Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Κινηματογράφος και Θέατρο
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-04-12, 09:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Η καλύτερη μεταφορά του Χριστού, στην μικρή και την μεγάλη οθόνη



Ως πρωταγωνιστής της σειράς «Ο Ιησούς από τη Ναζαρέτ» του Φράνκο Τζεφιρέλι, υπήρξε ο πιο επιτυχημένος ως προς τη μορφή του Ιησού ηθοποιού.

Ωστόσο, αν και θα περίμενε κάποιος ότι μετά την υπερπαραγωγή του Τζεφιρέλι ο Πάουελ θα έχει μια λαμπρή καριέρα στο Χόλιγουντ, δεν συνέβη αυτό. Η αλήθεια είναι ότι ο Βρετανός ηθοποιός μετά τον «Ιησού από τη Ναζαρέτ» συνέχισε να δουλεύει σε εγχώριες τηλεοπτικές σειρές και ευρωπαϊκές ταινίες. Αν και έκανε προσπάθεια να χρησιμοποιήσει την επωνυμία του στο Χόλιγουντ, οι περισσότεροι σκηνοθέτες διστάζουν να δώσουν στον «άνθρωπο που υποδύθηκε τον Ιησού», ρόλους «γήινους», ρόλους «ανθρώπινης αδυναμίας».



Σήμερα είναι 68 χρονών, παντρεμένος και έχει ένα γιο και μία κόρη. Μεγάλη του αγάπη είναι τα ταξίδια με σκάφος ανά τον κόσμο. Ο ίδιος ο Ρόμπερτ Πάουελ για τον ρόλο που του άλλαξε τη ζωή δήλωσε: «Όταν κλήθηκα να υποδυθώ τον Ιησού, ήμουν 31 ετών και ομολογώ ότι μέχρι τότε δεν είχα κανένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τη θρησκεία και καμία απολύτως γνώμη για τον Χριστό. Τώρα, ύστερα από 9 μήνες γυρισμάτων σε επιβλητικά τοπία του Μαρόκου και της Τυνησίας, μπορώ να πω ότι πραγματικά πιστεύω στον Ιησού, ακόμη και αν δεν πηγαίνω τακτικά στην εκκλησία».



Μιλώντας για τον ρόλο του ο Πάουελ πρόσθεσε: «Στη σκηνή της Σταύρωσης, ήμουν λίγο νευρικός, ίσως και από την εξάντληση που ένιωθα, ύστερα από τη δίαιτα 12 ημερών που είχα επιβάλει στον εαυτό μου, πριν από το γύρισμα, για να φαίνομαι όσο πιο «ρεαλιστικός» μπορούσα. Κάποια στιγμή κοιτάζοντας στον καθρέφτη, αναγνώρισα στο είδωλό μου τον Ιησού. Μου φάνηκε ότι είδα την εικόνα που έχει ο καθένας από εμάς γι΄ Αυτόν, όταν προσπαθούμε να τον φανταστούμε. Την εικόνα που έχω συγκρατήσει από παιδί».



Θεωρώντας και ο ίδιος ότι αυτός ήταν ο ρόλος ζωής συμπληρώνει: «Πραγματικά ελπίζω στο μνημόσυνό μου, να με θυμούνται και να με αποκαλούν όλοι ως τον άνθρωπο που υποδύθηκε τον Ιησού».

Πηγή : Real.gr

Σχόλιο : Κάθε χρόνο βλέπουμε και ξαναβλέπουμε την σειρά στον ΑΝΤ1.
Φυσικά χωρίς λόγια η καλύτερη μεταφορά, με μοναδική επιλογή μεγάλων ηθοποιών. Σ' αυτούς που έκαναν το casting, πραγματικά υποκλίνομαι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
Nikoscot (09-04-12), varthol (09-04-12)
  #2  
Παλιά 09-04-12, 11:10
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
..υπήρξε ο πιο επιτυχημένος ως προς τη μορφή του Ιησού ηθοποιού..
Υπήρξε ο πιο επιτυχημένος ως προς τη μορφή του Ιησού σύμφωνα με τα δεδομένα που έχουμε εμείς στο μυαλό μας. Για την εξωτερική ανθρώπινη εμφάνιση του Χριστού υπάρχουν ελάχιστα κείμενα και (υποθέτω) κάποιες προφορικές παραδόσεις. Δεν γνωρίζει νομίζω κανείς μας πως ήταν όντως ο Χριστός εμφανισιακά.


Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικά χωρίς λόγια η καλύτερη μεταφορά..
Μήπως τη θεωρούμε καλύτερη μεταφορά επειδή είχε τον "καλύτερο" Χριστό και επειδή ήταν υπερπαραγωγή;

Η ταινία είχε αρκετά λάθη. Υπήρχαν σκηνές που δεν ήταν σύμφωνες με τα Ευαγγέλια.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην dimitrios83 για αυτό το μήνυμα:
Gildor (09-04-12)
  #3  
Παλιά 09-04-12, 13:14
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Είναι μια ταινία που πάντα μου άρεσε να την βλέπω.
Αν έχει ή όχι ανακρίβειες δεν ξέρω μιας και δεν ασχολούμαι με την θρησκεία.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-04-12, 13:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ταινία είχε αρκετά λάθη. Υπήρχαν σκηνές που δεν ήταν σύμφωνες με τα Ευαγγέλια.
Σ' αυτό συμφωνώ απόλυτα.

Αυτό που με είχε εκνευρίσει, ήταν η περιγραφή της Ανάσταση από την Anne Bancroft (Μαρία Μαγδαληνή). Τελείως ψεύτικη η ομολογία της. Φυσικά και σ' άλλα σημεία, σεναριογράφος και σκηνοθέτης, έδωσαν μια εκτός ιερών κειμένων, άποψη τους. Όπως πχ το άλλοθι που δίνει στον Ιούδα.

Όμως από καθαράς τεχνικής απόψεως, ήταν μια εκπληκτική παραγωγή, με μοναδικούς ηθοποιούς. Εκπληκτικές ερμηνείες από τον Christopher Plummer (Ηρώδης), Michael York (Ιωάννης ο Βαπτιστής), Laurence Olivier (Νικόδημος), Rod Steiger (Πόντιος Πιλάτος), Peter Ustinov, Olivia Hussey κ.α.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-04-12, 15:53
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Mια ταινία θρησκευτικού περιεχομένου πρέπει να έχει σκοπό κυρίως να ωφελήσει και όχι απλά να "αρέσει". Σε μια θρησκευτική ταινία όμως και δη της ζωής του Χριστού, δεν χωράνε ανακρίβειες. Δυστυχώς η μινι σειρά του Τζεφιρέλι έχει υποκαταστήσει τα Ευαγγέλια στα μάτια πολλών ανθρώπων. Και δεν γίνεται να αγνοούμε τα λάθη της ταινιας επειδή απλά μας..αρέσει. Ταινίες που "αρέσουν" είναι και τα τρανσφόρμερς και ο κάπταιν αμέρικα.

Η ταινία προσέφερε σε μεγάλο βαθμό συγκίνηση. Είχε έναν "ωραίο" Χριστό και κάποιες σκηνές (κυρίως οι μονόλογοι) κυριολεκτικά καθήλωναν. Όλα αυτά ντυμένα με το μεγαλεπήβολο-και κλασικό πλέον-κεντρικό μουσικό θέμα της ταινίας έκαναν την ταινία να φαίνεται ως μια πλήρως αξιόπιστη μεταφορά της ζωής του Χριστού στη μεγάλη οθόνη!

