο.

3) Οικογενειακούς γιατρούς να αποτρέπουν τους ασθενείς από τον εμβολιασμό. Συνέβη και στην οικογένειά μου με την υπέροχη νεοελληνική λογική : Κάτσε να το κάνουν οι άλλοι , να δουμε τι γινεται και μετά βλέπουμε. Επιχείρημα ακλόνητο ώς προς την επιστημονική του σοβαρότητα.

4) Ένα υπουργείο υγείας που προτρέπει τους πολίτες να εμβολιαστούν αλλά με δική τους ευθύνη !!!! Σαν να του λές του Έλληνα, ξέρεις καντο αλλα αμα παθεις κατι μη μου ζητάς τα ρέστα ! Μετά ο άλλος θα πάει ναι η οχι ; !!

Αυτό που ζητάω σαν πολίτης είναι το εξής :

1) Να υπάρχει μία πηγή επιστημονικής πληροφόρησης στην Ελλάδα σχετικά με τη μορφή αυτή γρίπης και το σχετικό εμβόλιο. Μία όμως και έγκυρη. Να μην προσπαθούμε να καταλάβουμε τι γίνεται απο ένα πάνελ γιατρών σε τηλεοπτικό τοκ σόου.

2) Να ενημερωθώ αφενός για τον κίνδυνο που αντιμετωπίζω εάν δεν κάνω το εμβόλιο και αφετέρου για τις παρενέργειες οι οποίες διαπιστώθηκαν μετά απο τις κλινικές μελέτες. Δηλαδή με άλλα λόγια. Εάν μου πούν ότι έαν προσβληθώ από τον ιό, κατά 95% θα μου περάσει με ντεπονάκι αλλά υπάρχει και ένα 5% πιθανότητα να παω απο κει που ήρθα θα το αξιολογήσω σε σχέση με την πιθανότητα να παω απο εκεί που ήρθα λόγω παρενέργειας του εμβολίου.

3) Αν μπώ στην διαδικασία του εμβολιασμού να ξέρω πού εμβολιάζομαι και πότε εμβολιάζομαι με ακρίβεια τέταρτου. Ουρές έξω απο δημόσια νοσοκομεία και ιατρεία πέρα απο οτι δημιουργούν πανικό , αποτελούν τον καλύτερο τρόπο για τη διάδωση του ιου και όχι μονο.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-11-09, 01:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
3) Αν μπώ στην διαδικασία του εμβολιασμού να ξέρω πού εμβολιάζομαι και πότε εμβολιάζομαι με ακρίβεια τέταρτου. Ουρές έξω απο δημόσια νοσοκομεία και ιατρεία πέρα απο οτι δημιουργούν πανικό , αποτελούν τον καλύτερο τρόπο για τη διάδωση του ιου και όχι μονο.
Συμφωνώ σε όλα!
Γιατί να μην δίνουν τα φαρμακεία το εμβόλιο, όπως πχ μου έδωσαν το εμβόλιο της απλής γρίπης και του πνευμονιόκοκκου;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-11-09, 02:27
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι καποιοι δε θελουν να κανουν εμβολιο; υπαρχει καποια ιδεολογια η συνομωσιολογια πισω απο αυτη την αρνηση;
Αφ'ενός οι ιοί μεταλάσσονται εξαιρετικά γρήγορα, και δεν υπάρχει εγγύηση ότι το εμβόλιο μπορεί να σε βοηθήσει σε κάθε μελλοντική μετάλλαξη (εν ολίγοις: μπορεί να εμβολιαστείς μόνο για ιό που ήδη έχει εξαφανιστεί, και να μην εμβολιαστείς για τη μετάλλαξη που μπορεί να είναι πιο επικίνδυνη στην περιοχή σου την κρίσιμη στιγμή)

Αφ'ετέρου, ένα νέο εμβόλιο που δεν έχει δοκιμαστεί όσο συνηθίζεται είναι επίφοβο. Ένα από τα εμβόλια που διατίθενται (δεν ξέρω για την ελληνική αγορά) ενδέχεται ότι δημιουργεί πιθανές νευρολογικές ζημιές σε κάποιο ποσοστό ασθενών. (εν ολίγοις: δεν υπάρχει εγγύηση ότι το εμβόλιο δε θα σε βλάψει με διαφορετικό τρόπο)

Ελπίζω ένας από τους πολλούς πραγματικούς ειδικούς μας στην Acro να ξέρει να με βγάλει ψεύτη και στα δύο αυτά σημεία.

