Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Κινηματογράφος και Θέατρο
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 18-02-07, 23:25
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από nontasg Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα είναι πολύ καλή ταινία.Τα trailers ήταν άκρως εντυπωσιακά και ανυπομονώ να προβληθεί.


ΥΣ:αναρωτιέμαι πάντως αν οι σημερινοί Έλληνες θα μπορούσαν να κάνουν για την πατρίδα τους έστω το 1/10 από αυτά που έκαναν οι τιμημένοι πρόγονοί τους.....
Σε γενικές γραμμές η αίσθηση είναι πως όχι...βέβαι δεν ξέρω την αντίδραση μπροστά στον κίνδυνο (που η ιστορία έχει δείξει δείγματα συσπείρωσης)
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-02-07, 19:00
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στον τομέα των γραφικών δεν ξέρω εάν θα πετύχει η ταινία!
Και θα σας πω τι ακριβώς εννοώ αμέσως.

Τα γραφικά θα είναι αψεγάδιαστα και η παραμικρή λεπτομέρεια
θα δείχνει τέλεια στην οθόνη αλλά το γεγονός αυτό ότι δηλαδή
όλες οι σκηνές έχουν γυριστεί σε στούντιο και μετά τους έχει
γίνει ψηφιακή επεξεργασία έχω παρατηρήσει πως δεν αρέσει σε
ένα μεγάλο μέρος του ελληνικού κοινού.

Στον άρχοντα των δαχτυλιδιών για παράδειγμα και στα τρία
μέρη αρκετοί ήταν αυτοί που έφυγαν από την αίθουσα πριν
τελειώσει η ταινία και αρκετοί αυτοί που μουρμούριζαν συνέχεια
στις σκηνές που ήταν αποκλειστικά φτιαγμένες στον υπολογιστή.

Μάλλον δεν είναι αρκετά εξοικειωμένοι ακόμα με τις νέες αυτές
τεχνολογίες και τους φαίνεται λίγο παράξενο αυτό που βλέπουν
και σίγουρα καθόλου οικείο σαν θέαμα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-02-07, 20:52
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Υπαρχει η αντιαμερικανικη και κουλτουριαρικη προκαταληψη στη χωρα μας, με την οποια ο,τι εχει εφφε, ειναι αμερικανια και μπαζει ποιοτικα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 19-02-07 στις 20:58
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-02-07, 09:21
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχικά δεν με ενδιέφερε η ταινία. Είδα όμως το trailer και έπαθα πλάκα με τη φωτογραφία και την εικόνα. Νομίζω αξίζει να τη δει κάποιος ακριβώς για το τεχνικό κομάτι της.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-02-07, 10:21
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:49
Φύλο: Άντρας
Πραγματικά! Η ατμόσφαιρα, όπως φάνηκε στο trailer είναι σκοτεινή και βίαιη.

Απέχει πολύ από την αντίστοιχη εικόνα, που έχει δημιουργηθεί στο μυαλό μου, από τις εικονογραφήσεις των ιστορικών βιβλίων...

Οι πρώτες παρατηρήσεις δείχνουν μεγάλη ακρίβεια στην ιστορική αλήθεια, τουλάχιστον σε ότι αφορά στον εξοπλισμό, τις στολές, στον οπλισμό, κλπ της εποχής (εντάξει, ας εξαιρέσουμε τους ρινόκερους...).

Ακόμα και στα ήθη της εποχής. Μου έκανε εντύπωση η ενέργεια του Λεωνίδα στη σκηνή που σπρώχνει (κλοτσά) τον απεσταλμένο των Περσών στο πηγάδι. Αν και ξέρουμε ότι οι απεσταλμένοι του εχθρού απολάμβαναν σεβασμού και προστασίας. Πριν το κάνει, γυρνά και κοιτά την Βασίλισσα, λες και παίρνει απ' αυτήν την έγκριση.

Το συζήτησα με την Μαρία (nefeli) και μου είπε ότι η βασιλική γενιά, περνούσε από μητέρα σε κόρη και όχι από πατέρα σε γιο. Ο "υποψήφιος" βασιλιάς, πριν παντρευτεί την βασίλισσα και έπρεπε να υποστεί δοκιμασίες, για να αποδείξει την αξία του.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-02-07, 12:18
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Λοιπόν....
Θέμα πρώτο: Κατά πόσο σέβεται την ιστορία.
Το βιβλίο έχει πάρει την έγκριση του Ινστιτούτου Διαφύλαξης της Ιστορίας. Η ταινία δεν ξέρω.
Θέμα δεύτερο: Δεν ασχολείται με τους Θεσπιείς κλπ κλπ...
Η ταινία (και το κόμικ) ονομάζεται "300". Όχι Θερμοπύλες. Οπότε νομίζω ότι ξεκαθαρίζει από την αρχή ότι το αντικείμενό του είναι οι 300 (και ο Λεωνίδας) και όχι η μάχη των Θερμοπυλών.
Θέμα τρίτο: Γραφικά - Τεχνολογία...
Διαβάστε το κόμικ. Η εικονογράφιση δεν του δίνει τα περιθώρια να γίνει χωρίς Η/Υ. Μπορεί να φανεί λιγουλάκι χαόδης, αλλά τι να κάνουμε; Βασίζεται στο 300 και όχι στο "Gates of Fire".

