Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Οδηγώντας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολόγηση: Αξιολόγηση θέματος: 2 Ψήφοι, 4,50 κατά μέσο όρο. Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-11-06, 12:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ταξί : Μαρούσι – Περιστέρι, 30 ευρώ;

Ταξί; Μαρούσι – Περιστέρι, 30 ευρώ!

Χάος στα τιμολόγια των ραδιοταξί που ζητούν ό,τι θέλουν, παραβιάζοντας τις ισχύουσες διατάξεις του υπουργείου Μεταφορών

Κηφισιά - Πειραιάς: 22 ευρώ, Χολαργός - κέντρο: 18 ευρώ, Μαρούσι - Περιστέρι: 30 ευρώ, Εκάλη - Γλυφάδα: 60 ευρώ. Δεν πρόκειται για θεωρητικές τιμολογήσεις διαδρομών ή για προτάσεις του κλάδου των αυτοκινητιστών ταξί για αυξήσεις στα κόμιστρα, αλλά για πραγματικές χρεώσεις που αναγκάστηκαν να πληρώσουν επιβάτες ραδιοταξί. Το χάος στις τιμολογήσεις που επικρατεί στον χώρο των ραδιοταξί, αλλά και οι διαφορετικές πρακτικές στα ταξί, καθιστούν τον επιβάτη ανυπεράσπιστο και έρμαιο των διαθέσεων ή ακόμη και των προθέσεων του εκάστοτε οδηγού ή εταιρείας. Παρά το γεγονός ότι τα κόμιστρα των ταξί ορίζονται ρητώς με απόφαση του υπουργείου Μεταφορών, τα φαινόμενα αισχροκέρδειας είναι πολύ συχνά. Παράλληλα, η συμπεριφορά των οδηγών δεν είναι πάντα υποδειγματική, καθώς δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις επιβατών που αλλού ζήτησαν να πάνε και αλλού βρέθηκαν, ενώ ακόμοι περισσότεροι είναι οι επιβάτες που... «έφαγαν» πόρτα στην κυριολεξία.

Επιλογή του πελάτη

Περιμένετε στη Λεωφόρο Μεσογείων στις 2 το μεσημέρι μιας καθημερινής για να βρείτε ταξί. Η κυκλοφοριακή συμφόρηση έντονη και τα αυτοκίνητα περνούν με ταχύτητες χελώνας από μπροστά σας. Ξαφνικά ξεπροβάλλει στο βάθος το κίτρινο αντικείμενο του πόθου, ένα ταξί. Απλώνετε το χέρι προκειμένου ο οδηγός να καταλάβει ότι αυτόν περιμένετε. Οσο πλησιάζει βλέπετε ότι έχει ανεβασμένη τη «σημαία», που υποδηλώνει ότι είναι ελεύθερος και αισθάνεστε ο πιο τυχερός άνθρωπος του κόσμου. Πλησιάζει προς το μέρος σας, κάνοντας δεξιά στον δρόμο, κατεβάζει το παράθυρό του για να σας ρωτήσει ποιος είναι ο προορισμός σας. Αυτό λιγάκι σας αποθαρρύνει - και σας ενοχλεί, διότι κατ' αρχάς δεν δικαιούται να σας ρωτά. Συγκρατείστε όμως και απαντάτε ότι θα θέλατε να σας μεταφέρει στο κέντρο της Αθήνας. Η απάντηση δεν έρχεται ποτέ, διότι το ταξί πατάει απότομα γκάζι και εξαφανίζεται. Το περιστατικό επαναλαμβάνεται ξανά και ξανά, μέχρι που κάποιο ταξί τελικώς σας «επιλέγει» και οι ελπίδες να φτάσετε, έστω με καθυστέρηση, στον προορισμό σας, αναπτερώνονται.

