Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 28-07-07, 22:59
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
...άρθρο - μελέτη και για την
ινδική κάνναβη
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-07-07, 23:35
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αποποινικοποιηση των ελαφρων ναρκωτικων ,όπου εγινε,δυστυχως δεν εδειξε τα αναμενομενα αποτελεσματα. Σε εμας, ακομα περισσοτερο προβληματικη θα ειναι, αφου παραλληλα απουσιαζει η αναλογη κρατικη μεριμνα.
α γεια σου εκει ειναι και το μοναδικο σημειο στο οποίο δεχω δευτερες σκεψεις .......
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-07-07, 09:06
Alphadiane Ο χρήστης Alphadiane δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-08-08 18:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημερα σε ολους σας.
Ευχαριστω για την πορτα που μου ανοιγετε.
Εγω ημουν κατα καιρους καπνιστρια μαριχουανας -στα νιατα μου, στην Λατινοαμερικη- και το λεω αυτο, σκεπτομενη πως ισως ηταν μια απο τις αιτιες που τον οδηγησε στο τρελο ταξιδι της εξαρτησης και που εφυγε απο την ζωη στα 33 του με μια συριγγα καρφωμενη στο χερι, το παιδι μου.
Δεν ξερω αν ψαχνω κατι αλλο, μια επαφη με γονεις παρομοιων περιστατικων, προς το παρον ομως θελω την συμπονια σας, να σας δειξω την πληγη μου.
__________________
Alphadiane
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-07-07, 09:18
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Alphadiane Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω αν ψαχνω κατι απρος το παρον ομως θελω την συμπονια σας, να σας δειξω την πληγη μου.
Εδώ θα βρεις φίλους.

Λυπάμαι πολύ για τον γιο σου. Δεν έχω παιδιά, αλλά καταλαβαίνω πως νοιώθεις. Εγώ έχασα αγαπημένο μου φίλο.

Μακάρι να οπλιστείς με δύναμη και κουράγιο για να μοιραστείς την εμπειρία σου με νέα παιδιά για να μην κλάψουν και άλλες μάνες.

Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι αυτό, φαντάζομαι ανάλογα με το πόσο προσφατα, είχες την απώλεια σου.

Εμείς βρισκόμαστε εδώ για να σου πιάσουμε το χέρι, να σου πούμε ότι υπάρχουν άνθρωποι στους οποίους μπορείς να στηριχτείς.

Εύχομαι να βρεις την γαλήνη σου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-07-07, 09:41
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κουράγιο. Σχεδόν όλοι έχουμε πια έναων γνωστο/φίλο/συγγενή που έχει φύγει με παρόμοιο τρόπο.
Οι θρήνοι δεν ωφελούν όμως. Πρέπει να αποτρέψουμε παρόμοιες καταστάσεις.
Προσπάθησε να χρησιμοποιήσεις την εμπειρία σου για να σταματήσεις παρόμοιες καταστάσεις. Δες το σαν την αποστολή σου.
Φώναξε, γράψε, κινητοποίησε!
Δώσε στον κόσμο, στις μανάδες στους πατεράδες στα παιδιά να καταλάβουν τι πρέπει να αποφύγουν.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-09-07, 00:03
Caligula Ο χρήστης Caligula δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-09-07 00:03
marixouana kai eleipsi kinhtron

gia sas,
auto pou me ekplhsei peissotero sthn paraplhroforhsh pou yparxei shmera einai oi mythoi pou me maestria paraskeuazoun kai mas serbiroun oi diaforoi epitidioi.
einai gegonos oti h systhmatikh xrhsh marixouanas kai ton paragogon ths prokalei to legomeno syndromo apathias, katathlipsi, elipsi stoxon kai endiafzronton kai apoksenonei ton xrhsth.
h paraplhroforhsh auth oxi mono ginetai apo tous diaforous "teleiomenous-kollhmenous" alla dustuxos kai oi diaforoi organismoi typou okana apokryptoun apo to koino polu sobares plhrofories sxetika me thn epikyndynothta ths xrhshs xasisiou-marixouanas.
eimai 24 xronon kai biosa prosopika gia 6 peripou xronia tis arnhtikes autes epiptoseis. tora pou eimai katharos 1 xrono mporo na po oti to mono pou prosfere to xasisi htan 6 xronia apoprosanatolismou kai abebaiothtas.
na eista oloi kala
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-09-07, 20:11
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αγαπητοί συμφορουμίτες,

Για να σοβαρευτούμε λίγο, γιατί υπάρχει αμφότερη παραπληροφόρηση.

