Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Λογοτεχνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-06-10, 10:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ανεβάζουν το μορφωτικό επίπεδο των παιδιών τα βιβλία σε ένα σπίτι

Όσο πιο πολλά βιβλία υπάρχουν σε ένα σπίτι τόσο πιο πολύ ανεβαίνει το μορφωτικό επίπεδο των παιδιών αργότερα.

Τα παιδιά που ζουν σε σπίτια όπου οι γονείς διαθέτουν πολλά βιβλία, έχουν συνήθως στη συνέχεια αυξημένο μορφωτικό επίπεδο, ενώ αντίθετα τα παιδιά που μεγαλώνουν σε ένα περιβάλλον χωρίς βιβλία γύρω τους, εμφανίζουν αργότερα χαμηλότερο επίπεδο εκπαίδευσης (αν και πάντα υπάρχουν οι εξαιρέσεις), σύμφωνα με μια νέα αμερικανική έρευνα.

Η μελέτη, που διήρκεσε 20 χρόνια, υπό την καθηγήτρια κοινωνιολογίας Μαράια Έβανς του πανεπιστημίου της Νεβάδα, κατέληξε στο συμπέρασμα ότι είτε οι γονείς είναι πλούσιοι ή φτωχοί, είτε περισσότερο ή λιγότερο μορφωμένοι οι ίδιοι, αν διαθέτουν μια βιβλιοθήκη στο σπίτι τους, ακόμα και αν δεν είναι μεγάλη, συμβάλλουν καθοριστικά στο να αποκτήσουν τα παιδιά τους ένα καλύτερο επίπεδο εκπαίδευσης.

Η επίδραση της οικογενειακής βιβλιοθήκης στο μορφωτικό επίπεδο των παιδιών διαφέρει από χώρα σε χώρα. Στην Κίνα, για παράδειγμα, εκτιμάται ότι 500 ή περισσότερα βιβλία σε ένα σπίτι «προσθέτουν» κατά μέσο όρο 6,6 περισσότερα χρόνια εκπαίδευσης, στις ΗΠΑ 2,4 χρόνια, ενώ ο μέσος παγκόσμιος όρος (με βάση στοιχεία της έρευνας σε 27 χώρες) είναι 3,2 χρόνια περισσότερης μόρφωσης.

Εδώ και χρόνια, οι επιστήμονες πίστευαν ότι ο σημαντικότερος παράγων για το μορφωτικό επίπεδο ενός παιδιού στη ζωή του (δηλαδή πόσα χρόνια συνολικά θα σπουδάσει) είναι το μορφωτικό επίπεδο των γονιών του. Όμως η νέα έρευνα δείχνει ότι η ωφέλεια που προέρχεται από την ανατροφή ενός παιδιού σε ένα σπίτι με εκατοντάδες βιβλία (σε σχέση με την ανατροφή ενός παιδιού σε ένα περιβάλλον με ολοσχερή ή σχεδόν πλήρη έλλειψη βιβλιοθήκης), είναι ουσιαστικά ίδια με την ωφέλεια που έχει ένα παιδί, το οποίο ανατρέφεται από γονείς με πανεπιστημιακή εκπαίδευση (σε σχέση με ένα παιδί που μεγαλώνει σε μια οικογένεια με αμόρφωτους γονείς).

Η μελέτη εκτιμά ότι και οι δύο παράγοντες (τόσο η ύπαρξη μιας βιβλιοθήκης με τουλάχιστον 500 βιβλία, όσο και η ύπαρξη γονέων με ανώτατη εκπαίδευση) προσδίδουν στο παιδί, κατά μέσο όρο, 3,2 χρόνια πρόσθετης εκπαίδευσης στη ζωή του, γεγονός που έχει συνήθως ευεργετικά αποτελέσματα αργότερα (περισσότερες κοινωνικές επιλογές και δυνατότητες εύρεσης εργασίας, υψηλότερες αμοιβές κ.α.). Σύμφωνα με την Έβανς, τα παιδιά εκείνα που αναλογικά ωφελούνται περισσότερο από τα βιβλία, είναι όσα προέρχονται από γονείς με χαμηλότερη μόρφωση, οι οποίοι όμως φροντίζουν να έχουν βιβλιοθήκη στο σπίτι τους.

