Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Αθλητισμός
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 07-04-08, 21:30
Το avatar του χρήστη fazer63
fazer63 Ο χρήστης fazer63 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-07-11 11:52
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κυρίες και κύριοι παρακολουθώ τήν συζήτηση σας και έχω να παραθέσω τις παρακάτω παρατηρήσεις.

1ον .Οι ολυμπιακοί αγώνες από τή στιγμή που έγιναν πεδίο αντιπαράθεσης , από τήν δεκαετία του 50,του ψυχρού πολέμου έχασαν κάθε αθλητική και ηθική αξία(θα θυμάστε βέβαια τίς "ανδρογυναικες" της πάλαι σοβιετικής ένωσης".Εγιναν μέσο επικράτησης και επιβεβαίωσης της μίας η της 'αλλης πολιτικής θεωρίας.

2ον Με το τέλος του λεγόμενου "ψυχρού πολέμου θα περίμενε κανείς να εξαλειφθεί αυτό το φαινόμενο αλλά δυστυχώς άρχισε νέος "οικονομικός πόλεμος" που με τα τεράστια χρηματικά αποθέματα τών "ενδιαφερομένων μερών" αποτελείωσε κάθε υπόλειμα αξιών των αγώνων και τους μετέτρεψε
σε μία κερδοφόρα κερδοσκοπική πολυεθνική εταίρια.

3ον Χώρες σάν τήν Ελλάδα που μέχρι τότε προσπάθούσαν τίμια να αγωνιστούν και τα αποτελέσματα ήταν πενιχρά,ζήλεψαν και αποφάσισαν να παίξουν το ίδιο παιχνίδι ώστε να μπορέσουν να αξιοποίησουν εσωτερικά τα τυχόν θετικά αποτελέσματα.
Ετσι είχαμε νίκες επί τών ανίκητων αμερικανών spinters ,και εξύψωση του εθνικού φρονήματος,αλλά βλέποντας οι ιδιοκτήτες των
αγώνων ότι τους παίρναμε τήν μπουκιά από το στόμα και ξέροντας ότι οι επιδόσεις μας ήταν το ίδιο "τίμιες" με τις δικές τους, μας τήν "έκαναν" παραμονή τών αγώνων της χώρας μας και εμείς αιθεροβάμονες κοιτάζαμε ωσάν ηλίθοι.
Και βλέποντας που κατάληξαν οι "ιπτάμενοι" αμερικανοί καταλαβαίνουμε πόσο "πουσαρισμένοι" ήταν και οι δικοί μας αθλητές.

4ον Μετα γεγονότα τών τελευταίων ημερών απλά επαναλαμβάνεται το σενάριο του 2004 που προανέφερα.
Γιατί κυρίες και κύριοι είναι αδύνατο μέσα στο δεδομένο χρονικό διάστημα μιά ομάδα από πάτος χωρίς να "βοηθηθεί" κατάλληλα να βρεθεί να κυριαρχεί σε ένα περιβάλον που όλοι "πουσάρονται" και μάλιστα να παραμένει πρώτη χωρίς "έξωθεν" βοήθεια.

Για όλα αυτά το 2004 μπουκόταρα όσο μπορούσα το πανυγυράκι ,που σάν ψωροκώσταινα που είμαστε ξοδέψαμε και 18 δις ευρώ χρεώνοντας τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας.
Και όσο κράταγε το πανυγυράκι για τους "ιθαγενείς" πήγα και παρακολούθησα δύο αγώνες F1 (τουλάχιστον εκεί "πουσάρουν" μηχανές και όχι ανθρώπινες ζωές και όσοι συμετέχουν ξέρουν τα ρίσκα και τον αντίκτυπο που έχει στην ζωή τους)

Το ιδιο θα κάνω και φέτος.
Και όσοι θέλουν να δουν τους "αγώνες" να μήν πέφτουν από τα σύννεφα όταν βλέπουν γεγονότα σαν τα τελευταία.Αυτό πληρώνουν για να δούν ,"πουσαρισμένους" αθλητές να αγωνιζονται ποιός έχει πάρει το καλύτερο και πιό "αόρατο" φάρμακο,Δέν νομίζω να υπάρχει άθλημα που να μήν έχει "μολυνθεί" εκτός ίσως για το μπάμινγκτον αν και ακούγονται περίεργα πράγματα για το "πτηνό"

Φιλικά
Fazer63
__________________
Μιά κότα ζωντανή έχει περισσοτερο μέλλον από ένα λιοντάρι πεθαμένο......Joe Bar Team
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 08-04-08, 01:24
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Συμφωνω σε γενικες γραμμες με τα γραφομενα σου. Παρομοιως κι εγω "μπουκοταρα" με τον τροπο μου τους Ολυμπιακους του 2004. Δυστυχως ομως, οσοι ειμαστε εμεις που μπουκοταρουμε, αλλοι τοσοι ειναι οι εθελοντες που τους υποστηριζουν χωρις ανταλλαγμα!

