Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Κόσμος
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-10-07, 00:22
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το Eυρώ και η Κύπρος

Την 1η Ιανουαρίου 2008 το ευρώ (EUR) θα αποκτήσει ισχύ νόμιμου χρήματος στην Κύπρο, αντικαθιστώντας
τη λίρα Κύπρου (ΛΚ/CYP) με την αμετάκλητα καθορισμένη συναλλαγματική ισοτιμία €1 = CYP 0,585274.

Έτσι η Κύπρος θα υιοθετήσει το ευρώ από την 1η Ιανουαρίου 2008 εγκαταλείποντας το εθνικό της νόμισμα
(την κυπριακή λίρα).

Οι παραστάσεις των Κυπριακών τραπεζογραμματίων ευρώ θα είναι πανομοιότυπες με τα Ελληνικά τραπεζογραμμάτια.
Απεικονίζονται παράθυρα και πύλες (στην εμπρόσθια όψη) και γέφυρες (στην οπίσθια όψη) από διαφορετικές
περιόδους της ιστορίας της ευρωπαϊκής αρχιτεκτονικής.

Για να δούμε όμως πως θα είναι οι όψεις των Κυπριακών κερμάτων.




Στα κέρματα του 1 και των 2 ευρώ απεικονίζεται το σταυρόσχημο ειδώλιο του Πωμού, το οποίο ανάγεται στη
χαλκολιθική εποχή (3.000 π.Χ.). Το Ειδώλιο από τον Πωμό είναι ένα προϊστορικό γλυπτό. Βρέθηκε κοντά στο
κυπριακό χωριό Πωμός, στην επαρχία της Πάφου. Είναι φτιαγμένο από πικρόλιθο και χρονολογείται περίπου στο
3.000 π.Χ., στη Χαλκολιθική. Σήμερα βρίσκεται στο Κυπριακό Μουσείο στην Λευκωσία.



Στα κέρματα των 50, 20 και 10 σεντ απεικονίζεται το καράβι της Κερύνειας (4ος αιώνας π.Χ.).Tο ναυάγιο της
Κερύνειας, ή το αρχαίο καράβι της Κερύνειας όπως είναι ευρύτερα γνωστό, είναι πολύ σημαντικό τόσο για την
ιστορία γενικά, όσο και την ιστορία της ναυπηγικής ειδικά.

Η άριστη κατάσταση στην οποία βρέθηκε το πλοίο βοήθησε ώστε να κατασκευαστεί ξανά με τις ίδιες μεθόδους,
όπως και στην αρχαιότητα, επιπλέον αύξησε τις γνώσεις μας και επιβεβαίωσε ακόμη μια φορά τη συμβολή του
νησιού στο εμπόριο που διεξαγόταν μεταξύ Αιγαίου και Εγγύς Ανατολής.



Στα κέρματα των 5, 2 και 1 σεντ απεικονίζεται το ενδημικό αγρινό, χαρακτηριστικό είδος της πανίδας της Κύπρου.
Το αγρινό είναι είδος άγριου προβάτου και ανήκει στην οικογένεια Caprinae. Θεωρείται ο ένας από τους δύο
προγόνους όλων των σημερινών εξημερωμένων προβάτων.Τα χρώματά του είναι συνήθως καφέ και κόκκινο.

Corsair

Y.Γ : Καλό είναι λοιπόν να αρχίζουμε να γνωρίζουμε και αυτά τα νέα νομίσματα γιατί σύντομα θα κάνουν την
εμφάνισή τους και στην ελληνική αγορά και καλό ξεκίνημα στην Κύπρο από τη νέα χρονιά!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CORSAIR : 08-10-07 στις 00:45
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-10-07, 10:11
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Επιτελους θα γίνουν και αυτοι ευρωπαίοι!Αγοράστε ότι μπορείτε τώρα που ειναι φθηνα και πουλήστε το μετά από κανένα χρόνο...Αντε τυχερούληδες!Σιγα σιγά να βάλουμε και το βόρειο κομμάτι του νησιου ε?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-10-07, 10:22
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιτελους θα γίνουν και αυτοι ευρωπαίοι!
Ναι... Δεν ήξεραν, δε ρώταγαν;
Μια χαρά νόμισμα είχαν.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-10-07, 10:37
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πολυ δυνατό νομισμα ειχαν.Τώρα...
Δηλαδη ειναι απίστευτο!Παλια ανέβαινε το πετρέλαιο γιατι η δραχμούλα ήταν αδύναμη.Τώρα ανεβαίνει το πετρέλαιο πέφτει το δολλάριο και η βενζίνη αξακολουθεί και ανεβάινει!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-10-07, 20:08
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
η κυπρος........εάλω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-10-07, 20:29
Το avatar του χρήστη Ayrton
Ayrton Ο χρήστης Ayrton δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-08-11 10:17
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
η κυπρος........εάλω
Διαφωνώ.

