Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Κινηματογράφος και Θέατρο
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 22-12-10, 21:36
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ αδικείσαι
Να σου συστήσω τον Steven Spielberg;
χεχε

Αν γνωρίζεις το Ντέηβιντ Λυντς, θα προτιμήσω να γράψω ένα σενάριο γι' αυτόν. Ε, φανταστικέ Αη-Βασίλη;
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 15-01-11, 15:33
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Το δικό του αστέρι απέκτησε ο Κόλιν Φέρθ


Τι άντρας θεέ μου...


Το δικό του άστρο στη Λεωφόρο της Δόξας στο Χόλιγουντ απέκτησε ο βρετανός ηθοποιός Κόλιν Φέρθ, ο οποίος αφιέρωσε το βραβείο στη σύζυγό του. «Όταν κοιτάζω το άστρο, βλέπω το όνομα της» δήλωσε στη τελετή όπου φάνηκε ιδιαίτερα συγκινημένος. Ο Φέρθ βρίσκεται στο Λος Άντζελες των ΗΠΑ για να παραστεί στην τελετή απονομής των βραβείων «Χρυσές Σφαίρες» που θα πραγματοποιηθεί τη Κυριακή και όπου ο ίδιος είναι υποψήφιος για το βραβείο Α' ανδρικού ρόλου για την ερμηνεία του στη ταινία «Ο Λόγος του Βασιλιά».

Η ταινία «Ο Λόγος του Βασιλιά» είναι υποψήφια για επτά βραβεία «Χρυσών Σφαιρών» ενώ αναμένεται να τα πάει περίφημα στις 25 Ιανουαρίου όταν ανακοινωθούν οι υποψήφιες ταινίες για τα Όσκαρ 2011.

Ο Κόλιν Φέρθ ήταν υποψήφιος για το χρυσό αγαλματίδιο το 2010, για την ερμηνεία του στη ταινία «A Single Man».

πηγή: ΕΡΤ


παρόλα αυτά, δεν πρέπει να είναι και τόσο δύσκολο να γραφτεί το όνομά σου στη Λεωφόρο της Δόξας
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 15-01-11, 15:48
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Χάρισον Φορντ και ο Ντάνιελ Κρεγκ συμπρωταγωνιστούν σε γουέστερν φαντασίας το οποίο αναμένεται να είναι μία από τις μεγάλες επιτυχίες του επόμενου καλοκαιριού.
'Γουεστερν Φαντασιας' ειναι ενα υπο-μετα-ειδος αφήγησης. Για καποιο λογο το γουεστερν σκηνικο εχει προσφερθει αρκετες φορες για ιστορια φαντασιας, τοσο steampunk οσο και διαστημικη.

Η τελευταια τετοια ταινια που θυμαμαι ηταν η κωμωδια Wild Wild West.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 15-01-11 στις 15:52
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 15-01-11, 16:32
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Για καποιο λογο το γουεστερν σκηνικο εχει προσφερθει αρκετες φορες για ιστορια φαντασιας, τοσο steampunk οσο και διαστημικη.
γιατί λες; Μήπως για να διακωμωδηθεί το συμβατικό γουέστερν;

Αν ασχολείσαι με ξένα τηλεοπτικά σήριαλ, βρες το Deadwood. Γουέστερν μεν, αλλιώτικο δε.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 19-01-11, 13:06
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Gildor, στις μισές ερωτήσεις απ' αυτές που σου υποβάλλονται εδώ μέσα, δεν απαντάς. Είναι στα πλαίσια της πλήρους ένταξής σου στην ακροβασιανή φιλοσοφία, υποθέτω...


Κατά τα άλλα...

"Αυτόν τον Ιππότη ποια θα τον πάρει;



Σε αναζήτηση... γυναικείας συντροφιάς είναι ο Μπάτμαν του Κρίστιαν Μπέιλ. Ο σκηνοθέτης Κρίστοφερ Νόλαν ψάχνει να βρει ποιες θηλυκές παρουσίες θα εμφανιστούν στην ταινία The Dark Knight Rises που αναμένεται να κυκλοφορήσει στις σκοτεινές αίθουσες το 2012. Καταθέστε την άποψή σας για το ποια θα επιθυμούσατε.