Εμένα και μόνο το ότι η πρεμιέρα στην Ελλάδα είναι μία μέρα πριν από την παγκόσμια πρεμιέρα τιμής ένεκεν μου λέει κάτι...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-03-07, 18:14
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το είδε κανείς?

Πήγα να το δω το ... Σάββατο (!?) επειδή το είχαν βάλει στο πρόγραμμα του village στην ιστοσελίδα του athinorama (μάλλον δεν το διάβασα προσεκτικά... τέλος πάντων). Τελικά έμεινα με την απορία, αφού χθες ήταν η πρεμιέρα.

Και τώρα η μεγάλη ερώτηση των 8Ε: Αξίζει?

Πάντως η κριτική στο athinorama.gr ήταν ενθουσιώδης από την πλευρά του κοινού, αλλά φαντάζομαι πως αυτοί που πήγαν στην πρεμιέρα ούτως ή άλλως γούσταραν, οπότε το δείγμα δεν είναι αντιπροσωπευτικό.

Φιλικά,
Π.

Y.Γ. Η ιστορική ακρίβεια του θεάματος δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία όσο φαίνεται, διότι αυτοί που ξέρουν τα γεγονότα δεν πρόκειται να αλλάξουν γνώμη, ενώ αυτοί που δεν τα ξέρουν (α) κάτι θα μάθουν και (β) μπορεί και να την ψάξουν λίγο περισσότερο τη δουλειά και να ανοίξουν και κάποιο βιβλίο. Ο Warhal είχε πει "Δεν υπάρχει κακή δημοσιότητα" και, παρ'όλο που δε συμφωνώ απόλυτα, κάτι καλό βγαίνει ακόμα και αν η ιστορική διάσταση της ταινίας δεν είναι απόλυτα πιστή με τα δεδομένα.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stanley : 08-03-07 στις 18:21 Αιτία: Με έτρωγε το δεξί....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-03-07, 12:28
Το avatar του χρήστη Μηδεν_ενα
Μηδεν_ενα Ο χρήστης Μηδεν_ενα δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-02-14 16:46
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Βέβαια σκέψου ότι το ίδιο κάνουν και οι Αμερικάνοι στρατιώτες πολεμώντας στο Ιράκ.
Ακριβώς. Μόνο που βρίσκονται στο "άλλο" στρατόπεδο, εκείνο των Περσών
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-03-07, 12:34
Το avatar του χρήστη Μηδεν_ενα
Μηδεν_ενα Ο χρήστης Μηδεν_ενα δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-02-14 16:46
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο στόχος της ταινίας 300 (χωρίς να την έχω δει), είναι ο στόχος όλων των χολιγουντιανών ταινιών, δηλαδή να βγάλουν πολλά λεφτά.
Παραμυθιαζεται ο κ. Μήτσης με μιλιταριστές κλπ. Καλέ μου κύριε κριτικέ, έχουμε κάνει επιστήμη τον εμφύλιο πόλεμο και ειδικά οι Σπαρτιάτες (Α' Μεσσηνιακός ήταν η αρχή) και τη φαγωμάρα μεταξύ μας, το Χόλυγουντ περιμέναμε για να μας μάθει γράμματα;
Χόλυγουντ είναι... ο φιλειρηνισμός δεν πουλάει...
Το Χόλιγουντ ως γνωστόν δεν έχει καμία σχέση με το υπουργείο πολιτισμού, και σίγουρα του είναι αδιάφορη η ιστορική ακρίβεια ή η προβολή ήθους και ιδεών, πόσο μάλιστα όταν αυτές δεν έχουν καν σχέση με την Αμερικάνικη ιστορία.
Η ταινία προσφέρει άρτο και θέαμα (όπως οι περισσότερες στην εποχή μας) αλλά ευτυχώς περιέχει και αρκετά ιστορικά στοιχεία. Κατά καιρούς έχουν βγει χολυγουντιανές ταινίες με θέμα την Ελλάδα.
Αυτό είναι η ουσία.