Ο μηχανοκινητος αθλητισμος δεν ειναι ουτε αυτος "αθωος", αλλα στις περισσοτερες διοργανωσεις τα πραγματα ειναι πολυ πιο ξεκαθαρα, και οι ανθρωποι που εμπλεκονται σε αυτες ειναι πιο πολυ αξιοι λογου κατα τη γνωμη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 08-04-08, 08:49
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
To μεγάλο πρόβλημα πιστεύω πώς δεν είναι μόνο οι χαμένες αξίες. Αλλά και το θέμα ότι αυτοί που κάνουν τη στραβή δεν έχουν τα '...παντελόνια' να βγουν και να ζητήσουν συγγνώμη. Να πουν ότι η πίεση είναι μεγάλη, όλος ο πρωταθλητισμός δουλεύει έτσι κλπ κλπ.
Απλά πλέον κοιτάζουν να πουν χίλιες δυο παπακιές εμπαίζοντας την κοινή γνώμη με το χειρότερο τρόπο. Όσοι είδαν την συνέντευξη του δικηγόρου του κου Ιακώβου χτες καταλαβαίνουν τι εννοώ.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 08-04-08, 09:24
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά πλέον κοιτάζουν να πουν χίλιες δυο παπακιές εμπαίζοντας την κοινή γνώμη με το χειρότερο τρόπο.

τι υπονοειτε με αυτην την φρασην κυριε μας;;

αντε μην σε αρχισω στις καταρες πρωι πρωι

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 08-04-08, 09:30
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
τι υπονοειτε με αυτην την φρασην κυριε μας;;
Το ήξερα ότι θα θιχτείς αλλά δεν ταίριαζε άλλο γράμμα εκτός από το ρ !!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 08-04-08, 09:41
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
τσκ τσκ τι εγινε το γραμμα μ για τις μακακιες;;

οχι σας ερωτω;;

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 08-04-08, 10:05
Το avatar του χρήστη fazer63
fazer63 Ο χρήστης fazer63 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-07-11 11:52
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σύντομο ανέκδοτο..

...
Email από τήν κίνα = αποδειξη αθωότητας χαρχαρχαρχαρχαρρρρρρρ
__________________
Μιά κότα ζωντανή έχει περισσοτερο μέλλον από ένα λιοντάρι πεθαμένο......Joe Bar Team
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 08-04-08, 10:11
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εμένα χτες μου ήρθε ένα email που έλεγε ότι κέρδισα 1.000.000 €.
Ζητωωωωωωωωωωωωωω
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 08-04-08, 10:26
Το avatar του χρήστη fazer63
fazer63 Ο χρήστης fazer63 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-07-11 11:52
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πάντως χωρίς πλάκα πόσο χαμηλά έχουμε πέσει σαν κοινωνία.Κάθονται υπουργοί ,δημοσιογράφοι ,επιστήμονες και αναλύουν τήν παπαροδικαιολογία που σκέφτηκε κάποιος που πιάστηκε στα πράσσα.
Και μεγάληι εντύπωση μου κάνει ότι προηγούμενοι "ολυμπιονίκες" έχουν εξαφανιστεί από προσώπου γης και ούτε φωνή ούτε ακρόαση.
Κα τρομάρα μας δώσαμε ένα σκασμό λεφτα για να φτιάξουμε το παλάτι της άρσης βαρών ώστε ανεν'οχλητοι μακρυά από αδιάκριτα μάτια να "πουσάρονται" καταλλήλως.

Σαν πάς στην Καλαμάαατα φέρε μουυυυ μαντήλί ................
__________________
Μιά κότα ζωντανή έχει περισσοτερο μέλλον από ένα λιοντάρι πεθαμένο......Joe Bar Team
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 22-04-08, 13:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Κατάργηση προνομίων προβλέπει το σχ/ν κατά του ντόπινγκ

Κατάργηση των προνομίων για αθλητές και νεαρούς πρωταθλητές προβλέπει μεταξύ άλλων το σχέδιο νόμου για την καταπολέμηση του ντόπινγκ, το οποίο θα παρουσιαστεί στη Βουλή μετά το Πάσχα.

«Καλύτερο το προβλέπειν από το θεραπεύειν» δήλωσε ο υπουργός Πολιτισμού, Μιχάλης Λιάπης, παρουσιάζοντας τα μέτρα που θα συμπεριληφθούν στο σχέδιο Νόμου, σε συνέντευξη Τύπου μαζί με τον υφυπουργό ΑΘλητισμού Γιάννη Ιωαννίδη. Μεταξύ άλλων, αναμένεται να θεσμοθετηθεί η κατάργηση της πλειονότητας των προνομίων που απολάμβαναν μέχρι σήμερα οι πρωταθλητές, καθώς και η εισαγωγή των νέων πρωταθλητών στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:36.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.