Η μόνη όμως αξιόπιστη πηγή περι της ζωής και της δράσης του Κυρίου στη γη, είναι καταγεγραμμένη στα τέσσερα Ευαγγέλια. Και τα Ευαγγέλια δεν γράφτηκαν για να μας "αρέσουν" αλλά πρωτίστως για να μας ωφελήσουν. Και η σειρά του Franco Zeffirelli όσο ευχάριστη και αριστουργηματική και αν είναι, δεν συμβαδίζει με τα Ευαγγέλια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 09-04-12 στις 16:21
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-04-12, 17:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Mια ταινία θρησκευτικού περιεχομένου πρέπει να έχει σκοπό κυρίως να ωφελήσει και όχι απλά να "αρέσει". Σε μια θρησκευτική ταινία όμως και δη της ζωής του Χριστού, δεν χωράνε ανακρίβειες. Δυστυχώς η μινι σειρά του Τζεφιρέλι έχει υποκαταστήσει τα Ευαγγέλια στα μάτια πολλών ανθρώπων.
Συγχέουμε διαφορετικά πράγματα. Σε καμιά περίπτωση, άνθρωπος με μια έστω μικρή δόση νοημοσύνης, δεν υποκαθιστά με μια ταινία, την θρησκεία του.

Όπως κανένα βιβλίο, δεν μπορεί να μεταφερθεί πιστά σε μια ταινία, έτσι και η ζωή του Χριστού, δεν θα μπορούσε να χωρέσει σε καμιά ταινία.

Σωστά λένε, ότι ένα ντοκιμαντέρ, υποκαθιστά το βιβλίο του αγράμματου.

Για όλους όσους ο Χριστός είναι ο Υιός του Θεού, καμιά ταινία όσο καλή και αν είναι, δεν υποκαθιστά, τον λόγο Του και το έργο Του.

Ο Ιησούς από την Ναζαρέτ, είναι μία αριστουργηματική τηλεταινία, η καλύτερη που έχει γίνει μέχρι τώρα και ως ταινία μας αρέσει και την βλέπουμε κάθε χρόνο.

Να σας πω και την αγαπημένη στιγμή της τηλεταινίας; Είναι η σκηνή που ο Ροντ Στάϊγκερ (Πιλάτος), ρωτάει τον Ρόμπερτ Πάουελ (Χριστό) : What is the true? (Ποια είναι η αλήθεια). Τo βλέμμα του Πάουελ, είναι εκπληκτικό.

__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 09-04-12 στις 17:52
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-04-12, 20:19
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε καμιά περίπτωση, άνθρωπος με μια έστω μικρή δόση νοημοσύνης, δεν υποκαθιστά με μια ταινία, την θρησκεία του.
Γνωρίζω και προσωπικά, καθώς και απο τρίτους, περιπτώσεις ανθρώπων που είχαν ακόμα και για χρόνια κάποια παραπληροφόρηση/άγνοια όσο αφορά τα γεγονότα που εξιστορεί το Ευαγγέλιο και αυτό οφείλονταν στον "Ιησού απο τη Ναζαρέτ". Οι άνθρωποι αυτοί μια χαρά υψηλό δείκτη νοημοσύνης διέθεταν.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Για όλους όσους ο Χριστός είναι ο Υιός του Θεού, καμιά ταινία όσο καλή και αν είναι, δεν υποκαθιστά, τον λόγο Του και το έργο Του.
Απο το άνωθεν έκανα καλύτερα αντιληπτό πως δεν μιλάω για κάτι "συνειδητό". Αρκετοί άνθρωποι δεν ασχολούνται με τη θρησκεία και έτσι δέχονται παθητικά τα μηνύματα μιας τηλεταινίας που προβάλλεται συνέχεια εδω και χρόνια απο τότε που γυρίστηκε.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως κανένα βιβλίο, δεν μπορεί να μεταφερθεί πιστά σε μια ταινία, έτσι και η ζωή του Χριστού, δεν θα μπορούσε να χωρέσει σε καμιά ταινία.
Προφανώς αλλά έχουμε να κάνουμε με δύο παραμέτρους:
1) Δεν μιλάμε για μεταφορά του άρχοντα των δαχτυλιδιών ή για διαφορα μυθιστορήματα
2) Υπάρχουν αλλαγές και αλλαγές όσο αφορά τη μεταφορά. Τι θέλω να πώ; Προφανώς δεν μπορείς να κάνεις το κείμενο στεγνό copy paste στην οθόνη με τους ηθοποιούς. Όχι όμως να δημιουργείς δικές σου σκηνές επειδή εξυπηρετεί καλύτερα το σκηνοθέτη πόσο μάλλον όταν πρόκειται για τη ζωή του ίδιου του Χριστού.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστά λένε, ότι ένα ντοκιμαντέρ, υποκαθιστά το βιβλίο του αγράμματου.
Όντας και εγώ αγράμματος-όχι ομως και με χαμηλή νουμοσύνη-πιστεύω και εγω πως σε κάποιον που δεν είναι πολύ του βιβλίου, η εικόνα να εχει να προσφέρει κάτι. Αρκεί να μη παρουσιάζεται λάθος.


Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Ιησούς από την Ναζαρέτ, είναι μία αριστουργηματική τηλεταινία, η καλύτερη που έχει γίνει μέχρι τώρα και ως ταινία μας αρέσει και την βλέπουμε κάθε χρόνο.
Αν δεν έπαιζε o Robert Powell, αμφιβάλλω για το αν θα παιζόταν τόσα χρόνια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 09-04-12 στις 21:18
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-04-12, 21:32
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:05
Φύλο: Άντρας
Δεν είναι μόνο θέμα νοημοσύνης Δημήτρη. Είναι και θέμα κρίσης. Όποιος την «κατέχει» μπορεί να κάνει τους διαχωρισμούς που απαιτούνται στη περίπτωση αυτή, ώστε να ξεχωρίσει μια «εικαστική» απόδοση του Θείου Πάθους όπως αποδίδεται σε μια κινηματογραφική μεταφορά, από την Αλήθεια των Ευαγγελίων.

Η κρίση όμως, βρίσκεται εδώ και χρόνια, σε ...κρίση.

Η αναφορά σου στον Robert Powell, νομίζω πως αδικεί τους υπόλοιπους μεγάλους ηθοποιούς και τις εξαιρετικές τους ερμηνείες. Επίσης, αδικεί και την εξαιρετική σκηνοθετική δουλειά του μεγάλου Franco Zeffirelli.

Υπόψη, για να μη ξεχνιόμαστε, πως όλ' αυτά είναι προσωπικές απόψεις του καθ' ενός μας.

Αλήθεια, ποια είναι η άποψή σου για την Rock opera "Jesus Christ Superstar" των Andrew Lloyd Webber και Tim Rice;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 09-04-12 στις 21:34
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην pazo για αυτό το μήνυμα:
Nikoscot (10-04-12)
  #9  
Παλιά 09-04-12, 22:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όντας και εγώ αγράμματος-όχι ομως και με χαμηλή νουμοσύνη-πιστεύω και εγω πως σε κάποιον που δεν είναι πολύ του βιβλίου, η εικόνα να εχει να προσφέρει κάτι. Αρκεί να μη παρουσιάζεται λάθος.
Δημήτρη σε καμιά περίπτωση δεν υπονοούσα οτιδήποτε για σένα.

Η αναφορά μου ήταν εντελώς γενική.

Όπως λέει και ο Βασίλης, δεν ήταν μόνο η ερμηνεία του Πάουελ μοναδική. Εδώ μιλάμε για μία ομάδα τεράστιων ηθοποιών, που με την μαεστρία ενός κορυφαίου σκηνοθέτη, έδωσαν ρεσιτάλ ηθοποιίας.

Μην μπλέκουμε την τέχνη με την θρησκεία.

Μου θυμίζει λίγο το κυνηγητό που έφαγε ο Μιχαήλ Άγγελος, επειδή στην Cappella Sistina, είχε τους αγγέλους γυμνούς.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-04-12, 23:44
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι μόνο θέμα νοημοσύνης Δημήτρη. Είναι και θέμα κρίσης. Όποιος την «κατέχει» μπορεί να κάνει τους διαχωρισμούς που απαιτούνται στη περίπτωση αυτή, ώστε να ξεχωρίσει μια «εικαστική» απόδοση του Θείου Πάθους όπως αποδίδεται σε μια κινηματογραφική μεταφορά, από την Αλήθεια των Ευαγγελίων.