Το μαρτύριό σας βέβαια δεν έχει τελειώσει από τη στιγμή που μπαίνετε στο ταξί, διότι στο σημείο αυτό ξεκινάει η περιήγηση. Ο οδηγός περιορίζει την ταχύτητά του και σταματά σε κάθε πεζό που βλέπει και επιβιβάζει όποιον ψάχνει ταξί με προορισμό που «βολεύει». Δεν σας ρωτά και δεν ενημερώνει τον νέο επιβάτη ποιος είναι ο δικός σας προορισμός. Μπορεί να ξεκινήσατε από τη Μεσογείων με προορισμό το κέντρο της Αθήνας, καταλήξατε όμως να κάνετε μια βόλτα μέχρι το Γαλάτσι πριν από τον τελικό σας προορισμό. Τα παραπάνω περιστατικά, δυστυχώς, δεν αποτελούν δημιούργημα φαντασίας, αλλά καθημερινές ιστορίες. Ανάλογες συμπεριφορές σίγουρα δεν αντιπροσωπεύουν το σύνολο του κλάδου των αυτοκινητιστών, ωστόσο συναντώνται συχνά.

Τιμολογήσεις κατά βούληση

Τα πράγματα φαίνεται να περιπλέκονται ακόμη περισσότερο, όταν οι μετακινήσεις πραγματοποιούνται με ραδιοταξί. Οι τιμολογήσεις φαίνεται να γίνονται κατά βούληση, καθώς η τιμή της κλήσης και η τιμή του ραντεβού -αν και ρητώς καθορισμένα από το υπουργείο Μεταφορών- ποικίλλουν. Στην πλειονότητα των εταιρειών, στο κόστος της διαδρομής που καθορίζεται από το ταξίμετρο προστίθεται ένα επιπλέον ποσό για την κλήση, το οποίο ξεκινάει από 2 ευρώ και μπορεί να φθάσει ακόμη και τα 8 ευρώ. Η τιμή «εκκίνησης» για το ραντεβού ξεκινάει από 4,5 ευρώ και μπορεί να ξεπεράσει ακόμη και τα 10, ποσό στο οποίο προστίθεται φυσικά και η ένδειξη του ταξίμετρου. Σημειώνεται ότι σύμφωνα με το υπουργείο Μεταφορών η τιμή ορίζεται στο 1,5 ευρώ για την κλήση και στα 2,5 ευρώ για το ραντεβού, ενώ είναι υποχρεωτική η ανάρτηση σε όλα τα ραδιοταξί πίνακα με την τιμολόγηση. Παράλληλα, η πρακτική της «κλειστής διαδρομής», δηλαδή μιας καθορισμένης τιμής για συγκεκριμένες διαδρομές, κυρίως μεγάλων αποστάσεων, φαίνεται να ακολουθείται σε αρκετές περιπτώσεις. Η διαδρομή, για παράδειγμα, από την Κηφισιά στο λιμάνι του Πειραιά κυμαίνεται από 22 ευρώ έως και 35 ευρώ.

Θέλουν αυξήσεις στα κόμιστρα

Αναπροσαρμογή στα κόμιστρα των ταξί διεκδικούν για μία ακόμη φορά οι επαγγελματίες αυτοκινητιστών ταξί, ενδεχόμενο το οποίο ο υπουργός Μεταφορών Μιχ. Λιάπης άφησε ανοιχτό σε πρόσφατες δηλώσεις.

Παρά το γεγονός ότι στις αρχές του 2006 ο κλάδος των αυτοκινητιστών «κέρδισε» αυξήσεις που αγγίζουν ακόμη και το 43%, επανέρχονται με νέα αιτήματα. Στις αρχές του τρέχοντος έτους, η αναπροσαρμογή στα κόμιστρα των ταξί περιλάμβανε τη διαμόρφωση της τιμής της σημαίας στο 1 ευρώ από 0,85 ευρώ (αύξηση 18%), ενώ το κόστος της ελάχιστης διαδρομής εκτοξεύθηκε στα 2,50 ευρώ από 1,75 ευρώ (για την επαρχία η ελάχιστη διαδρομή από 2 ευρώ διαμορφώθηκε στα 2,70 ευρώ - αύξηση 35%). Η τιμή του τιμολογίου Α (μονή ταρίφα) διαμορφώθηκε σε 0,32 ευρώ ανά χιλιόμετρο αυξανόμενο κατά 0,02 ευρώ, ενώ για τη διπλή ταρίφα (τιμολόγιο Β) από το 0,56 ευρώ ανά χιλιόμετρο διαμορφώθηκε στο 0,60 ευρώ.

