Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Αθλητισμός
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-04-08, 14:59
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Για την Ελλάδα!!

ΝΤΟΠΙΝΓΚ - ΤΗΝ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ ΥΠΕΒΑΛΕ Ο ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΑΡΣΗΣ ΒΑΡΩΝ, ΧΡΗΣΤΟΣ ΙΑΚΩΒΟΥ, ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΕΙΓΜΑ ΕΝΤΕΚΑ ΑΘΛΗΤΩΝ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ

Πηγή : naftemporiki.gr
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-04-08, 15:10
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Παγκόσμιο σάλο έχει προκαλέσει η είδηση που ήρθε στο φως της δημοσιότητας μετά από ξαφνικό έλεγχο ντόπινγκ που έγινε από την WADA (ΠΥΚΝ στα Ελληνικά, δηλαδή Παγκόσμια Υπηρεσία Καταπολέμησης Ντόπινγκ), με την οποία αποκαλύφθηκε πως 11 από τους 14 (5 αθλητές & 6 αθλήτριες) της Εθνικής ομάδας άρσης βαρών της Ελλάδας έκαναν χρήση απαγορευμένων ουσιών! Η είδηση επιβεβαιώνεται και από την ελληνική ομοσπονδία, η οποία θα εκδώσει σύντομα ανακοίνωση στην οποία θα ζητήσει την εξέταση του δεύτερου δείγματος των αθλητών. Σε περίπτωση που κι αυτό βγει θετικό, τότε το άθλημα (και όχι μόνο αυτό δυστυχώς) θα πληγεί ανεπανόρθωτα, ιδιαίτερα ενόψει της Ολυμπιάδας του Πεκίνου (που αρχίζει σε 4 μήνες και κάτι). Να σημειώσουμε ότι ο έλεγχος έγινε στην Αθήνα πριν από ένα μήνα περίπου, σε 14 αθλητές και αθλήτριες, μερικοί εκ των οποίων επρόκειτο να λάβουν μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Πηγή : apomesa.info
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-04-08, 16:47
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ας πρόσεχε ο κος Ιακώβου, χάρισε στην Ελλάδα σπουδαίες επιτυχίες, γιατί να αμαυρίσει το όνομα της Ελληνικής Άρσης βαρών και το δικό του;

Ξέρουμε ότι όλοι οι αθλητές του αθλήματος αυτού σχεδόν, παίρνουν παράγωγα και φάρμακα, θα έπρεπε να είχαν κάνει αυστηρές συστάσεις και να υπήρχε ακόμα πιο αυστηρή επιτήρηση.

Πραγματικά κρίμα...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-04-08, 18:22
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας πρόσεχε ο κος Ιακώβου, χάρισε στην Ελλάδα σπουδαίες επιτυχίες, γιατί να αμαυρίσει το όνομα της Ελληνικής Άρσης βαρών και το δικό του;
Είσαι πολύ σίγουρος οτι αυτές οι επιτυχίες ήταν καθαρές ; Γιατί εγώ δεν είμαι. Ο Ιακώβου ήταν συνεργάτης και συναίτερος με τον Τζέκο. Στον έναν φορτώθηκαν όλες οι αμαρτίες του ελληνικού αθλητισμού, ο άλλος παρέμεινε στη συνείδηση του ελληνικού λαού ώς ο εθνικός προπονητής. Δικαιοσύνη λοιπόν έστω και καθυστερημένα.

Αυτό που με εξοργίζει είναι οτι ένα πολύ μεγάλο μέρος του ΕΑΚΝ Αγίου Κοσμά, μια πραγματικά όαση για τον μαζικό αθλητισμό, έκλεισε για το κοινό ωστε να μπορούν τα πρεζόνια του ελληνικού αθλητισμού να βαράνε τις ντόπες τους με την άνεσή τους. Δέντρα κόπηκαν , κακάσχημα μπλέ προκάτ κτήρια σηκώθηκαν, όλα προς εξυπηρέτηση της μεγάλης εθνικής ιδέας που επιτάσσει μετάλια με κάθε τίμημα και ανατολικού τύπου πρωταθλητισμό.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-04-08, 01:21
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Σιγά μωρέ πώς κάνετε έτσι... Φαντάζεστε να είχαν κανένα ατύχημα με μοτοσυκλέτα την προηγούμενη μέρα της τελετής;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-04-08, 13:15
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εμένα ρε παιδιά κάτι μου μυρίζει...
Κατ' αρχάς δε βλέπω το λόγο για ντοπάρισμα αυτή την εποχή!
Κατά δεύτερον, αν υπήρχε τέτοια περίπτωση δεν θα έβρισκαν 2-3 από αυτούς κάποιο λόγο να κάνουν τον έλεγχο μερικές μέρες αργότερα;
Δεν θα έκανε τόσο σάλο το να καλέσουν 14 αθλητές συγκεκριμένη μέρα και να εμφανιστούν οι 11 - 12 γιατί οι άλλοι είναι κάπου μακρυά!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-04-08, 14:54
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα ρε παιδιά κάτι μου μυρίζει...
Κατ' αρχάς δε βλέπω το λόγο για ντοπάρισμα αυτή την εποχή!
Την ντόπα δεν την παίρνουν μόνο για τους αγώνες αλλά κυρίως κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας ώστε να αντέξουν τις σκληρές προπονήσεις.