Είμαι ο μόνος Έλληνας που δηλώνω άσχετος από ιατρικά θέματα. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι ξέρω από τις δικές μου σπουδές και τι έχω διαβάσει στην προκειμένη περίπτωση, και τα οποία επαναλαμβάνω με επιφύλαξη.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
μαρια ψαθα (17-11-09)
  #19  
Παλιά 17-11-09, 09:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Κέρδη εκατομμυρίων δολαρίων από πωλήσεις ψεύτικων φαρμάκων για τον Η1Ν1 στο Internet

Συμμορίες κερδίζουν εκατομμύρια δολάρια, πουλώντας ψεύτικα φάρμακα κατά της νέας γρίπης στο Διαδίκτυο, ανακοίνωσε τη Δευτέρα βρετανική εταιρεία διαδικτυακής ασφάλειας.

Η Sophos, μια εταιρεία διαδικτυακής ασφάλειας, δήλωσε ότι έχει αναχαιτίσει εκατοντάδες εκατομμύρια μηνύματα spam για διαφημίσεις φαρμακευτικών εταιρείων και ιστοσελίδες που προσπαθούσαν να πουλήσουν ψεύτικα αντιιικά φάρμακα Tamiflu.

Η Sophos δηλώνει ότι πολλές από τις συμμορίες που δημιούργησαν αυτούς τους ιστότοπους έχουν έδρα τους την Ρωσία, ενώ οι χώρες που αγοράζουν τα περισσότερα ψεύτικα Tamiflu είναι οι ΗΠΑ, η Γερμανία, η Βρετανία, ο Καναδάς και η Γαλλία.

Ο εκπρόσωπος της εταιρείας Γκράχαμ Κλούλεϊ δήλωσε ότι «η ανησυχητική μόδα» να αγοράζει κανείς στίβες Tamiflu παρατηρείται ήδη στην Βρετανία.

«Καθώς αναφέρονται όλο και περισσότερες περιπτώσεις γρίπης Α (Η1Ν1) είναι σημαντικό να αντισταθούμε όλοι στον πειρασμό να αγοράσουμε Tamiflu από το Διαδίκτυο».

«Οι συμμορίες που βρίσκονται πίσω από αυτά τα ψεύτικα διαδικτυακά φαρμακεία θέτουν την ζωή των πελατών τους σε κίνδυνο, αλλά και την ασφάλεια των προσωπικών τους στοιχείων και των πιστωτικών τους καρτών», συνέχισε ο Κλούλεϊ.

Σύμφωνα πάντα με τον ίδιο οι συμμορίες έχουν δημιουργήσει ιστοσελίδες με την ονομασία «Canadian Pharmacy», προκειμένου να μοιάζουν αυθεντικές.

Η έρευνα της Sophos έδειξε ότι ένα από τα δίκτυα που λειτουργεί από την Ρωσία μπορεί να κερδίζει κατά μέσο όρο 16.000 δολάρια την ημέρα.

«Στην περίπτωση όμως που κάποιος συμμετέχει σε περισσότερες από μία συμμορίες μπορεί να κερδίζει περισσότερα από 100.000 δολάρια την ημέρα», επεσήμανε ο εκπρόσωπος της εταιρείας.

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ/Reuters

Σχόλιο : Να ρωτήσω ποιοι βλάκες παραγγέλουν τέτοια εμβόλια;

Να μη ρωτήσω. Μιας και μια άλλη μερίδα λέει όχι στο εμβόλιο, επειδή θα τους κάνει υποχείριους της παγκοσμιοποίησης.....

ΘουΚύριε ...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-11-09, 11:07
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 08:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Λόγω επαγγέλματος έρχομαι καθημερινά σε επαφή με δεκάδες γιατρούς .

Κανένας μα κανένας δεν μου είπε κάτι θετικό ή τουλάχιστον κάτι σχεδόν θετικό .

Αρνούνται να εμβολιάσουν ακόμη και τα ανήλικα παιδιά τους και εμένα αυτό σαφώς κ με προβληματίζει πάρα πολύ .