Σύμφωνα με το Hollywood Reporter, στην ταινία θα πρωταγωνιστήσουν όχι ένας, αλλά τουλάχιστον δύο βασικοί γυναικείοι χαρακτήρες: ο ένας θα αποτελεί το ερωτικό ενδιαφέρον του Σκοτεινού Ιππότη, ενώ ο άλλος θα είναι από τους «κακούς» της υπόθεσης.

Έξι ηθοποιοί θα «κονταροχτυπηθούν» για τους δύο ρόλους. Πρόκειται για τις Κίρα Νάιτλι, Αν Χάθαγουεϊ, Τζέσικα Μπιλ, Τζέμα Αρτερτον (Prince of Persia), Κέιτ Μάρα (127 Ώρες) και Σαρλότ Ρίλεϊ.

Προηγούμενες πληροφορίες έκαναν λόγο για συμμετοχή της Ναόμι Γουότς και της Έβα Γκριν στην ταινία, ενώ κάποιοι υποστηρίζουν ότι η συμμετοχή τους έχει ήδη «κλειδώσει» και θα τις δούμε επί της οθόνης στο πλευρό του Μπρους Γουέιν.

Μία ακόμα φήμη έκανε λόγο για τη Μαριόν Κοτιγιάρ σε κάποιο ρόλο, ωστόσο, οι εκπρόσωποί της αποκάλυψαν ότι είναι έγκυος και έτσι η συμμετοχή της δεν πρόκειται να γίνει πραγματικότητα.

Θεωρείται πιθανό, ο χαρακτήρας της αντιπάλου του Μπάτμαν να είναι η Τάλια Αλ Γκουλ, κόρη του Ρα'ζ αλ Γκουλ (τον έπαιζε στην πρώτη ταινία ο Λίαμ Νίσον).

Στα κόμικ η Τάλια Αλ Γκουλ είναι είτε «εχθρός» του Μπάτμαν, είτε ερωμένη του, είτε και τα δύο μαζί την ίδια στιγμή.

Θεωρείται, πάντως, πιθανό ότι μετά τον ρόλο της Μάγκι Γκίλενχαλ στο προηγούμενο Μπάτμαν -και τον θάνατό της-, ο Κρίστοφερ Νόλαν μάλλον θα αποφύγει να παρουσιάσει ένα πλήρες ρομάντζο σε εξέλιξη.

Μια εμφάνιση δεν αποκλείεται να κάνει και η Βίκι Βέιλ, χαρακτήρας που είδαμε στο Μπάτμαν του Τιμ Μπάρτον ερμηνευμένο από την Κιμ Μπέισιντζερ."

(Το Βήμα)


Ο Μπέηλ είναι άχρωμος και άοσμος. Ας του βάλουν την Αν Χάθαγουέι, επίσης άχρωμη και άοσμη, να πάνε πακέτο.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 19-01-11, 16:32
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν ειχα δει την ερωτηση

Δεν ξερω τι ειναι αυτο που ωθει τους σεναριογραφους για επιστημονικη φαντασια σε εποχη γουεστερν. Ενας λογος ειναι ισως οτι η πρωτη επιστημονικη φαντασια (Ιουλιος Βερν, H.G. Wells) ανηκει σε εκεινη την εποχη. Επισης νομιζω οτι οι Αμερικανοι θυμουνται αυτη την εποχη αρκετα εντονα ωστε ν τη θεωρουν προσφορο εδαφος για ελευθερη μυθοπλασια

http://en.wikipedia.org/wiki/Science_fiction_Western
http://en.wikipedia.org/wiki/Space_western
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 19-01-11 στις 16:43
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 20-01-11, 12:57
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Μπέηλ είναι άχρωμος και άοσμος. Ας του βάλουν την Αν Χάθαγουέι, επίσης άχρωμη και άοσμη, να πάνε πακέτο.