Όσο αφορά τη δικαιολογία που θα μπορούσαν να επικαλεστούν, μην ξεχνάς οτι τον έλεγχο τον έκανε ξένη υπηρεσία και όχι ελληνική. Οι δικοί μας τους ειχαν κάνει και τους ειχαν βρεί καθαρούς ! Μετά απο δύο μέρες απο τη λήψη δεν ανιχνεύεται τίποτα και για αυτό το λόγο οι έλεγχοι ειναι αιφνιδιαστικοί.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-04-08, 16:45
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και πάλι...
Η νομοθεσία λέει ότι οι αθλητές απαγορεύεται να παίρνουν συγκεκριμένες ουσίες κατά τη διάρκεια των αγώνων ή για όλη τη ζωή τους;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-04-08, 16:56
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Η νομοθεσία λέει ότι οι αθλητές απαγορεύεται να παίρνουν συγκεκριμένες ουσίες κατά τη διάρκεια των αγώνων ή για όλη τη ζωή τους;
Έχω την πεποίθηση ότι δεν πρέπει ποτέ να παίρνουν απαγορευμένες ουσίες. Επίσης, έλεγχος μπορεί να γίνει οποτεδήποτε, και οι αθλητές υποχρεούνται να παρίστανται στον έλεγχο όποτε κληθούν.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-04-08, 01:53
ARDHTTHS AGRAS Ο χρήστης ARDHTTHS AGRAS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 08-04-08 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Ζούμε σε μια εποχή όπου τα πάντα εξαρτώνται απο την "δια το θεαθήναι επιτυχία". Δενενδιαφέρει η ουσία, δεν ενδιαφέρει αν καταστρέφονται σώματα και ψυχές στο βωμό της "βιτρίνας". Όσοι σήμερα κόπτονται διότι αποκλείστηκε ουσιαστικά η ελληνική ομάδα Βαρεων Βαρών είναι απο την ίδια πάστα εκείνων που έβλεπαν ειρωνικά τα τερατώδη σώματα των Ανοτολικογερμανίδων, Ρώσων και Κινέζων.

Αν οι Ολυμπιακοί Αγώνες καταφέρουν να κρατήσουν απο το ολυμπιακό ιδεώδες τουλαχιστον την εντιμότητα, την fairness, ειναι ευχής έργον να το κάνουν.

Και άς μην γυρίζουν οι αθλητές μας με μετάλλια "χημικώς παρασκευασμενα και μεταλλαγμένα".

Ας γυρίζουν περήφανοι, διότι απλά συμμετείχαν.

Και ας αφήσουν τις υποδεέστερες ράτσες που έχουν αναγκη ντοπαρίσματος να θριαμβολογούν για την .......παρακμή τους.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-04-08, 02:04
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από ARDHTTHS AGRAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζούμε σε μια εποχή όπου τα πάντα εξαρτώνται απο την "δια το θεαθήναι επιτυχία". Δενενδιαφέρει η ουσία, δεν ενδιαφέρει αν καταστρέφονται σώματα και ψυχές στο βωμό της "βιτρίνας".
Ολες οι εποχες ετσι ηταν δε νομιζω να υπηρξε ποτε η Χρυση Εποχη της μυθολογιας οπου ολα ηταν ιδανικα, αγνα και εναρετα, για να τη ζηλευουμε εμεις τα δυστυχα τσουτσεκια που μας ελαχε να ζουμε σε παρακμη

Αρχική Δημοσίευση από ARDHTTHS AGRAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας γυρίζουν περήφανοι, διότι απλά συμμετείχαν.
Να συμμετασχεις εσύ και εγώ, να είμαστε περήφανοι για τη συμμετοχή μας. Πες το όμως αυτό σε επαγγελματίες να γελάσουν.