Δεν θα το κάνω το εμβόλιο , αρνούμαι να γίνω πειραματόζωο για να εξυπηρετήσω την χ φαρμακευτική αλλά και πολιτικά συμφέροντα που σίγουρα κάποιοι θα καρπωθούν από τον πανικό του κόσμου .
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-11-09, 14:45
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Να υπάρχει μία πηγή επιστημονικής πληροφόρησης στην Ελλάδα σχετικά με τη μορφή αυτή γρίπης και το σχετικό εμβόλιο. Μία όμως και έγκυρη. Να μην προσπαθούμε να καταλάβουμε τι γίνεται απο ένα πάνελ γιατρών σε τηλεοπτικό τοκ σόου.
Δε γνωρίζω λεπτομέρειες για τους επιστημονικούς φορείς στην Ελλάδα. Αντιπροτείνω το site του παγκόσμιου οργανισμού υγείας:
- Περι εμβολιασμού
- Περι εμβολίων (συγκεκριμένα περι Guillain-Barré, thiomersal/υδραργύρου κλπ)

Είναι ντροπή το γεγονός οτι η ιατρική κοινότητα στην Ελλάδα δεν εκπέμπει κοινό και ξεκάθαρο μήνυμα. Με τέτοιες βλακείες χάνεται η εμπιστοσύνη του κόσμου στους γιατρούς και στρέφονται οι ασθενείς στη ... φραπελιά. Αλλά μήπως δεν τα ξέρω? Εκεί ήμουν και τα είδα. Αλλωστε σε ποιά άλλη χώρα μπορεί κανείς να ασκεί την ιατρική δια βίου χωρίς κανένα πιστοποιητικό συνεχιζόμενης εκπαίδευσης?

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Stanley For This Useful Post:
Naias (17-11-09), Xenios (17-11-09)
  #22  
Παλιά 17-11-09, 14:51
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
Λόγω επαγγέλματος έρχομαι καθημερινά σε επαφή με δεκάδες γιατρούς .

Κανένας μα κανένας δεν μου είπε κάτι θετικό ή τουλάχιστον κάτι σχεδόν θετικό .
Δε θέλω να κρίνω τους συναδέλφους αλλά το γεγονός οτι όλοι οι εθνικοί οργανισμοί, η ευρωπαική ένωση και ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας προτείνουν χοντρικά τα ίδια δε σου λέει κάτι?

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Stanley For This Useful Post:
Naias (17-11-09), Xenios (17-11-09)
  #23  
Παλιά 17-11-09, 14:55
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 08:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε θέλω να κρίνω τους συναδέλφους αλλά το γεγονός οτι όλοι οι εθνικοί οργανισμοί, η ευρωπαική ένωση και ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας προτείνουν χοντρικά τα ίδια δε σου λέει κάτι?

Φιλικά,
Π.
όχι . από τη στιγμή που οι αποψεις δεν συγκλινουν στην πλειοψηφία των , εγώ δεν νοιώθω ασφαλής ως πρός το απότελεσμα του εμβολιασμού πόσο μάλλον για τα κίνητρα αυτού .
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-11-09, 15:05
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφ'ενός οι ιοί μεταλάσσονται εξαιρετικά γρήγορα, και δεν υπάρχει εγγύηση ότι το εμβόλιο μπορεί να σε βοηθήσει σε κάθε μελλοντική μετάλλαξη

... ενδέχεται ότι δημιουργεί πιθανές νευρολογικές ζημιές σε κάποιο ποσοστό ασθενών. (εν ολίγοις: δεν υπάρχει εγγύηση ότι το εμβόλιο δε θα σε βλάψει με διαφορετικό τρόπο)
Πραγματικος ειδικός δεν μπορώ να πω οτι είμαι, αλλά χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες μπορώ να προσθέσω τα εξής:
α) Καινούρια στελέχη προκύπτουν χοντρικά κάθε χρονιά. Ο ρυθμός μεταλλαγής είναι σχετικά αργός διότι η ανοσία του καθενός είναι διαφορετική και ο μηχανισμός επιλογής είναι ασθενής. Το εμβόλιο της γρίππης είναι εποχιακό και παράγεται κάθε χρονιά με τα νεώτερα στελέχη που ανακαλύπτονται πριν εμφανιστεί η επιδημία.
Για παράδειγμα, το στέλεχος του Η1Ν1 που επιλέχθηκε λέγεται California/2009. Η τελευταία φορά που είχε παρουσιαστεί γρίπη Α/Η1Ν1 "των χοίρων" ήταν πριν από ορισμένες δεκαετίες οπότε καταλαβαίνεις οτι ο ρυθμός εμφάνισης και ανακύκλωσης των στελεχών δεν είναι τόσο ταχύς.