Τα αιτήματα των αυτοκινητιστών ταξί για το 2007 κάνουν λόγο για αύξηση του τιμολογίου Α (μονή ταρίφα) σε 0,82 ευρώ από 0,32 και αύξηση του τιμολογίου Β (διπλή ταρίφα) σε 0,72 ευρώ από 0,60. Παράλληλα, τμήμα του κλάδου ζητεί την εφαρμογή προκαθορισμένων τιμών για συγκεκριμένες διαδρομές -από και προς αεροδρόμια, λιμάνια, μεγάλους σιδηροδρομικούς σταθμούς- αίτημα το οποίο δεν φαίνεται να έχει ανταπόκριση από το υπουργείο Μεταφορών, το οποίο έχει ήδη αναρτήσει ενδεικτικές τιμές στο λιμάνι του Πειραιά και στο αεροδρόμιο «Ελ. Βενιζέλος» προκειμένου οι επιβάτες να είναι ενήμεροι και να αποφεύγονται φαινόμενα αισχροκέρδειας.

Πηγή : Καθημερινή
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-11-06, 14:32
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλώνετε το χέρι προκειμένου ο οδηγός να καταλάβει ότι αυτόν περιμένετε. Οσο πλησιάζει βλέπετε ότι έχει ανεβασμένη τη «σημαία», που υποδηλώνει ότι είναι ελεύθερος και αισθάνεστε ο πιο τυχερός άνθρωπος του κόσμου. Πλησιάζει προς το μέρος σας, κάνοντας δεξιά στον δρόμο, κατεβάζει το παράθυρό του για να σας ρωτήσει ποιος είναι ο προορισμός σας. Αυτό λιγάκι σας αποθαρρύνει - και σας ενοχλεί, διότι κατ' αρχάς δεν δικαιούται να σας ρωτά. Συγκρατείστε όμως και απαντάτε ότι θα θέλατε να σας μεταφέρει στο κέντρο της Αθήνας. Η απάντηση δεν έρχεται ποτέ, διότι το ταξί πατάει απότομα γκάζι και εξαφανίζεται.
Λάθος του πελάτη.

Εγώ, αφού έχει ανεβασμενη τη σημαία, πρώτα μπαίνω, και μετά λέω προορισμό. Μπορεί να μού πει τίποτα;

Αν κάποιος έχει κατεβασμένη τη σημαία και ψάχνει να ψαρώσει πελάτη, δε μιλάω καν, του λέω "φύγε". Βέβαια, κάνω εξαιρέσεις καμμία φορά, π.χ. αν είναι ώρα αιχμής όπου είναι δύσκολο να βρει κανείς ταξί, ή αν είναι πολύ αργά μέσα στη νύχτα και κάποιος τυχόν σχολάει, οπότε και έχει δικαιολογημένα κατεβασμένη τη σημαία.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο οδηγός περιορίζει την ταχύτητά του και σταματά σε κάθε πεζό που βλέπει και επιβιβάζει όποιον ψάχνει ταξί με προορισμό που «βολεύει». Δεν σας ρωτά και δεν ενημερώνει τον νέο επιβάτη ποιος είναι ο δικός σας προορισμός.
Οσο εμείς οι ίδιοι αφήνουμε τα παραπάνω να συμβαίνουν, θα συνεχίσουν να συμβαίνουν.

Για κάντε πως καλείτε την αστυνομία, όταν ζητάνε παράλογο ποσό. Να δείτε πώς αλλάζουν συμπεριφορά στη στιγμή...