H Anne Hathaway είναι η τυχερή που θα παίξει τελικά την Catwoman στη νέα ταινία του Batman με τίτλο The Dark Knight Rises, η οποία θα είναι και η τελευταία για τον σκηνοθέτη Christopher Nolan.[...] (Πρώτο Θέμα)

Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 20-01-11, 13:45
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Ήμουν έτοιμος να ποστάρω το νέο αλλά με πρόλαβες! :-D

Σε αντίθεση με σένα πάντως, η Anne Hathaway μου αρέσει :-Ρ

Καλούτσικη ηθοποιός και ωραία γυναίκα! Πιστεύω πως ήταν καλή επιλογή. Είδωμεν.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 20-01-11, 15:07
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 10:41
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αντίθεση με σένα πάντως, η Anne Hathaway μου αρέσει :-Ρ

Καλούτσικη ηθοποιός και ωραία γυναίκα!
Είσαι σίγουρος πως σ' αρέσει, όπως πραγματικά είναι;

__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 25-01-11, 12:45
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Η σταχοµαζώχτρα

Τρισδιάστατη ταινία κινουμένων σχεδίων θα γίνει το διήγηµα «Η σταχοµαζώχτρα» του Αλέξανδρου Παπαδιαµάντη, με αφορµή τη συμπλήρωση φέτος των 100 χρόνων από τον θάνατό του. Την ταινία, που θα προβληθεί από την ΕΡΤ τα Χριστούγεννα, θα ντύσει µουσικά ο Δηµήτρης Παπαδηµητρίου.

Το ζητούµενο για τον κινηµατογραφιστή δεν είναι µόνο να δώσει τρισδιάστατες εικόνες στο διήγηµα του «κοσµοκαλόγερου», αλλά, δίνοντας έµφαση στο εικαστικό µέρος, να αποδώσει την ατµόσφαιρα και τις συνθήκες ζωής της συγκεκριµένης εποχής στα ελληνικά νησιά «όπως µας έχουν παραδοθεί µέσα από το εξαίσιο κείµενο του Παπαδιαµάντη».
Γι' αυτό ζήτησε και θα έχει την αρωγή του καθηγητή Γλυπτικής στη Σχολή Καλών Τεχνών Νίκου Τρανού και του επίσης γλύπτη Θανάση Τσίτσικα.

«Οι περιπέτειες, η αγωνία και ο αγώνας επιβίωσης που δίνει η θεια-Αχτίτσα, η σταχοµαζώχτρα του Παπαδιαµάντη, για να µεγαλώσει τα δύο ορφανά εγγόνια της είναι µεν µια πικρή χριστουγεννιάτικη ιστορία µε αίσιο τέλος, γραµµένη κάπου µεταξύ 19ου και 20ού αιώνα, αλλά µε µια δεύτερη µατιά µπορεί κανείς να αναγνωρίσει κοινά στοιχεία µε την τρέχουσα δεινή θέση της Ελλάδας» αναφέρει ο Παναγιώτης Ράππας.

Η ιστορία διαδραµατίζεται µεταξύ Σκιάθου και Βόρειας Εύβοιας, κάπου στα 1870. Η Αχτίτσα, η ελληνική εκδοχή της µπρεχτικής «Μάνας Κουράγιο», είχε χάσει τον άντρα της, µια κόρη και δυο γιους. Ο τρίτος της γιος ήταν κάπου στην Αµερική, χωρίς να έχει δώσει σηµεία ζωής. Είχε δυο ορφανά εγγονάκια, από την κόρη της, τον Γέρο και την Πατρώνα.

Εκανε πολλές δουλειές για να τα ζήσει. Το κυριότερο εισόδηµά της όµως προερχόταν από το σταχοµάζωµα. Την εποχή του θερισµού περνούσε µαζί µε άλλες γυναίκες, µε καΐκι, στη Βόρεια Εύβοια, πήγαινε στα χωράφια και µάζευε τα πεσµένα στο χώµα στάχυα που δεν καταδέχονταν να µαζέψουν οι αγρότες. Κάποια Χριστούγεννα κι ενώ η ηλικιωµένη τα ‘φερνε βόλτα δύσκολα, έλαβε ένα γράµµα από τον ξενιτεµένο της που της έστελνε χρήµατα. Έτσι η χαροκαµένη χήρα µπόρεσε να συντηρήσει τα εγγόνια της.