Εξάλου αν θέλει κάποιος να μάθει ιστορία, δεν θα τη μάθει βλέποντας ταινίες. Να πάει να διαβάσει ή να δει κανένα ντοκιμαντερ, το 300 είναι καθαρά ταινία δράσης βασισμένη σε ένα κόμικ που είναι βασισμένο στη μάχη των Θερμοπυλών κ.ο.κ.
Η τέχνη του κόμικ πάντα βασίζεται σε μια υπερβολή και καλώς νοούμενη ελευθερία των νόμων της φύσης... Θα ήταν τουλάχιστον άστοχο να μπούμε σε μια διαδικασία σύγκρισης με την πραγματικότητα με ότι κυκλοφορεί σε χάρτινη πατσαβούρα...
Στα κόμικς ο κόσμος είναι ξεκάθαρος: Υπάρχουν οι καλοί και οι κακοί. Και είναι και οι δύο υπερβολικά τέτοιοι. Είναι πολύ πιο ενδιαφέρον για την επιβεβαίωση των συμπλεγμάτων του θεατή, οι καλοί να είναι οι λίγοι. Τι πιο κατάλληλο υλικό για αυτό, από τους 300 των Θερμοπυλών; Παρουσιάζονται οι 300 ως υπεράνθρωποι και τέτοιοι ήταν γιατί ποιός από μας θα έμενε να πολεμήσει, γνωρίζοντας πως την αυγή θα ήταν κυκλωμένος και κατά το μεσημεράκι σφαγιασμένος;
Αρα, υπεράνθρωποι θα έπρεπε να ήταν και οι 300.
Αυτοί που είναι πράγματι παραγνωρισμένοι από την ιστορία και την «απόδοση» ηρωισμού ήταν οι 700 ΘΕΣΠΙΕΙΣ που ενώ θα μπορούσαν να φύγουν και να ζήσουν κάπου αλλού έμειναν εκεί μαζί με τους 300 του Λεωνιδα και πέθαναν μέχρι τελευταίου.
(http://users.sch.gr/ipap/Ellinikos%2...hermopyles.htm)
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-03-07, 12:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Τα είδαμε όλα.

Η Κυβέρνηση του ΙΡΑΝ διαμαρτυρήθηκε για το χρόνο προβολής του κινηματογραφικού έργου "300", που όπως λένε επιχειρούν οι αμερικάνοι να στρέψουν τον κόσμο κατά της Περσίας...

Έλεος ! Σε λίγο όπως το ξανάπα, θα απαιτήσουν στα βιβλία της ιστορίας, μετά από Ιρανικές απειλές, να βάλουμε ότι η μάχη ήταν συνωστισμός στα στενά :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-03-07, 12:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Μηδεν_ενα Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτοί που είναι πράγματι παραγνωρισμένοι από την ιστορία και την «απόδοση» ηρωισμού ήταν οι 700 ΘΕΣΠΙΕΙΣ που ενώ θα μπορούσαν να φύγουν και να ζήσουν κάπου αλλού έμειναν εκεί μαζί με τους 300 του Λεωνιδα και πέθαναν μέχρι τελευταίου.
Το έχω ξαναπεί σε προηγούμενα μηνύματα και θα το ξαναπώ, οι Θεσπιείς υπεράσπιζαν τα πατρώα εδάφη, ήρωες μεν, αλλά υπερ βωμών και εστιών. Οι Σπαρτιάτες πήγαν για να πεθάνουν πολύ μακριά, για τις αποστάσεις της εποχής, από την Σπάρτη, ακολουθώντας τις εντολές που είχαν να καθυστερήσουν τον εχθρό. Και για τους δύο αξίζουν ίσες τιμές και η ιστορία τους αναφέρει και τους Θεσπιείς. Όμως δεν ξέρω πόσα περιστατικά σαν και αυτό των ανδρών του Λεωνίδα , έχει να μας δείξει η ιστορία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-03-07, 13:51
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Υποθέτω το κόμικ του Σπύρου Δερβενιώτη το έχετε διαβάσει;
Αν όχι...

Για να τα διαβάσετε πιό καλά (επειδή το upload τους κάνει κατιτίς) μπορείτε να τα δείτε και εδω...
http://derveniotis.blogspot.com/
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 300a+copy.jpg (79,5 KB, 6 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 300b+copy1.jpg (79,3 KB, 5 εμφανίσεις)
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diamond : 15-03-07 στις 13:57
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-03-07, 14:05
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Λοιπόν, την ταινία την είδα το Σάββατο.

Εύστοχη στο μεγαλύτερο μέρος της, αν και υπερβολική από αρκετές απόψεις, με αρκετές δόσεις φαντασίας. Εξαιρετική φωτογραφία και θεαματικές μάχες.

Πολύ καλή ταινία γενικά, αξίζει να τη δείτε.
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-03-07, 14:26
Eraya Ο χρήστης Eraya δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-04-07 19:14
Η διαθεσή μου τώρα:
Την είδα κι εγώ τη Δευτερα.. Ειναι εντυπωσιακή. Πολύ ατμοσφαιρική και με τονισμένα τα σκοτεινά στοιχεία που τόσο λατρεύει ο Miller...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-03-07, 14:47
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα είδαμε όλα.
Η Κυβέρνηση του ΙΡΑΝ διαμαρτυρήθηκε για το χρόνο προβολής του κινηματογραφικού έργου "300", που όπως λένε επιχειρούν οι αμερικάνοι να στρέψουν τον κόσμο κατά της Περσίας...
Έλεος ! Σε λίγο όπως το ξανάπα, θα απαιτήσουν στα βιβλία της ιστορίας, μετά από Ιρανικές απειλές, να βάλουμε ότι η μάχη ήταν συνωστισμός στα στενά :-)
αφησα ολο το κουοτ δεν θελω να σβυσω τιποτα...
αλλα μωρε στελλακο φιρι φιρι το πας να σε ξαναπουνε εθνικιστη,φασιστα,ανιστορη το και παει λεγοντας απο ολα τα δημοκρατικα και παγκοσμιοποιημενα συγκροτηματα
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:05.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.