Η μέθοδος που χρησιμοποιήθηκε για το εμβόλιο Η1Ν1 είναι ακριβώς η ίδια που χρησιμοποιείται για το κλασικό εμβόλιο γρίπης, απλά ξεκίνησε λίγο πιο αργά (δηλ. απρίλιο αντί για φεβρουάριο) αφού τότε ανακαλύφθηκε το στέλεχος. Ούτως ή άλλως τα εμβόλια γρίπης παράγονται με τον ίδιο τρόπο κάθε χρόνο και κανείς ποτέ δεν είπε οτι είναι "πειραματικά".

Αντίθετα, η πίεση επιλογής που δημιουργείται από τα αντιϊκά είναι τελείως διαφορετικής φύσης, αφού σε αντίθεση με την ανοσία αφορά συγκεκριμένες πρωτείνες που αν μεταλλαγούν μπορεί να προσδώσουν αντίσταση. Έτσι, ήδη υπάρχουν στελέχη Η1Ν1 ανθεκτικά στην οσελταμιβίρη (tamiflu) ενώ δεν έχουν αναφερθεί στελέχη ανθεκτικά στην φυσική ανοσία μετά τον εμβολιασμό.

Συμπέρασμα: το εμβόλιο προστατεύει από το στέλεχος Α Η1Ν1/California/2009 αλλά δε θα προστατεύσει από τη γρίπη πχ Η5Ν1 ή το στέλεχος Β που μπορεί να προκύψει του χρόνου. Αντίθετα, αν το στέλεχος Η1Ν1 ξαναβγει σε 30 χρόνια, μάλλον θα είμαστε ακόμα προστατευμένοι (όπως συμβαίνει σήμερα με τους άνω των 50 χρονών που είχαν συναντήσει την ίδια γρίπη προ δεκαετιών).

β) Για τα περι νευρολογικών προβλημάτων δες τη σελίδα του παγκόσμιου οργανισμού υγείας (στο τέλος). Τα είχα γράψει και σε παλαιότερο μήνυμα και βαριέμαι να τα επαναλάβω.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to Stanley For This Useful Post:
Naias (17-11-09), Xenios (17-11-09)
  #25  
Παλιά 17-11-09, 15:06
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
όχι . από τη στιγμή που οι αποψεις δεν συγκλινουν στην πλειοψηφία των , εγώ δεν νοιώθω ασφαλής ως πρός το απότελεσμα του εμβολιασμού πόσο μάλλον για τα κίνητρα αυτού .
Ο καθένας επιλέγει το γιατρό που του αξίζει!

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-11-09, 10:05
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 10:41
Φύλο: Άντρας
Δεν ξέρω αν θα κάνω το εμβόλιο, ούτε αν θα το κάνω στα παιδιά μου.

Πάντως είμαι σίγουρος πως η Dr Rauni Kilde, πρώην υπουργός υγείας της Φινλανδίας, δεν θα το κάνει.

Δείτε τί λέει εδώ:



Τί να υποθέσει κανείς; ή έχει χτυπηθεί από αλτζχάιμερ και δε ξέρει τι λέει, ή γνωρίζει πράγματα που δε ξέρουμε εμείς οι υπόλοιποι;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-11-09, 10:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Τι στο καλό γίνεται εδώ;

Όσο θυμάμαι, ποτέ στο παρελθόν, δεν ήταν σε τέτοιο βαθμό. διχασμένη, οι γιατροί, παντού στον κόσμο.

Πως περιμένουν τους ασθενείς, να τρέξουν να εμβολιαστούν.
Μου φαίνεται ότι δεν θα το κάνω και θα μείνω με το εμβόλιο της απλής γρίπης και του πνευμονιόκοκκου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-11-09, 11:48
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε θέλω να κρίνω τους συναδέλφους αλλά το γεγονός οτι όλοι οι εθνικοί οργανισμοί, η ευρωπαική ένωση και ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας προτείνουν χοντρικά τα ίδια δε σου λέει κάτι?
Διαβάζω στο FAQ του WHO (το κόκκινο δικό μου):
Why are we so worried about this flu when hundreds of thousands die every year from seasonal epidemics?

Seasonal influenza occurs every year and the viruses change each year - but many people have some immunity to the circulating virus which helps limit infections. Some countries also use seasonal influenza vaccines to reduce illness and deaths.

