Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Κινηματογράφος και Θέατρο
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-04-11, 20:01
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Amadeus

Amadeus



Άν και ταινία αρκετών ετών (1984), μόλις προχτές αντιλήφθηκα ότι υπάρχει ταινία που εξιστορεί την ζωή του τεράστιου Wolfgang Amadeus (Theophilus) Mozart.

Φυσικά ως θαυμαστής του απο τα εφηβικά μου χρόνια (έχοντας ώς εναρκτήριο λάκτισμα την πρώτη μου-και μοναδική ώς σήμερα-κιθάρα), έσπευσα αμέσως να την δώ γεμάτος περιέργεια. Να τονίζω πως η έκδοση της ταινίας που είδα, ήταν η Director's Cut και όχι η "απλή". Χωρίς να ξέρω τις διαφορές, φαντάζομαι πως η DC έκδοση έχει επιπλέον σκηνές (μιλάμε για 3 ώρες ταινία κάτι που στην απλή έκδοση δεν νομίζω πως συμβαίνει), εμπλουτισμένη προφανώς και με περισσότερη-τι άλλο-μουσική!

Στα της ταινίας, δεν είναι (όπως θα περιμένε κανείς) καθεαυτό πρωταγωνιστής ο Μότσαρτ, αλλά ένας αντίζηλος του-και μεγάλος επίσης συνθέτης της εποχής-Antonio Salieri ο οποίος σε μεγάλη πλέον ηλικία, εξιστορεί την όλη του σχέση και συναναστροφή με τον Μότσαρτ (κάτι σαν flash-back δηλαδή).

Η ταινία προκάλεσε αρκετές αντιδράσεις, διότι πολλοί υποστηρίζουν πως ο Σαλλιέρι ουδέποτε ανταγωνίστηκε ή φθόνησε (πόσο μάλλον να μισήσει) τον μεγάλο αυτό συνθέτη. Πέραν τούτου ο Σαλιέρι στην ταινία υποτιμάται πλήρως καθώς η ταινία τον παρουσιάζει ώς τον ορισμό της μετριότητας στη μουσική, ενώ στην πραγματικότητα επρόκειτο για έναν μεγάλο δημιουργό. Προφανώς δεν ήταν συνθέτης βεληνεκούς Μότσαρτ, αλλά δεν νομίζω πως αυτός που δεν μπορεί να ξεπεράσει ένα παιδί-θαύμα, θεωρείται..μέτριος!



Επίσης βρήκα την ταινία και λίγο "υπερβολική" όσο αφορά την άνεση με την οποία συνέθετε ο Μότσαρτ τα έργα του, αφού ούτε λίγο ούτε πολύ τον παρουσιάζει σαν "ημίθεο συνθέτη" που γράφει παρτιτούρες χωρίς να διορθώνει ούτε νότα απο τις σημειώσεις του με χαρακτιστικότατη άνεση, βγάζοντας όχι απλώς "καλά κομμάτια" αλλά αριστουργήματα στο χώρο της μουσικής!

Πάντως άν παραμερίσουμε τις-αρκετές ίσως-ιστορικές ανακρίβειες, το μεγάλο ατού της ταινίας είναι ο πανέμορφος τρόπος (τουλάχιστον για μένα) που παρουσιάζεται η αριστουργηματική μουσική του Μότσαρτ μέσω των διαλόγων των ηθοποιών! Έτσι συν τοις άλλοις-πέρα απο μια μικρή επαφή που μπορεί να έχει κάποιος με μια απο τις μεγαλύτερες μουσικές ιδιοφυίες όλων των εποχών-έρχεται σε μία πιο άμεση επαφή με τη μουσική του και ίσως δύναται να την εκτιμήσει κάπως καλύτερα.



Τέλος να αναφέρω πως γι΄αυτούς που παραξενεύτηκαν για τον χυδαίο-κυρίως φρασεολογικά-χαρακτήρα του Μότσαρτ στην ταινία (αφού πιστεύω πως πολλοί τον φανταζόμασταν ώς ένα φιλήσυχο και πράο ανθρωπάκι), παραθέτω κάποια αποσπάσματα επιστολών του, που έδειχναν τον "χυδαίο" χαρακτήρα του. Το γνώριζα πριν δώ την ταινία ευτυχώς γι΄αυτό και δεν εξεπλάγην

Η ταινία τότε σάρωσε τα βραβεία (8 αγαλματάκια) και όποιος έχει έστω και μια μικρή επαφή με την κλασική μουσική, πιστεύω πως θα είναι γι΄αυτόν μια ταινία όπου θα περάσει ευχάριστα την ώρα του έχοντας ως background μια εκπληκτική μουσική.

