Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Κόσμος
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #46  
Παλιά 13-12-09, 21:10
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπέρα,
το ξέρω ότι είμαι εκτός κλίματος και ότι η συγκεκριμένη φράση ειπώθηκε με άλλο νόημα, αλλά διαβάζοντας την, σκέφτηκα ότι είναι όμορφη. Αναφέρομαι στη φράση "πρόβατο της αγέλης του θεού".
Και αλήθεια με εκπλήσσει πώς θα μπορούσε κάποιος να χρησιμοποιήσει υποτιμητικά αυτή τη φράση. Σε ουκ ολίγα κείμενα έχουμε τον Ποιμένα και σε εξίσου πολλά κείμενα αναφορά στους αμνούς.
Έτσι νομίζω ότι είμαστε όλοι πρόβατα υπό την καθοδήγηση του Ποιμένα (ακόμα και όταν επιλέγουμε να ξεστρατίσουμε).
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 13-12-09, 23:35
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Archmage,
προσωπικά, θα προτιμούσα να μην κοβόταν το σχόλιό μου ούτε να φιγουράρει σε κλειστό θέμα ως "απαράδεκτο" (γιατί προσβλητικό ήταν, μα όχι απαράδεκτο) αλλά να μου γινόταν δημοσίως και επί τόπου μια νύξη για συμμόρφωση στο καταστατικό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 14-12-09 στις 08:49 Αιτία: Μεταφορά μέρους μηνύματος
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 13-12-09, 23:49
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ασχολούμαι κι εγώ με τη φιλοσοφία, αλλά μέχρι τώρα δε βρήκα κάτι για "την τέχνη της ειρωνείας".
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 13-12-09, 23:56
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Βλ. "Σωκράτης"

ΥΓ: .
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 14-12-09, 00:35
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Archmage,
προσωπικά, θα προτιμούσα να μην κοβόταν το σχόλιό μου ούτε να φιγουράρει σε κλειστό θέμα ως "απαράδεκτο" (γιατί προσβλητικό ήταν, μα όχι απαράδεκτο) αλλά να μου γινόταν δημοσίως και επί τόπου μια νύξη για συμμόρφωση στο καταστατικό.
Δεν το μετέφερε ο Archmage αλλά εγώ.
Απαράδεκτος είναι κάθε διάλογος, που ξεφεύγει από τα πλαίσια της επιχειρηματολογίας και πιάνει προσωπικές αντεγκλήσεις.

Δουλειά των διαχειριστών, ενίοτε, είναι να επεμβαίνουν πυροσβεστικά, ώστε και το θέμα να συνεχιστεί και ο διάλογος που ξεφεύγει, να απομονωθεί. Κάθε προσωπική επίθεση είναι απαράδεκτη, ένθεν και ένθεν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 14-12-09 στις 08:48
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 14-12-09, 12:49
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Διαβάζοντας προσεκτικά τα μηνύματα, είδα ότι από εμάς τους admin, έγινε το λάθος να αφήσουμε ένα μήνυμα ασχολίαστο. Και το λάθος είναι δικό μου.

Ο Alaman δεν έκανε πρώτος προσωπική επίθεση, (που φυσικά κακώς την έκανε). Προυπήρξε μήνυμα απάντηση της Nelly προς την σύζυγο του HelenA, που από εμάς πέρασε απαρατήρητο.
Σε σχολιασμό μηνύματος μου η ElenΑ με χειροκρότησε και η απάντηση της Nelly ηταν :

Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
... ή αγελαία.
Δηλαδή την αποκάλεσε κοπάδι, πραγματικά απαράδεκτο όπως και όσα ακολούθησαν.