But influenza A(H1N1) is a new virus and one to which most people have no or little immunity and, therefore, this virus could cause more infections than are seen with seasonal flu. WHO is working closely with manufacturers to expedite the development of a safe and effective vaccine but it will be some months before it is available.

The new influenza A(H1N1) appears to be as contagious as seasonal influenza, and is spreading fast particularly among young people (from ages 10 to 45). The severity of the disease ranges from very mild symptoms to severe illnesses that can result in death. The majority of people who contract the virus experience the milder disease and recover without antiviral treatment or medical care. Of the more serious cases, more than half of hospitalized people had underlying health conditions or weak immune systems.
Εγώ από αυτό το κείμενο απάντηση δεν παίρνω στο γιατί ασχολούμαστε με αυτό το θέμα τόσο πολύ. Ένα ποσοστό του κόσμου θα κολλήσει τη νέα γρίππη, όπως και τις άλλες. Ένα ποσοστό θα χρειαστεί κάτι παραπάνω από 2 μέρες στο κρεβάτι, όπως και με τις άλλες. Ένα ποσοστό θα πάει στο νοσοκομείο, όπως και με τις άλλες. Και βέβαια ένα ποσοστό θα πεθάνει, ακριβώς όπως και με τις άλλες.

Ειδικά για το τελευταίο, έχουν πεθάνει μέχρι στιγμής στην Ελλάδα... πόσοι; 10; 20; 50; Δηλαδή τι ποσοστο; 1 στους 5000; 1 στους 10000; Πόσοι πεθαίνουν από τις άλλες γρίππες τα άλλα χρόνια στην ίδια περίοδο;

Δηλαδή, τελικά, προς τι η τρομο-υστερία;

Διευκρινίζω ότι δεν αμβισβητώ την αποτελεσματικότητα του συγκεκριμένου εμβολίου, καθώς δεν είμαι αρμόδιος, αλλά μόνο το αξιόλογο του όλου θέματος. Με άλλα λόγια, κανείς δε με έχει πείσει ότι είναι κάτι απίστευτα σημαντικό που πρέπει να ασχοληθώ μαζί του περισσότερο από όσο ασχολούμαι με την "απλή" γρίππη - δηλαδή καθόλου
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-11-09, 11:52
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι στο καλό γίνεται εδώ;

Όσο θυμάμαι, ποτέ στο παρελθόν, δεν ήταν σε τέτοιο βαθμό. διχασμένη, οι γιατροί, παντού στον κόσμο.
Τωρα που το λες.

Κατηγορουν τους γιατρους που εχουν το θρασσος να τρομαζουν τον κοσμο και να λενε δημοσιως οτι δε θα εμβολιαστουν. Απο την αλλη ομως, γιατι τωρα και οχι ποτε πριν; Οπου υπαρχει καπνος δεν υπαρχει και φωτια; Ετσι ξυπνησανε στραβα αυτο το μηνα και λενε να το παιξουν ρεμπελοι;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-11-09, 15:53
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
ΠΟΥ: Ασφαλές το εμβόλιο για τη νέα γρίπη

Οι έρευνες έδειξαν ότι το εμβόλιο κατά της νέας γρίπης Α (Η1Ν1) δεν ευθύνεται για κανέναν από το μικρό αριθμό θανάτων που προέκυψαν μετά τον εμβολιασμό ανθρώπων κατά της μορφής αυτής γρίπης, υπογράμμισε σήμερα ανώτερος αξιωματούχος του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας ΠΟΥ .

«Κανένα νέο ζήτημα ασφάλειας δεν έχει προκύψει από τις αναφορές που υπάρχουν μέχρι σήμερα (...) Οι αναφορές μέχρι στιγμής επιβεβαιώνουν εκ νέου ότι το εμβόλιο για την πανδημία από τη νέα γρίπη είναι το ίδιο ασφαλές με το εμβόλιο κατά της εποχικής γρίπης» δήλωσε η ειδική του ΠΟΥ για τα εμβόλια Μαρί-Πολ Κιένι σε τηλεδιάσκεψη.

Οι κυβερνήσεις έχουν μέχρι στιγμή αναφέρει τη χορήγηση 65 εκατομμυρίων εμβολίων κατά της Η1Ν1 όμως ο πραγματικός αριθμός αυτών που έχουν εμβολιαστεί είναι πιθανώς υψηλότερος, προσέθεσε η ίδια.

Πηγές: ΑΠΕ-ΜΠΕ, Γαλλικό Πρακτορείο
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:39.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.