Εδώ εγώ πήγαινα να αλλάξω ταξί επειδή ο οδηγός του κάπνιζε, και αυτός μού ζητούσε συγγνώμη, το έσβησε αμέσως και με παρακάλαγε να μείνω...!

Μία άλλη καλή τακτική είναι, όταν μπαίνουμε σε ταξί, να βλέπουμε τον αριθμό της πινακίδας και να τον σημειώνουμε στο κινητό. Μπορούμε ανά πάσα στιγμή να πούμε στον οδηγό ότι θα τον αναφέρουμε για τις παραβάσεις του.

Στο τέλος, μόνο εμείς φταίμε που δεν έχουμε σωστή καταναλωτική συνείδηση και πληρώνουμε για κακές υπηρεσίες.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην avel για αυτό το μήνυμα:
Archmage (20-07-09)
  #3  
Παλιά 26-11-06, 14:44
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εμένα συχνά στο παρελθόν μου κάναν το εξής.
Κάπου έχουν κρυμμένο ένα κουμπάκι ή και καμιά φορά πάνω στο ταξίμετρο, και όταν κοιτάς αλλού το πατάνε και σου ανεβάζουν την ένδειξη του ταξίμετρου.
Μια φορά ένας , για να μπορέσει να το κάνει με την ησυχία του έβσησε την οθόνη για να το ανεβάσει. Εγώ το κατάλαβα , και από Πειραία που το πήρα μέχρι Λεωφ. Αλεξάνδρας κοίταζα συνέχεια το ταξίμετρο και τα χέρια του.
Το γέλιο ήταν που προσπαθούσε να μου αποσπάσει την προσοχή με διάφορες ηλίθιες τακτικές για να το ξαναανάψει. (πχ κοίτα εκείνο το γκομενάκι και τέτοια). Εγώ όμως σταθερός, το βλέμμα στο ταξίμετρο.
Αφού λοιπόν έκανε αρκετές αποτυχημένες προσπάθειες και αφού είδε και αποειδε, στο Τέλος πήρε μια δεύτερη πελάτισσα και αναγκάστηκε να το ανάψει όπου έδειχνε ακόμα την τιμή που είχε όταν το έσβησε. (2 ευρώ).
Εκεί του έδωσα 2 ευρώ λοιπόν για μια διαδρομή Πειραιάς - Κέντρο, και ενώ αυτός μου ορκιζόταν ότι δεν το έκανε επίτηδες, μόλις του ειπά ότι ειμαι Ηλεκτρονικός και αν ήθελε να πάμε στην Αστυνομία για έλεγχο του ταξίμετρου, με ευχαρίστησε για τα 2 ευρώ και έφυγε.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-11-06, 18:16
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-08 23:38
Φύλο: Άντρας
Αυτή η κατάσταση με τα ταξί είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!!!!
Συνέχεια αυξάνονται τα κόμιστρα και οι απατεωνιές σαν αυτές που αναφέρετε πιο πάνω δίνουν και παίρνουν.Εδώ στην Πάτρα ευτυχώς δε γίνονται τόσο πολλά,αλλά μόνο το ότι η ελάχιστη χρέωση,ανεξαρτήτου διαδρομής,είναι περίπου 3 ευρώ αρκεί.Πριν λίγα χρόνια πληρώναμε 500 δραχμές,δηλ 1,5 ευρώ και τώρα 3......ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-11-06, 09:21
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Συμφωνώ ότι οι επιβάτες μπορούν να κάνουν πολλά περισότερα για να αλλάξει αυτή η κατάσταση. Μερικές ιδέες:

α) Προτιμάτε τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς. Πραγματικά, έχοντας το μετρό ως κορμό και χρησιμοποιώντας λεωφορεία μπορείτε να βρεθείτε από οποιοδήποτε σημείο της πόλης σε ένα άλλο μέσα σε μικρό χρόνο. Το ότι μπορεί να χρειαστεί μία ή δύο αλλαγές μέσων δεν σας καθυστερεί ιδιαίτερα.

