Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-12-09, 21:12
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Σε τρεις μήνες οι πρώτοι δωδεκαπύρηνοι επεξεργαστές

Ως γνωστόν, η αγορά των servers έχει ανάγκη από επεξεργαστές με μεγάλο αριθμό πυρήνων κι αυτό είναι κάτι που γνωρίζουν πολύ καλά οι κορυφαίοι κατασκευαστές του χώρου. Η AMD ετοιμάζεται να κάνει τη μεγάλη κίνηση με την παρουσίαση των πρώτων δωδεκαπύρηνων επεξεργαστών, η οποία προσδιορίζεται χρονικά κάποια στιγμή μέσα στο Μάρτιο του 2010.

Η αρχιτεκτονική Magny-Cours θα κάνει ντεμπούτο με τους Opteron 6000. Οι νέοι επεξεργαστές θα κουμπώνουν στο socket G34, το οποίο περιλαμβάνει 1944 pins. Οι πρώτοι δωδεκαπύρηνοι θα έχουν συχνότητες λειτουργίας 1.90GHz, 2.10GHz και 2.20GHz, ενώ θα κυκλοφορήσουν και HE/SE μοντέλα με συχνότητες από 1.70GHz έως και 2.30GHz.

Την ίδια περίοδο, η Intel αναμένεται να παρουσιάσει εξαπύρηνους επεξεργαστές, οι οποίοι θα κατασκευάζονται με βάση την τεχνολογία των 32 νανομέτρων. Έτσι, θα έχουμε από τη μία πλευρά 6-πύρηνους στα 32nm και από την άλλη 12-πύρηνους στα 45nm. Το θέμα αναμένεται να τροφοδοτήσει ένα εκτενές debate σχετικά με το ποια από τις δύο προτάσεις είναι καλύτερη.

Από εκεί και πέρα, η AMD σχεδιάζει για το 2011 την αρχιτεκτονική Interlagos, η οποία θα περιλαμβάνει επεξεργαστές με 16 πυρήνες.

Πηγή: Pc Magazine
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-12-09, 11:20
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Οι επεξεργαστές T2+ της Sun έχουν ήδη από το 2008 16 πυρήνες x 8 threads για σύνολο 128 «CPUs», αλλά νομίζω (δεν έχω δει ακόμα ζωντανό T2+) ότι αυτό το κάνουν με δύο χωριστά chip που ενώνονται εσωτερικά (όχι εξωτερικά, μέσω υπηρεσιών της motherboard) μέσω του ενσωματωμένου 10GB Ethernet του επεξεργαστή.

Πλέον, οι κατασκευαστές θα πρέπει να μας δίνουν και πόσα Watt καίει ο επεξεργαστής, για να ξέρουμε [1]. Τα T2+ καίνε 1.48W/thread (ή 0.74W αν τελικά χωράνε 128 threads σε ένα chip).

[1] Εκτός Ελλάδας, υπάρχει και Green Computing — πχ εμείς χρεωνόμαστε hosting με το Watt.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-12-09, 15:35
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
[1] Εκτός Ελλάδας, υπάρχει και Green Computing — πχ εμείς χρεωνόμαστε hosting με το Watt.
Εκπληκτικό !!!
Αλήθεια οι πρώτοι 8086/8088, τι κατανάλωση είχαν;

Από το 1984 που γύρισα σε PC μέχρι σήμερα, τα τροφοδοτικά που έχω αγοράσει, είναι όλο και μεγαλύτερα.
Αλλα φυσικά και η ταχύτητα των επεξεργαστών, από τα 4.77 ή 8MHz, στα σημερινά τετραπύρινα θηρία των > 2GHz έκαστος ... είναι απίστευτη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-12-09, 23:32
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκπληκτικό !!!
Αλήθεια οι πρώτοι 8086/8088, τι κατανάλωση είχαν;
Ομολογουμένως δεν έχω ιδέα. Ξέρω ότι τα αρχικά τροφοδοτικά των IBM PC ήταν 150W, αλλά φυσικά αυτό είναι μέγιστη τιμή με αρκετό περιθώριο.

Εκείνη την εποχή που οι motherboards είχαν δεκάδες ανεξάρτητα ολοκληρωμένα 74xxx και μνήμες σε chips των 64 kbit, τα περιφερειακά ολοκληρωμένα και συσκευές είχαν ψηλότερη κατανάλωση από τον επεξεργαστή.

Όσον αφορά τα δικά μας μηχανήματα, οι μεγαλύτερη καταναλωτές ενέργειας είναι οι επεξεργαστές της Intel. Και με κλειστά μάτια τους καταλαβαίνεις σε σχέση με τις άλλες πλατφόρμες: αν σταθείς δίπλα σε ένα rack με Intel servers, ο αέρας που βγαίνει είναι αρκετά ζεστός για να νιώσεις άνετα (το υπόλοιπο δωμάτιο είναι στους 12°C — γι'αυτό και είναι γνωστό ως «το Ψυγείο»). Συχνά κάθομαι και δουλεύω σ'αυτό το σημείο για περισσότερη άνεση.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Από το 1984 που γύρισα σε PC μέχρι σήμερα, τα τροφοδοτικά που έχω αγοράσει, είναι όλο και μεγαλύτερα.
Αυτή είναι μια άλλη πονεμένη συζήτηση, δυστυχώς, αλλά απαιτεί γνώσεις φυσικής και τάση αμφισβήτησης του κατεστημένου.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:59.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.