α) Η μαριχουάνα δημιουργεί σωματικό εθισμό;

ΟΧΙ. Η συχνή χρήση της αποφέρει τα αποτελέσματα που περιέγραψε και ο Calligula πιο πάνω, αλλά το σώμα δεν "αρρωσταίνει" άμα δεν πάρει τη δόση του όπως συμβαίνει σε άλλα σκληρότερα ναρκωτικά, όπως η ηρωίνη πχ.

β) Η μαριχουάνα δημιουργεί ψυχολογικό εθισμό;

ΝΑΙ. Αυτό βέβαια εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία του κάθε ατόμου. Ο "ψυχολογικός εθισμός" δεν είναι αντικειμενική έννοια. Είναι επιλογή του καθενός αν θέλει να νοιώθει "φυτό" για κάποιες ώρες ή όχι.

γ) Η μαριχουάνα οδηγεί σε σκληρότερα ναρκωτικά;

Σωματικά ΟΧΙ. Όσοι υποστηρίζουν ότι είναι το πρώτο βήμα για τα επόμενα ναρκωτικά, παρακαλώ να αναθεωρίσουν. Το πρώτο βήμα είναι το τσιγάρο και/ή το αλκοόλ. Η αίσθηση πλασματικής ευφορίας δεν είναι μόνο προτέρημα των ναρκωτικών. Είναι και του αλκοόλ καθώς και άλλων παραισθησιογόνων νόμιμων ουσιών. Η φράση "η μαριχουάνα οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε σκληρά ναρκωτικά" είναι τελείως αφελής. Στην ουσία το μυαλό του κάθε ανθρώπου οδηγεί τον άνθρωπο εκεί που θέλει. Ο πιτσιρικάς που θέλει να νοιώσει πιο "ανεβασμένος" από αυτό που του δίνει ένα τσιγαριλίκι και πέφτει σε σκληρότερα ναρκωτικά, έχει ήδη δοκιμάσει αλκοόλ και αντίστοιχα επέλεξε να κάνει και μαριχουάνα για τον ίδιο λόγο. Κι όμως το αλκοόλ είναι νόμιμο. Άρα εδώ υπάρχει μεγάλη αντίφαση.

Η μαριχουάνα εμπίπτει στις ουσίες που μπορούν να έχουν πολύ ευεργετικές ενέργειες σε διάφορες ασθένειες, κι όμως λόγω του παρανόμου της διάθεσής της στο εμπόριο, χρόνιοι ασθενείς καταφεύγουν σε πιο σκληρά παυσίπονα ή ψυχοφάρμακα που προκαλούν σωματική εξάρτηση.

Πρώτα λοιπόν πρέπει μια κοινωνία να ορίσει σαφώς τί περιλαμβάνει η έννοια "ναρκωτικό" και στη συνέχεια να τα διαχωρίσει σε μαλακά και σκληρά ανάλογα με παραμέτρους που ορίζει η εκάστοτε κοινωνία. Όσο όμως εγώ βλέπω ότι το τσιγάρο και το αλκοόλ είναι νόμιμα, έχω πολύ μεγάλους ενδοιασμούς να κατανοήσω γιατί η μαριχουάνα είναι παράνομη.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-09-07, 20:59
DD65 Ο χρήστης DD65 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-11-07 20:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πιστευω οτι ολιγον...εγκυος δεν υπαρχει. Αμα εισαι εθισμενος εισαι.
Συμφωνω οτι οι χρηστες ειναι οι τελευταιοι με τουσ οποιους πρεπει
να τα βαζει το κρατος.
Εδω στην Κρητη καθε μηνα βρισκουν και μια χασισοφυτεια. Εναν ιδιοκτητη
ακομα δεν μας εδειξαν.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-09-07, 11:13
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το βασικό αποτέλεσμα της Κάναβης και της Μαριχουάνας είναι η ντοπαμίνη που διοχετεύουν στον εγκέφαλο. Αυτή η ορμόνη είναι που κάνει τον άνθρωπο να βρίσκεται σε επαγρύπνιση και συνδέεται συνήθως με καταστάσεις όπου κάποιος πρέπει να αντιδράσει ακαριαία.