Εμένα πάντως μου άρεσε! :-)


Υ.Γ Warning
H ταινία περιέχει πολλή όπερα (μη πείτε μετά ότι δεν σας προειδοποίησα :Ρ )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 24-03-12 στις 17:13
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-04-11, 09:44
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Να και ένα ωραίο video από την σελίδα που μας οδηγεί το link του dimitrios83 ("Οι λέξεις έχουν την δική τους ιστορία").
http://www.youtube.com/watch?v=Ds8ry...embedded#at=11
Το video είναι μια απάντηση του χρήστη Gpointofview, σε σχόλιο και αντι-σχόλια για αυτό εδώ :
"Ντίνος είπε
21 Φεβρουαρίου, 2011 στο 14:18

«Δώστε μου τα καλύτερα πιάνα της Ευρώπης, αλλά αν με ακούνε άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν τίποτε ή δεν θέλουν να καταλάβουν τίποτε και δεν συναισθάνονται μαζί μου αυτό που παίζω, τότε θα χάσω όλη τη χαρά μου»
W.A. Mozart "

(Δεν ξέρω ποιά όπερα τραγουδάνε αν και ακούγεται γνωστό και ούτε ποιοί ακριβώς είναι αυτοί που τραγουδάνε)
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-04-11, 22:01
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Είχα δει την ταινία τότε που πρωτοπαίχτηκε στις αίθουσες, αλλά δεν θυμόμουν και πολλά, ούτε και είχα την ωριμότητα να την αξιολογήσω.

Την είδα πάλι πριν από μερικούς μήνες και πραγματικά την ευχαριστήθηκα. Μου άρεσε πολύ ο φευγάτος τύπος που παίζει τον Μότσαρτ (Tom Hulce), ή τρόπος που κάνει τον φευγάτο. Το βλέμμα του και εκείνο το παρά κάτι υστερικό γέλιο του είναι δύο πράγματα που μου έχουν μείνει. Γενικά, πιστεύω ότι η ταινία δείχνει με ανάγλυφο τρόπο ότι ο Μότσαρτ δεν ήταν ένας απλός, καθημερινός άνθρωπος.

Συμφωνώ κι εγώ ότι πρόκειται για μια όχι απλώς ευχάριστη, αλλά πολύ καλή ταινία.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-04-11, 13:04
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Και σε μένα άρεσε η ταινία. Δημήτρη, με εκπλήσσεις ευχάριστα.
Πολύ ωραίο επίσης και το κείμενό σου και η κριτική σου με άποψη.

Σκηνοθέτης του φιλμ ο Μίλος Φόρμαν που έκανε και το αριστούργημα Στη φωλιά του Κούκου, δέστο κι αυτό Δημήτρη και θα πίνεις νερό στ' όνομά μου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-04-11, 13:24
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πολύ καλή ταινία με τον Τζακ Νίκολσον.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-04-11, 14:47
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Και το Dark City
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Gildor για αυτό το μήνυμα:
Nikoscot (27-04-11)
  #7  
Παλιά 28-04-11, 00:50
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Σήμερα την είδα για δεύτερη φορά.

Νομίζω ότι οι ηθοποιοί ήταν εκπληκτικοί στην ερμηνεία τους. Ειδικά ο γέρος σαλιέρι, έδωσε ρέστα! Ή εκφραστικότητα του προσώπου του ήταν πραγματικά φοβερή. Αλλά γενικά νομίζω πως όλο το καστ είχε να δείξει πάρα πολύ καλές ερμηνείες. Κάποιος που γνωρίζει απο κινηματογράφο, ας με διορθώσει άν κάνω λάθος.