Η Κύπρος μπήκε στην ΟΝΕ με τις καλύτερες συνθήκες που έφτασαν να ανατιστοιχεί μία κυπριακή λίρα, σε δύο ευρώ περίπου.

Δεν είναι καθόλου άσχημο αυτό, σε σχέση με την είσοδο της δραχμής, που από την επόμενη μέρα φάνηκε η δυσκολία, αφού τότε το 1 ευρώ αντιστοιχούσε στο 80 cents του δολαρίου ενώ τώρα, το ένα ευρώ μας κάνει 1.40 δολάρια.
__________________
ή στραβά είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-10-07, 13:41
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Ayrton Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνώ.

Η Κύπρος μπήκε στην ΟΝΕ με τις καλύτερες συνθήκες που έφτασαν να ανατιστοιχεί μία κυπριακή λίρα, σε δύο ευρώ περίπου.

Δεν είναι καθόλου άσχημο αυτό, σε σχέση με την είσοδο της δραχμής, που από την επόμενη μέρα φάνηκε η δυσκολία, αφού τότε το 1 ευρώ αντιστοιχούσε στο 80 cents του δολαρίου ενώ τώρα, το ένα ευρώ μας κάνει 1.40 δολάρια.
Οταν θα περάσει η ευρωπαϊκη ανεργία και ουσιαστική υποτίμηση του ευρω, και η γιαγια κυπρια στην λαικη δεν θα έχει παρα σεντς θα καταλαβεις τι εννοω....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-10-07, 13:45
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν θα περάσει η ευρωπαϊκη ανεργία και ουσιαστική υποτίμηση του ευρω, και η γιαγια κυπρια στην λαικη δεν θα έχει παρα σεντς θα καταλαβεις τι εννοω....
Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση πώς δεν συνέχισαν ν' ακολουθούν το μοντέλο της "μαμάς" Αγγλίας κι αποφάσισαν να εκθέσουν το νόμισμά τους σ' έναν τέτοιο κίνδυνο...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-10-07, 13:51
Το avatar του χρήστη Ayrton
Ayrton Ο χρήστης Ayrton δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-08-11 10:17
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν θα περάσει η ευρωπαϊκη ανεργία και ουσιαστική υποτίμηση του ευρω, και η γιαγια κυπρια στην λαικη δεν θα έχει παρα σεντς θα καταλαβεις τι εννοω....
Ευρωπαϊκή ανεργία; Τι είναι αυτό; Νέο φρούτο;
Όσο η οικονομία ενός κράτους μέλους της ΟΝΕ, είναι ισχυρή, και της Κύπρου είναι, όχι μόνο δεν έχει να φοβηθεί κάτι, αλλά μόνο κέρδος έχει.

Μπας και μπορείς να υπολογίσεις με πόσες δραχμές θα αγόραζες σήμερα ένα δολλάριο;

Την τελευταία μέρα πριν το ευρώ, το ένα δολάριο, το αγόραζες με 380 δρχ. Σήμερα με την ισοτιμία ευρώ δραχμής θα το αγόραζες 290 δρχ. Αν δεν ήταν το ευρώ η τιμή του θα είχε ξεπεράσει τις 500 δρχ.

Αυτό είναι απλή αριθμητική. Δεν φταίει η ΟΝΕ που δεν φρόντισε η κυβέρνηση εκείνης της εποχής, να διαφωτίσει τον κόσμο, ότι 50 δραχμές δεν μπορούν να μας κάνουν 50 λεπτά.
__________________
ή στραβά είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-10-07, 16:40
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Ayrton Εμφάνιση μηνυμάτων
Την τελευταία μέρα πριν το ευρώ, το ένα δολάριο, το αγόραζες με 380 δρχ. Σήμερα με την ισοτιμία ευρώ δραχμής θα το αγόραζες 290 δρχ.
δεν εχεις υπολογισει τις....στρογγυλοποιησεις.....

πχ παλια εδινες στα μαγαζια που μπορουσες να πληρωσεις λογαριασμους δεη,οτε,κτλ 2 δρχ ανα λογαριασμο..τωρα δινεις μισο ευρο...για να αναφερω ενα παραδειγμα η αγοραζαμε το ματσακι τον μαιντανο 50 δρχ αντι για το τωρινο ενα ευρω...

ενσωματωσε και αυτες τις πραξεις και πες μου ποσο παιρνεις το δολλαριο σημερα
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-10-07, 09:49
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Ayrton Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνώ.

Η Κύπρος μπήκε στην ΟΝΕ με τις καλύτερες συνθήκες που έφτασαν να ανατιστοιχεί μία κυπριακή λίρα, σε δύο ευρώ περίπου.