β) Μη φοβάστε να είστε συνεπείς πελάτες γνωρίζοντας τα δικαιώματά σας. Στο τέλος ο οδηγός ταξί ξέρει ότι ανά πάσα στιγμή έχετε τον αριθμό του και καταγγέλετε ό,τι θέλετε.

γ) Το κυριότερο ίσως... Αποθαρρύνετέ τους να κάνουν παραβάσεις. Σταματάτε μόνο άδεια ταξί και όπως προαναφέρθηκε, απλά μπείτε μέσα και πείτε προορισμό. Μην περιμένετε να ακούσετε τα "γούστα" του κάθε οδηγού.

Προσωπικά έχω να μπω σε ταξί περίπου 5-6 χρόνια και δεν τον έχω μετανοιώσει λεπτό.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-04-07, 16:24
Υιοργοσ
Guest
 

Καταγγελια

Καλά όλα αυτά, αλλά υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνεις την καταγγελία, αφού έχεις κρατήσει τον αριθμό του ταξί; Βρήκα τα τηλέφωνα της ΣΑΤΑ, αλλά δεν το σηκώνουν...

Με λήστεψε ένας ταξιτζής, Πειραιάς-Παγκράτι 15 ευρό, με το ταξίμετρο κλειστό γιατί "έχει χαλάσει"... Πού και πώς μπορώ να το καταγγείλω, και να ξέρω ότι θα γίνει κάτι; Έστω μία επίπληξη, βρε αδελφέ!..

Ε;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-04-07, 17:28
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 22:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ από την ημέρα που απέκτησα ΙΧ χάρηκα μόνο και μόνο γιατί δεν ήμουν πλέον αναγκασμένος να ακούω τη λογοδιάρροια των οδηγών ταξί.

Τα ταξί είναι η μόνη περίπτωση απεργίας στην Αθήνα όπου οι κάτοικοι παρακαλάνε να γίνεται πιο συχνά
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-04-07, 09:15
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Υιοργοσ Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρήκα τα τηλέφωνα της ΣΑΤΑ, αλλά δεν το σηκώνουν...

Πού και πώς μπορώ να το καταγγείλω, και να ξέρω ότι θα γίνει κάτι; Έστω μία επίπληξη, βρε αδελφέ!..

Ε;
Πάρε το ΙΝΚΑ ήενα τηλέφωνο και ρώτησέ τους.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-04-07, 16:11
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ από την ημέρα που απέκτησα ΙΧ χάρηκα μόνο και μόνο γιατί δεν ήμουν πλέον αναγκασμένος να ακούω τη λογοδιάρροια των οδηγών ταξί.