Η αγορά βιβλίων, σύμφωνα με τη μελέτη, αποτελεί μια καλή και όχι ακριβή επένδυση, που μπορεί να βοηθήσει στην ανάπτυξη των παιδιών και γενικότερα της κοινότητας όπου ζουν. Όπως διαπίστωσε, ακόμα και μόνο 20 βιβλία σε ένα σπίτι μπορούν να «σπρώξουν» ένα παιδί να αποκτήσει αργότερα καλύτερη μόρφωση, ενώ όσο αυξάνεται ο αριθμός των βιβλίων τόσο μεγαλώνει και το όφελος για τα παιδιά.

Αν και η αγορά εργασίας γίνεται διεθνώς όλο και πιο ανταγωνιστική, δυσκολεύοντας την εύρεση εργασίας και συμπιέζοντας τους μισθούς, οι στατιστικές δείχνουν ότι γενικά οι πιο μορφωμένοι παίρνουν πάντα περισσότερα χρήματα από τη δουλειά τους, σε σχέση με τους λιγότερο μορφωμένους, συνεπώς η μόρφωση δεν παύει να είναι μια «επένδυση που αποδίδει».

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

Σχόλιο 1 : Τα βιβλία δεν αρκούν να υπάρχουν στο σπίτι, πρέπει και να διαβάζονται....

Σχόλιο 2 : Μια ακόμα έρευνα που λέει τα αυτονόητα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-06-10, 10:51
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν είναι, ακριβώς, αυτονόητα ...

Εννοείται ότι αν υπάρχουν βιβλία στο σπίτι διαβάζονται από τους ενηλίκους. Κανείς δεν μαζεύει βιβλία, ούτε και δημιουργεί βιβλιοθήκες για να τα καμαρώνει μόνο από μακριά.

Και είναι διαπιστωμένο ότι τα παιδιά που βλέπουν στο σπίτι τους ενήλικες να διαβάζουν, έστω κι αν δεν διαβάζουν τα ίδια, αντιμετωπίζουν αλλιώς τη μάθηση.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι τα πρωτάκια. Αυτά που δεν έχουν δει ποτέ βιβλίο στο σπίτι, ούτε και τους γονείς τους να διαβάζουν, ξεχωρίζουν αμέσως από την αδιαφορία τους αλλά και την αμηχανία τους μπροστά στο αναγνωστικό τους. Αυτά τα παιδιά δυσκολεύονται πολύ περισσότερο από τα υπόλοιπα να προσαρμοστούν στη σχολική ζωή και μιλώντας για σχολικές επιδόσεις, δυσκολεύονται ακόμα περισσότερο να φτάσουν το επίπεδο των άλλων παιδιών.

Ακόμα, λοιπόν, κι αν τα ίδια τα παιδιά δεν έχουν ανακαλύψει την απόλαυση της ανάγνωσης, το περιβαλλον από το οποίο προέρχονται παίζει καθοριστικό ρόλο στην μόρφωσή τους.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-06-10, 12:53
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Μάλλον η στάση των γονιών παίζει πιο πολύ ρόλο από την σκέτη ύπαρξη βιβλίων, αλλά άμα το έχεις και μέσα στο σπίτι το βιβλίο...

Πάντως η επένδυση στο διάβασμα και στη γνώση δεν παύει να είναι μια ουσιαστική επένδυση
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-06-10, 13:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείται ότι αν υπάρχουν βιβλία στο σπίτι διαβάζονται από τους ενηλίκους. Κανείς δεν μαζεύει βιβλία, ούτε και δημιουργεί βιβλιοθήκες για να τα καμαρώνει μόνο από μακριά.
Και όμως ....
Νεόπλουτη γνωστή μου οικογένεια, έχει μια τεράστια βιβλιοθήκη, με όμορφους δερματόδετους τόμους.