Επίσης αίσθηση προκαλεί το γεγονός πως αν και ο σαλιέρι τον φθονούσε μέχρι θανάτου, αν και μέτριος συνθέτης, εν τούτοις ήταν ο μοναδικός-απο τους πρωταγωνιστές της ταινίας προφανώς-που αντιλαμβανόταν στο έπακρο τη μουσική του Μότσαρτ! Όχι μόνο ένιωθε σαν να ζούσε στα ουράνια όταν την άκουγε, αλλά "έπιανε" και κάθε κρυφό νόημα που ήθελε να περάσει ο Μότσαρτ μέσα απο τη μουσική του!

Αλλά ο Σαλιέρι ποτέ δεν είπε καλό λόγο ούτε στον πρίγκιπα ούτε σε κανέναν άλλον για τη "θεικότητα" της μουσικής του Μότσαρτ. Ενώ θα μπορούσε με παλμό, ένταση και έκφραση για να την υπερασπιστεί διότι ήταν φανερό πόσο πολύ τη λάτρευε, η ζήλεια του τον απέτρεπε! Δίδαγμα ίσως πως ο φθόνος μπορεί να φθείρει τον άνθρωπο.

Πάντως o Σαλιέρι εξέφραζε πλήρως τον θαυμασμό του στο Μότσαρτ για τη μουσική του με ενθουσιασμό. Λές και δεν "του βγαινε" να πεί ψέμματα μπροστά του αφού κατα βάθος τον θαύμαζε τόσο πολύ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 28-04-11 στις 01:04
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-04-11, 11:07
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Ο Σαλιέρι είχε πρόβλημα με τον εαυτό του, διότι αντιλαμβανόταν την ιδιοφυία του Μότσαρτ και συνειδητοποίησε πως ποτέ δε θα τον φτάσει. Πίσω από το φθόνο, υπήρχε κι ένας απέραντος θαυμασμός για αυτό το μυαλό, που από νεαρό κατόρθωνε να κάνει παπάδες. Ακόμη κι αν ο Μότσαρτ πέθαινε, ο Σαλιέρι δε θα ησύχαζε, αφού στην Πλάση είχε προλάβει να υπάρξει ένα τέτοιο άστρο και το είχε δει να λάμπει, είχε θαμπωθεί!

Δεν είναι και λίγο, εδώ που τα λέμε, να είσαι μουσικός με φιλοδοξίες και ταλέντο και να εμφανίζεται μπροστά σου ο Μότσαρτ, η ταλεντάρα, και να σε σβήνει με μια νότα του. Ο Σαλιέρι ήταν ίσως ο μόνος που προέβλεψε πως ο Μότσαρτ θα μείνει στην Ιστορία. Νομίζω πως αυτή η επίγνωση στοίχειωσε ως το τέλος τη ζωή του Σαλιέρι.

Ο ηθοποιός που τον υποδύθηκε δυστυχώς εξαφανίστηκε. Τον έχει δει κανείς αλλού;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-04-11, 11:34
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τον ειδα προσφατα σε μια τηλεοπτικη θρησκευτικη παραγωγη του 2006 Επισης τον εχω δει και σε μια ταινια Σταρ Τρεκ.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-04-11, 15:30
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Σαλιέρι ήταν ίσως ο μόνος που προέβλεψε πως ο Μότσαρτ θα μείνει στην Ιστορία.
Στην ταινία σίγουρα ήταν ο μοναδικός! Όπως είπα και πρίν, όταν άκουγε την μουσική του έδειχνε σαν να αφουγκραζόταν την κάθε νότα και τον κάθε παλμό. Κυρίως τις στιγμές που μονολογούσε ώς γέρος Σαλιέρι, εκφραζόταν για τα έργα του Μότσαρτ με έναν λυρισμό και μια ποιητικότητα άνευ προηγουμένου!

Στην πραγματικότητα όμως θέλω να πιστεύω πως υπήρχαν αρκετοί που ήξεραν ότι θα μείνει για πάντα στην Ιστορία. Όχι βέβαια και τόσοι πολλοί, διότι ως γνωστόν πάλευε να τα φέρει βόλτα με τα οικονομικά του (δεν είχε δα και την αναγνώριση όσο βρίσκονταν στη ζωή).

Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο ηθοποιός που τον υποδύθηκε δυστυχώς εξαφανίστηκε. Τον έχει δει κανείς αλλού;
Εδώ η φιλμογραφία του ηθοποιού.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 28-04-11 στις 23:53
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:05.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.