Τα ταξί είναι η μόνη περίπτωση απεργίας στην Αθήνα όπου οι κάτοικοι παρακαλάνε να γίνεται πιο συχνά
Μόνο η λογοδιάρροια σου έχει μείνει ως ανάμνηση; Πάλι καλά! Αυτό το σκηνικό δεν το 'χεις πετύχει;
Καλοριφέρ στο φουλ ενώ έξω έχει 300 βαθμούς, πουκάμισο ξεκούμπωτο - γιατί είμαστε και μοντέρνοι - κοιλίτσα ξέχειλη - γιατί πάνε και καλά οι δουλειές και η κυρά μαγειρεύει ωραία - σηκωμένα μανίκια - γιατί είμαστε και όμορφοι - σηκωμένο μπατζάκι παντελονιού - γιατί διαθέτουμε και ωραία τριχωτή γάμπα (δε μ' έκανε η μάνα μου γυναίκα!) - μουσική δωματίου τύπου εθνικής οδού (το νινί σέρνει καράβι και βγάλε...), με τη σκόνη χτίζεις αυθαίρετο, είσαι έτοιμος ν' αφήσεις το γεύμα σου στο πίσω κάθισμα (4 πίτσες και 2 κόκα κόλες, που έλεγε το ανέκδοτο), κι ενώ επιθυμείς διακαώς να ανοίξεις το παράθυρο, έχει βγάλει και τα χερούλια!!!......
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-04-07, 16:58
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και ήθελε να τον πληρώσεις και από πάνω;
Από ταρίφες έχω ακούσει απίστευτες ιστορίες.
Πέτυχα κάποια στιγμή έναν ινδό (ω ναι) και μου έλεγε τον πόνο του.
Ο Έλληνας οδηγός δεν σέβεται. Πόσες φορές βγάζει φλας και δεν τον αφήνουν να αλλάξει λωρίδα. Μια φορά που άλλαξε λωρίδα με το ζόρι επειδή έβγαλε φλας τράκαρε κάποιον ο οποίος μάλιστα του ζητούσε και τα ρέστα ο αχαϊρευτος!
Σαν δεν ντρέπονται που δεν αφήνουν τους ταξιτζήδες που δικαιωματικά τους ανήκει ο δρόμος να αλλάξουν λωρίδα όποτε θέλουν...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-07-09, 19:14
taxi23 Ο χρήστης taxi23 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-09 19:16
Μπορει ο πελατης να αλλαξει ανα πασα στιγμη τη διαδρομη;

Εμενα μου συνεβη το εξης.
Μπηκα στο ταξι, φτασαμε κοντα στο σπιτι μου στο κεντρο στην ομονοια. Και ειχε μια τεραστια κινηση. Ημουν πολυ κοντα στο σπιτι μπορουσα να παω με τα ποδια.
Και του λεω, μπορειτε να μας αφησετε καπου εδω; Γιατι η πλατεια ηταν γεματη ταξι και δεν προχωρουσε τιποτα.
Δεν ειχα και πολλα λεφτα μαζι μου, ειχα αυτα που χρειαζονταν πανω κατω και δεν ηθελα να βαλω τον κολλητο μου να συμπληρωσει. Λεω αν παει παραπανω θα κατεβω και θα περπατησω, ηταν και νυχτα. Καμια συγκοινωνια. Τελοσπαντων.

Και μου λεει, δεν υπαρχει λογος να μπλεξω εγω στη κινηση, θα σας παω εκει που μου ειπατε.

Και ηθικα το καταλαβαινω οτι ειναι λιγο αποτομο να του πω κατεβαινω. Δεν με ενδιαφερει να υποθεσει οτι δεν εχω λεφτα καθολου, εχω οσα θελω να διαθεσω, ποιο ειναι το προβλημα σου;

Και τωρα που το σκεφτομαι.. μου φαινεται σαν ομηρια. Μπορει να επρεπε να κατεβω για χιλιους δυο λογους. Πρεπει να με κρατησει ομηρο στο ταξι του για να μου παρει το πενηνταρακι. Για να μη καψει λιγη βενζινη στην ομονοια;

Δεν ειναι παρανομο αυτο; Δεν εχω το δικαιωμα να κατεβω οποια στιγμη θελω; Δεν ηταν ραδιοταξι, δεν ειχα κλεισει τη διαδρομη εκ των προτερων.

Αυτο ρωταω. Πρεπει να πληρωσω οπωσδηποτε τη διαδρομη που του ειπα, που μπορει οποιαδηποτε στιγμη να την αλλαξω για οποιονδηποτε λογο; Και να ορισω μια καινουρια; Μου φαινεται καπως. Τι λεει ο νομος.
Λεει οτι πληρωνεις τη διαδρομη πριν ακομα φτασεις; υπαρχει καποιο σαν "συμβολαιο"; Γραπτα, πρακτικα.

Thanks.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-07-09, 20:49
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μηπως επρεπε να επιμεινεις; Δε νομιζω να σε κρατουσε με το ζορι... Θα μπορουσες να του πεις οτι βιαζεσαι κλπ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 18-07-09 στις 20:57
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:56.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.