Είδα ένα βιβλίο που μου είχε αρέσει πολύ και ρώτησα τον φίλο, αν και αυτός συμφωνεί ότι είναι καταπληκτικό.
Μου απάντησε ότι δεν διαβάζει βιβλία και ότι τα πήρε η γυναίκα του για να γεμίσει την ... βιβλιοθήκη.

Αυτό μην το γελάσετε, συμβαίνει σε αρκετούς, που τα βιβλία τα έχουν για ... ντεκόρ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-06-10, 13:51
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό μην το γελάσετε, συμβαίνει σε αρκετούς, που τα βιβλία τα έχουν για ... ντεκόρ.
Ε, αυτό δεν έτυχε να το δω ακόμα ... και ευτυχώς.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-06-10, 14:51
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο πιο πολλά βιβλία υπάρχουν σε ένα σπίτι τόσο πιο πολύ ανεβαίνει το μορφωτικό επίπεδο των παιδιών αργότερα.
Συμφωνώ.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
τα παιδιά που μεγαλώνουν σε ένα περιβάλλον χωρίς βιβλία γύρω τους, εμφανίζουν αργότερα χαμηλότερο επίπεδο εκπαίδευσης (αν και πάντα υπάρχουν οι εξαιρέσεις)
Εξαίρεση; Παρούσα!
Οι γονείς μου, χαμηλού μορφωτικού επιπέδου, είχαν μια μικρή βιβλιοθήκη, όπου τα περισσότερα βιβλία βρέθηκαν εκεί από σπόντα. Όταν συνειδητοποίησα ότι μου αρέσει να διαβάζω (προς τα τέλη του δημοτικού πρέπει να συνέβη αυτό) ξεκίνησα να τα παίρνω ένα-ένα και να τα διαβάζω. Τα περισσότερα ήταν αναγνώσματα για ενηλίκους αλλά δε νομίζω ότι με έβλαψε αυτό.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σύμφωνα με την Έβανς, τα παιδιά εκείνα που αναλογικά ωφελούνται περισσότερο από τα βιβλία, είναι όσα προέρχονται από γονείς με χαμηλότερη μόρφωση, οι οποίοι όμως φροντίζουν να έχουν βιβλιοθήκη στο σπίτι τους.
Α, να!

Βέβαια, πολύ σημαντική είναι και η ίδια η δίψα του παιδιού. Προσωπικά, κανείς δε μου είπε, "πάρε να διαβάσεις". Αν το παιδί δε θέλει, δε γίνεται τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-06-10, 15:13
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα περισσότερα ήταν αναγνώσματα για ενηλίκους αλλά δε νομίζω ότι με έβλαψε αυτό.
Εγώ αναγνώσματα για ενηλίκους διάβασα πρώτη φορά στην β γυμνασίου. Νομίζω ήταν ή το playboy, ή το penthouse. Ούτε και μένα με έβλαψε αυτό. Αντιθέτως γνώριζα τη μαγεία και "απολάμβανα" τη γνώση που μπορεί να προσφέρει ένα καλό βιβλίο (με την απαραίτητη εικονογραφία). (φιλικά τα λέω έτσι; μη παρεξηγηθούμε)

Βιβλία είχαμε και εμεις πολλά σπίτι, αλλά μάλλον δε.....ειδικά ο πατέρας μου είχε πολλά (μα πολλά όμως) αρχαίων συγγραφέων. Άν και οι γονείς μου γενικά ήταν φίλοι του διαβάσματος, ο αδελφός μου και εγώ...δεν το χαμε πολύ το "αθλημα".

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 23-06-10 στις 15:22
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-06-10, 15:18
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Δε μου λες τώρα... πότε θα πάψεις να βάζεις avatar που εικονίζουν ανθρώπους που δεν είναι εσύ;;;

(γιατί κι αυτό, της β γυμνασίου είναι )
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-06-10, 15:21
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
ΟΚ θα ανεβάσω κάποια μέρα κανονική μου φωτό. Τώρα όμως θα μου επιτρέψεις, γιατί θέλω να πάω για διάβασμα...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:59.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.