Έτσι, κάθε ερέθισμα, ένας ήχος, ένα άγγιγμα, ή οτιδήποτε στη φυσιολογική ζωή μας φαίνεται ανιαρό και δεν του δίνουμε σημασία, γίνεται ξαφνικά άξιο λόγου και επαγρύπνισης.

Με λίγα λόγια, ο ήχος μίας πόρτας που κλείνει κάνει αυτόν που έχει καπνίσει να αντιδράει σαν να του βάζει κάποιος ένα πιστόλι στο κεφάλι σε φυσιολογικές συνθήκες.

Αυτό, ανάλογα με τον εγκέφαλο έχει και τις ανάλογες αντιδράσεις.
Κάποιοι εγκέφαλοι απλά δεν αντέχουν, και αν υπάρχει ήδη πρόβλημα μπορεί να εξελίξουν αυτή την αντίδραση σε σχιζοφρένεια, αγοραφοβία, μανία καταδίωξης κλπ.

Η ίδια η κάναβη δεν είναι η πόρτα για τα πιό σκληρά ναρκωτικά. Η φιλοσοφία του να είσαι διαφορετικός ή αντίθετα να είσαι ίδιος και αποδεκτός από ένα σύνολο ανθρώπων που κάνεις παρέα, είναι η πόρτα.
Ίσως να βοηθάει και το ότι καπνίζοντας κάναβη πρακτικά σπάς το πρώτο ηθικό φράγμα απέναντι στα ναρκωτικά, οπότε ηθικά είναι πιό εύκολο να πάς παρακάτω.

Άρα, πιστεύω, ενώ τα "μαλακά" ναρκωτικά δεν σε κάνουν να πας στα σκληρά δια της σωματικής οδού, σε κάνουν δια της ηθικής.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-09-07, 11:37
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως να βοηθάει και το ότι καπνίζοντας κάναβη πρακτικά σπάς το πρώτο ηθικό φράγμα απέναντι στα ναρκωτικά, οπότε ηθικά είναι πιό εύκολο να πάς παρακάτω.
Νομίζω το πτηνό είπε ότι αυτό δεν είναι το "πρώτο". Κρίνοντας από το βαθμό εθισμού ορισμένων καπνιστών που γνωρίζω, μάλλον θα συμφωνήσω..
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-09-07, 12:03
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Θα παρακαλούσα να είμαστε λίγο προσεκτικοί, γιατί μας διαβάζουν και νέα παιδιά.

Η πορεία κάπνισμα --> Όπιο μαριχουάνα είναι ποσοστιαία απειροελάχιστη (0.02%).

Η πορεία Όπιο μαριχουάνα – Ηρωίνη κοκαΐνη κλπ "σκληρά" είναι συντριπτικά μεγαλύτερη. Ποσοστό που ξεπερνάει το 25%.

Είδαμε το απτό παράδειγμα του Άμστερνταμ, η αποποινικοποίηση των "ελαφρών" λεγομένων (κακώς) ναρκωτικών και η ελεύθερη πώληση σε διάφορα σημεία, έφερε αύξηση των χρηστών "σκληρών" ναρκωτικών και των θανάτων εξ αυτών, 45%.

Έχουμε ανάγκη να πειστούμε και άλλο;

Τα παραμύθια των "ελαφρών" ναρκωτικών, γυρίζουν τον μύλο που φέρνει νέα πελατεία στους εμπόρους των "σκληρών".

Τα δισεκατομμύρια ευρώ από το εμπόριο ηρωίνης, πληρώνει ρυπαρούς κονδυλοφόρους για να υποστηρίζουν το αντίθετο, και να υποστηρίζουν μαριχουάνα και όπιο σαν ένα βήμα απελευθέρωσης.

Είναι ηλίθιοι όσοι το πιστεύουν, τους οδηγούν μαθηματικά σε ένα βήμα εξάρτισης, σε ένα βήμα πνευματικής δουλείας, σε ένα βήμα χωρίς γυρισμό, σε ένα ταξίδι εξαθλίωσης σε ένα μονόδρομο στον οποίο πρώτα απ' όλα θα τους κάνουν να μισήσουν τους εαυτούς τους.