Δεν είναι καθόλου άσχημο αυτό, σε σχέση με την είσοδο της δραχμής, που από την επόμενη μέρα φάνηκε η δυσκολία, αφού τότε το 1 ευρώ αντιστοιχούσε στο 80 cents του δολαρίου ενώ τώρα, το ένα ευρώ μας κάνει 1.40 δολάρια.
Μπορεις να με κανεις να καταλάβω που ακριβώς ειναι η δυσκολία?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-10-07, 11:06
Το avatar του χρήστη Ayrton
Ayrton Ο χρήστης Ayrton δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-08-11 10:17
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εχεις υπολογισει τις....στρογγυλοποιησεις.....
Μάλλον δεν διαβάσατε αυτά που έγραψα. Έχετε δίκαιο και τον μαϊντανό και για τις στρογγυλοποιήσεις. Όμως μην ξεχνάτε ότι η Λίρα Κύπρου έχει διπλάσια τιμή από το ευρώ. Εμείς κάναμε στρογγυλοποιήσεις στο δεκάρικο και στο εκατοστάρικο. Οι κύπριοι έκαναν στις 10 πένες στις 20 στις 50 και στην λίρα. Μάλλον θα είναι προς το συμφέρον τους οι στρογγυλοποιήσεις

Επίσης η Κύπρος είναι η πλέον κερδισμένη χώρα, από την ισοτιμία του εθνικού της νομίσματος και του ευρώ. Με την μπερδεύεται με την υποτιμημένη δραχμούλα που μπήκε στον ΟΝΕ, με την λογιστική οικονομία του Σημίτη.
__________________
ή στραβά είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-10-07, 11:58
Το avatar του χρήστη concul
concul Ο χρήστης concul δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-12 00:46
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Ayrton Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμως μην ξεχνάτε ότι η Λίρα Κύπρου έχει διπλάσια τιμή από το ευρώ.

λιγη υπομονη φιλε μου θα μας ξεσηκωσουν τα κολπα οι πασης φυσεως εμποροι κτλ και θα καταφερουν να φερουν την αγοραστικη αξια της (τοτε) λιρας στο ενα ευρω...

σε καμια χωρα του ευρω η μεταβολη δεν εδρασε υπερ του καταναλωτη..
λες να αποτελεση εξαιρεση η κυπρος;;
__________________
curiosity killed the cat
(skister emeritus)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-10-07, 12:06
Μη εγγεγραμμένος
Guest
 

Αρχική Δημοσίευση από concul Εμφάνιση μηνυμάτων
σε καμια χωρα του ευρω η μεταβολη δεν εδρασε υπερ του καταναλωτη..
λες να αποτελεση εξαιρεση η κυπρος;;
Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβετε αυτό που λέει ο Αιρτον.;

Η Κυπριακή λίρα είναι το μοναδικό νόμισμα όλων όσων μπήκαν στην ΟΝΕ, που έχει μεγαλύτερη αξία από το ευρώ και μάλιστα διπλάσια σχεδόν.

Ο κίνδυνος εξισώσεων εδώ δεν υπάρχει. Κίνδυνοι κερδοσκοπίας πάντα υπήρχαν και παντα υπάρχει, άσχερα αν το νόμισμα λεγεται ευρω δραχμή λίρα γιεν ή λέβι.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-10-07, 12:06
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Ayrton Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον δεν διαβάσατε αυτά που έγραψα. Έχετε δίκαιο και τον μαϊντανό και για τις στρογγυλοποιήσεις. Όμως μην ξεχνάτε ότι η Λίρα Κύπρου έχει διπλάσια τιμή από το ευρώ. Εμείς κάναμε στρογγυλοποιήσεις στο δεκάρικο και στο εκατοστάρικο. Οι κύπριοι έκαναν στις 10 πένες στις 20 στις 50 και στην λίρα. Μάλλον θα είναι προς το συμφέρον τους οι στρογγυλοποιήσεις

Επίσης η Κύπρος είναι η πλέον κερδισμένη χώρα, από την ισοτιμία του εθνικού της νομίσματος και του ευρώ. Με την μπερδεύεται με την υποτιμημένη δραχμούλα που μπήκε στον ΟΝΕ, με την λογιστική οικονομία του Σημίτη.
Θα ήθελες αν μπορεις να μου απαντήσειες καιγια την υποτιμημένη δραχμούλα της λογιστικής οικονομία του Σημίτη?Τι ακριβώς εννοείς?Σε σύγκριση με τη λίρα και την αλλαγη του νομίσματος ποια ειναι η διαφορα?Αν μπορεις απάντησε μου και στο προηγούμενο ερώτημα μου..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:47.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.