Δεν δίνω άλλοθι σε κανένα, απλά θέλω να ζητήσω συγνώμη από την Ελένη, που δεν την υπερασπιστήκαμε και ακόμα πιο πολύ, που εκείνη αξιοπρεπώς δεν αντέδρασε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 14-12-09, 13:12
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι τόσο οι "βαθιά φιλοσοφημένοι" όσο και οι "βαθιά θρησκευόμενοι" χρησιμοποιούν τέτοιους χαρακτηρισμούς και βγάζουν τέτοιο μένος που δεν το καταλαβαίνω καθόλου
Και σ' αυτό το μνμ απάντησα χθες Ξένιε. Γιατί το έσβησες; Ήταν κι αυτό προσβλητικό; Όταν η Chressida έρχεται δήθεν υπεράνω και βάζει και εμότικον στενοχωρημένο για να δηλώσει τη λύπη της για την εξέλιξη ενός θέματος, το οποίο όμως παρακολουθεί με αμείωτο ενδιαφέρον όπως οι θεατές την αρένα, αυτό τι είναι; Είναι πιο "καθαρό" αυτό;
Το πρώτο πρώτο μνμ της Helena με το ειρωνικό "καλή μου" ήταν πιο καθαρό; Ήταν ένα πικρό σχόλιο πασπαλισμένο με άχνη.
Αφού έκοψες την τελευταία δήλωσή μου περί της κουβέντας με τον Alaman και την πήγες στα "απαράδεκτα"! αφού έκοψες την απάντησή μου προς την Chessida και ξαφνικά θυμήθηκες το "αγελαία" μου, ενώ το χειροκρότημα της Helena (που χα! "αξιοπρεπώς δεν αντέδρασε") το οποίο έριχνε σιγανά λάδι στη φωτιά... τι να πω. Προφανώς, συντηρείς ένα καθεστώς ευνοιοκρατίας. Ευνοείς τα παλαιά σου μέλη. Κάνε ό,τι θες. Εγώ πάντως είμαι "καθαρή" και όχι δήθεν και δε σερβίρω σχόλια, που λένε αυτό που θέλουν εμμέσως πλην σαφώς. Εγώ τα σερβίρω όπως τα μαγειρεύω.

Και τώρα, μπορείς να μεταφέρεις και αυτό το μνμ στα απαράδεκτα, πριν έρθουν κλαίγοντας στην αγκαλιά σου τα παιδιά σου που τα μάλωσα.

*στο σχόλιο προς Archmage έλεγα κι άλλα, όχι μόνο αυτό που φαίνεται. Δεύτερη φορά που μου τρώει σχόλιο η γάτα.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 14-12-09, 13:38
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μαλώνετε λες και θα πάει κανείς εκεί...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 14-12-09, 14:00
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ρε με την Chressida, την ευνοημένη ....
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 14-12-09, 15:51
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τι; Λες να πάμε;
Και τι να κάνουμε; 5-6 παππούδες σε μια γωνιά να παίζουν σκάκι δεν είναι ότι καλύτερο σαν παρέα για μια αιωνιότητα...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 14-12-09, 16:07
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρώτο πρώτο μνμ της Helena με το ειρωνικό "καλή μου" ήταν πιο καθαρό; Ήταν ένα πικρό σχόλιο πασπαλισμένο με άχνη.
Αφού έκοψες την τελευταία δήλωσή μου περί της κουβέντας με τον Alaman και την πήγες στα "απαράδεκτα"! αφού έκοψες την απάντησή μου προς την Chessida και ξαφνικά θυμήθηκες το "αγελαία" μου, ενώ το χειροκρότημα της Helena (που χα! "αξιοπρεπώς δεν αντέδρασε") το οποίο έριχνε σιγανά λάδι στη φωτιά... τι να πω. Προφανώς, συντηρείς ένα καθεστώς ευνοιοκρατίας. Ευνοείς τα παλαιά σου μέλη. Κάνε ό,τι θες. Εγώ πάντως είμαι "καθαρή" και όχι δήθεν και δε σερβίρω σχόλια, που λένε αυτό που θέλουν εμμέσως πλην σαφώς. Εγώ τα σερβίρω όπως τα μαγειρεύω.
Ευνοιοκρατία; Πολύ μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις.
Προσπαθούμε να κρατήσουμε ίσες αποστάσεις, στα πλαίσια του ανθρώπινου και του λογικού. Φυσικό είναι να υπάρχουν και φιλίες και ανθρώπινες σχέσεις μεταξύ μας. Αυτό δεν μας εμποδίζει να σκεφτούμε λογικά και να κρίνουμε δίκαια.

Θέλω να εκφράσω μια παράκληση, να μείνουμε εδώ και να μην συνεχίσουμε το θέμα. Αν υπάρχει συνέχιση προσωπικών αντεγκλήσεων, το θέμα θα κλείσει.

Τα ήδη μεταφερθένα μηνύματα, πάνε στο αρχείο, δεν έχουν λόγο να είναι ενεργά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:05.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.