Ξυπνάτε όσο είναι καιρός, σταθείτε δίπλα στους εξαρτημένους ανθρώπους, δώστε τους μια ελπίδα και ένα χαμόγελο στο δύσκολο αγώνα της επιστροφής.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-09-07, 12:20
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα παρακαλούσα να είμαστε λίγο προσεκτικοί, γιατί μας διαβάζουν και νέα παιδιά.
Μα; Είπε κανείς ότι το να καπνίζεις (έστω και τσιγάρο) είναι καλό;
Ότι υπάρχει εξάρτηση υπάρχει. Μπορεί να μην είναι σωματική, αλλά και η ψυχική είναι το ίδιο δυνατή. Ίσως και δυνατότερη!
Επείσης χαλάς τα λεφτά σου για βλακείες, μπαίνεις στο περιθώριο, αναγκάζεσαι να πείς ψέματα σε αγαπημένα σου πρόσωπα με αποτέλεσμα να χάνεις έδαφος και άλλα πολλά!
Μπορούμε απλά να μην επικεντρωνόμαστε στο σωματικό κακό που μπορεί να προκαλέσει η κάνναβη, μιας και το ψυχικό είναι μάλλον μεγαλύτερο.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-11-07, 03:23
περαστικος
Guest
 

τα ειδα μαζεμενα και φορτωσα

αναρωτη8ηκε κανεις απο αυτους που κατηγορουν την καναβη γαι ψυχολογικη εξαρτηση σε ποσες ψυχολογικες εξαρτησεις βρισκεται ο μεσος ανθρωπος.

τηλεοραση,internet,το να πας για ενα καφε, το να ακουσεις μουσικη γενικοτερα ολες οι ασχολιες που απολαμβανει καποιος ανθρωπος δεν του προκαλουν ψυχολογικο εθισμο.

ειναι ολοι οι ανθρωποι σκλαβοι των επιθυμιων τους? φιλοσοφικα μαλλον ναι αλλα τι να κανουμε? να κλειστουμε σε κανα μοναστηρι και να διατρανωνουμε οτι ειμαστε ελευθεροι?

ο φιλος παραπανω λεει οτι ειχε χασει τους στοχους του. δεν ευθυνεται η καναβη αποκλειστικα πιστευω αλλα σε συνδιασμο με οτι ψυχολογικα μπορει να αντιμετωπιζε σαν φυσιολογικος ανθρωπος.κι εγω εχω περασει απο τετοιο σταδιο αλλα υπηρχαν απειροι παραγοντες. αν δεν υπηρχε η καναβη μαλλον θα ημουν αλκοολικος που νομιζω οτι οσο προκατειλημενος και αν ειναι καποιος μπορει να αναγνωρισει οτι ειναι πολυ χειροτερο.

για το ποσοστο των χρηστων καναβης που γινονται χρηστες σκληροτερων ναρκωτικων υπαρχει ενα πολυ μεγαλυτερο ποσοστο που μενει παντα στη χρηση της καναβης.

ελπιζω να μη σας κουρασα αλλα τα ειδα πολλα και προσπαθησω να απαντησω σε ολα μαλλον...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-11-07, 08:57
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από περαστικος Εμφάνιση μηνυμάτων
για το ποσοστο των χρηστων καναβης που γινονται χρηστες σκληροτερων ναρκωτικων υπαρχει ενα πολυ μεγαλυτερο ποσοστο που μενει παντα στη χρηση της καναβης.
Μήπως η σύγκριση όμως πρέπει να γίνει με το ποσοστό των θανάτων που προκαλούν όλοι οι άλλοι εθισμοί ?
Βέβαια αν πάρουμε τους θανάτους σε απόλυτα νούμερα τότε και το κάπνισμα θα έπρεπε να απαγορευτεί δια ροπάλου!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-11-07, 17:53
περαστικος
Guest
 

οπως ειπες κι εσυ

Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως η σύγκριση όμως πρέπει να γίνει με το ποσοστό των θανάτων που προκαλούν όλοι οι άλλοι εθισμοί ?
ολοι οι αλλοι εθισμοι....

εγω τονισα το γεγονος πως η καναβη δεν ειναι προσταδιο σκληροτερων. αυτο φυσικα δεν αποκλειει το γεγονος πως το ατομο που εχει αυτοκατοστροφικες τασεις ειναι πολυ πι8ανο να περασει απο την καναβη.

φυσικα μπορει να περασει και απο το σνιφαρισμα βενζινης για αυτο ας την απαγορεψουμε και αυτη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:23.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.