πηγή: Το Βήμα

Όμορφα.
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Nelly For This Useful Post:
Archmage (25-01-11), Xenios (25-01-11)
  #41  
Παλιά 06-02-11, 22:59
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Ελάτε να κουτσομπολέψουμε λίγο!
Να γίνουμε και λίγο STAR! Δε μπορούμε να είμαστε μόνο Alter και ΣΚΑΪ

Στη φετινή ταινία The Tourist, το πρωταγωνιστικό ντουέτο (Τζώνυ Ντεπ-Αντζελίνα Τζολί) δε σας φαίνεται αταίριαστο; E; Εκείνος είναι μποέμ και τζαζ κι εκείνη σεξουάλα και αμερικανοτραφής. Χημεία μηδέν.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 06-02-11, 23:15
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Την ταινία δεν την έχω δει...όπως τους βλέπω όμως, αυτός μου φαίνεται ψευτο-μποέμ και γι αυτό νομίζω ότι ταιριάζουν.
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 06-02-11, 23:22
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Την ταινία δεν την έχω δει...όπως τους βλέπω όμως, αυτός μου φαίνεται ψευτο-μποέμ και γι αυτό νομίζω ότι ταιριάζουν.
Ω!! Καλώς ήλθατε στο νήμα μας!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 10-03-11, 11:54
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Η τελευταία τάση των αμερικανικών στούντιο είναι η μεταφορά στην οθόνη πολιτικών υποθέσεων που αναστάτωσαν την παγκόσμια κοινή γνώμη. Είτε βασισμένα σε βιβλία είτε όχι, τα σενάρια που εμφανίζονται είναι πρωτίστως "νωπά" στόρυ, κι αυτό είναι το αξιοσημείωτο.

Σε αυτό το πλαίσιο κινήθηκε και το φιλμ Fair Game που παρουσίασα στο άλλο νήμα. Αυτές τις μέρες πληροφορήθηκα πως ο Στήβεν Σπίλμπεργκ (ε, σιγά την έκπληξη) θα κάνει ταινία την υπόθεση Wikileaks/Assange.

Επίσης, θα γυριστεί ταινία για το παρασκήνιο της υποψηφιότητας του Τζον Μακ Κέην στις προεδρικές εκλογές, με τη Τζούλιαν Μουρ να υποδύεται τη Σάρα Πέηλιν.

Δεν ξέρω αν όλο αυτό έχει να κάνει με την εμπορικότητα του πράγματος ή έχουμε απλά να κάνουμε με ευαισθητοποίηση των δημιουργών περί τα κοινωνικο-πολιτικά. Όπως και να έχει, αυτό που ενδιαφέρει το κοινό, είναι η αντικειμενικότητα και η μη προχειρότητα. Η βιοψία θα δείξει.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 10-03-11, 12:49
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 10:41
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελάτε να κουτσομπολέψουμε λίγο!
Να γίνουμε και λίγο STAR! Δε μπορούμε να είμαστε μόνο Alter και ΣΚΑΪ

Στη φετινή ταινία The Tourist, το πρωταγωνιστικό ντουέτο (Τζώνυ Ντεπ-Αντζελίνα Τζολί) δε σας φαίνεται αταίριαστο; E; Εκείνος είναι μποέμ και τζαζ κι εκείνη σεξουάλα και αμερικανοτραφής. Χημεία μηδέν.
Η χαρά του παιδιού! κουτσομπολιό!

Σκοπεύω να τη δω κι εγώ σήμερα ή αύριο και θα επανέλθω με εντυπώσεις.

Ο Τζώνη Ντεπ, αγαπημένος απ' την εποχή του νεκρού. Εκπληκτική ταινία μ' απίστευτη μουσική!
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:22.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.