Ο πρωταθλητισμος ειναι εξ ορισμου μια εννοια ελιτιστικη οπου χωραει μονο ο καλυτερος. Τα περι 'συμμετοχης' και ολυμπιακου ιδεωδους ειναι κατα τη γνωμη μου μεταγενεστερες και τεχνητες εφευρεσεις για να δικαιολογηθει και να εξευγενιστει ο αθλητισμος... αλλα δεν ξερω ποσοι πιστευουν στην ολη αυτη ιδεολογια και αμφιβαλλω να πιστευουν, ακριβως επειδη ειναι τεχνητή. Συμμετεχεις πάντα και μόνο με σκοπο να νικησεις, γιατι ακριβώς αυτη ειναι η ουσια του αθλητισμου, δυστυχως
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 07-04-08 στις 02:10
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-04-08, 02:27
ARDHTTHS AGRAS Ο χρήστης ARDHTTHS AGRAS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 08-04-08 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων

Να συμμετασχεις εσύ και εγώ, να είμαστε περήφανοι για τη συμμετοχή μας. Πες το όμως αυτό σε επαγγελματίες να γελάσουν.
Να απαγορευθεί η συμμετοχή επαγγελματιών αθλητων στους Ολυμπιακούς αγωνες. Αυτοί ας έχουν τα δικά τους "meeting" και άς κερδίζουν σε αυτά οι καλύτεροι φαρμακομικτες, φαρμακοτρίφτες, και κάθε ένας που πιστεύει πως η αξία βρίσκεται σε ισοτονικά.

Ειλικρινά, το 5.49 μ του Χ.Παπανικολάου στο επι κοντώ έχει μεγαλύτερη αξία απο τα 6μ του Μπούμπκα, αφου ο Χρηστος είχε παιλιό ξύλινο κοντάρι και όχι ελαστικό απο fiberglass.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-04-08, 10:26
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από ARDHTTHS AGRAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Να απαγορευθεί η συμμετοχή επαγγελματιών αθλητων στους Ολυμπιακούς αγωνες.
Μάλλον ζεις σε λάθος αιώνα

Ολυμπιακοί αγώνες χωρίς τους καλύτερους αθλητές θα ήταν ανούσιοι.

Μην ξεχνάς ότι και στην αρχαιότητα, ναι μεν όπως και σήμερα δεν έπαιρναν χρήματα, από τους διοργανωτές, αλλά οι πόλεις δεχόντουσταν τους Ολυμπιονίκες, με ύψιστες τιμές και παροχές.

Τώρα στο εξωτερικό το κράτος δεν δίνει δραχμή στους αθλητές, εκτός της φιλοξενίας και τους χώρους άθλησης.
Τα χρήματα τα βγάζουν από τους σπόνσορες με την διαφήμιση προϊόντων τους, όπως γίνεται και εδώ συν την πρόσληψη τους στο στρατό, συν χρήματα πριμοδότησης, συν συν.

Η κρατική χορηγία θα πρέπει να σταματήσει. Θα πρέπει να αρκεστεί στο να καλύπτει τα οδοιπορικά έξοδα όλων των αθλητών, πρωταθλητών ή μη, να πληρώνει προπονητές, γιατρούς κλπ να παρέχει ικανοποιητικούς χώρους προπονησης, σίτηση και στέγαση κααι οι όλα να μείνουν εκεί.

Τα κίνητρα σήμερα του πρωταθλητισμού είναι τεράστια, πάντως την μεγάλη ευθύνη την έχουν οι ομοσπονδίες και οι προπονητές.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο λαλίστατος κος Χρήστος Ιακώβου, το 1999 έδιωξε από την Εθνική ομάδα, τον αθλητή Κωνσταντινίδη, επειδή αρνήθηκε να του κάνει ο κος Ιακώβου τις ενέσεις.... Ο υπερπρόεδρος της Ομοσπονδίας Άρσης Βαρών και νομάρχης κος Σγουρός, κάλυψε απόλυτα τον κο Ιακώβου.

Ο κος Σγουρός και ο κος Ιακώβου θα πρέπει σήμερα να κάτσουν στο σκαμνί και να τιμωρηθούν για όσα έκαναν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-04-08, 10:32
ARDHTTHS AGRAS Ο χρήστης ARDHTTHS AGRAS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 08-04-08 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον ζεις σε λάθος αιώνα

.
Πιθανόν!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-04-08, 10:46
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο κος Σγουρός και ο κος Ιακώβου θα πρέπει σήμερα να κάτσουν στο σκαμνί και να τιμωρηθούν για όσα έκαναν.
Χμ ..να υποθέσω ότι η τωρινή ηγεσία του αθλητισμού δεν έχει ευθύνες..
Αλλά ξέχασα..όλα στη δικαιοσύνη !
Επίσης είναι φοβερή η προσπάθεια που γίνεται από τα κρατικά μέσα να μειώσουν το γεγονός λέγοντας ότι αυτά πάντα γινόντουσαν και δεν αποτελεί εξάιρεση το γεγονός αυτό.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:14.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.