Η κρίση όμως, βρίσκεται εδώ και χρόνια, σε ...κρίση.
Tι θα πει "εικαστική απόδοση"; Και γιατί αυτός που δεν "καταλαβαίνει" τη δική σου "εικαστική απόδοση" δεν έχει κρίση; Κάποια πράγματα έχουν ως έχουν.

Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αναφορά σου στον Robert Powell, νομίζω πως αδικεί τους υπόλοιπους μεγάλους ηθοποιούς και τις εξαιρετικές τους ερμηνείες. Επίσης, αδικεί και την εξαιρετική σκηνοθετική δουλειά του μεγάλου Franco Zeffirelli.
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως λέει και ο Βασίλης, δεν ήταν μόνο η ερμηνεία του Πάουελ μοναδική. Εδώ μιλάμε για μία ομάδα τεράστιων ηθοποιών, που με την μαεστρία ενός κορυφαίου σκηνοθέτη, έδωσαν ρεσιτάλ ηθοποιίας.
Μα δεν είπα το αντίθετο. Την σειρά την έχω δει εκατοντάδες φορές και είμαι σε θέση να θαυμάσω την υπερπαραγωγή, αλλά και τις εκπληκτικές ερμηνείες των υπολοίπων ηθοποιών. Αλλά να με συμπαθάτε..όλοι γνωρίζουμε τον "Ιησού απο τη Ναζαρέτ" όχι απο τις εκπληκτικές ερμηνείες των ηθοποιών, ούτε απο τα φανταχτερά-για την εποχή-σκηνικά, ούτε για τα επιβλητικά ακόμα τοπία του Μαρόκο. Θυμόμαστε και ξαναβλέπουμε την σειρά εξαιτίας του ανθρώπου που μας "θυμίζει" τον Χριστό! Τι να κάνουμε..καλώς η κακώς ο Πάουελ στιγμάτισε τη σειρά. Ήταν αναμφισβήτητα ο μεγάλος πρωταγωνιστής αφήνοντας αρκετά πίσω του όλα τα υπόλοιπα.

Επιτρέψτε μου λοιπόν να ξαναρωτήσω:
Συμφωνόντας και προσυπογράφωντας με τα παραπάνω, θα ήθελα μια απάντηση στο εξής: "Θα ήταν ίδια η τύχη της σειράς σήμερα αν αντι για τον Πάουελ τη θέση του είχε ένας "συνηθισμένος χριστός" σαν αυτούς που βλέπουμε σε αντίστοιχες σειρές χαμηλής παραγωγής;


Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλήθεια, ποια είναι η άποψή σου για την Rock opera "Jesus Christ Superstar" των Andrew Lloyd Webber και Tim Rice;
Εχω δει κάποια βιντεο στο youtube. Σε συγκεκριμένες στιγμές η μουσική σύνθεση μου άρεσε αρκετά. Τίποτα άλλο.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη σε καμιά περίπτωση δεν υπονοούσα οτιδήποτε για σένα.
Η αναφορά μου ήταν εντελώς γενική.
Παρεξήγηση.

Το "αγράμματος" γενικά συνηθίζω να το λέω για τον εαυτό μου, διότι όντως δεν με θεωρώ μορφωμένο. Ούτε εγώ λοιπόν υπονοούσα οτιδήποτε για σένα! :-)

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην μπλέκουμε την τέχνη με την θρησκεία.
Επίσης ας μη μπλέκουμε και την θρησκεία με την τέχνη.

Έχουμε μάθει ότι γαργαλάει τις αισθήσεις μας να το αναγάγουμε σε τέχνη. Απλώς είναι θέμα κατα πόσο ενδιαφέρει τον κάθε θεατή/πιστό. Προφανώς αν κάποιος είναι ουδέτερος ή και αδιάφορος με τη θρησκεία, σίγουρα η εν λόγω τηλεταινία αποτελεί ένα ορόσημο τέχνης γι΄αυτόν. Εναν πιστό όμως (και όχι θρησκόληπτο για να σε προλάβω), δίνει σημασία σε μεγαλύτερα-γι΄αυτον-ζητήματα. Πιο ουσιαστικά απο οποιαδήποτε τέχνη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 09-04-12 στις 23:51
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:58.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.